ביום ראשון, התשעה במרץ 2014, יצאו אזרחי קוריאה הצפונית להצביע, ההצבעה שלהם הייתה פשוטה מאד, כן או לא, בכל מחוז יש רק מועמד אחד, והמצביעים צריכים פשוט להחליט אם להצביע עבורו או לא. אחוזי ההצבעה היו מעל ל99%. ולמרבה ההפתעה 100% מהמצביעים בחרו עבור המועמד. הם בחרו "כן".

העיתון "רודונג סינמון" שהוא הביטאון  של המשטר הקומוניסטי דיקטטורי, הגדיר את הבחירות הללו כ"תהליך שמבטא את שגשוגה של חברת הפועלים החזקה והמכובדת".

כאשר המצביעים חוששים להצביע למועמד אחר, כשהתקשורת שייכת לשלטון כפרופוגנדה לעוולות של השלטון, העם נישאר עני ומיואש.

קבלו קוריוז קטן, השבוע באחד המקומונים קראתי ביחד אתכם שהיועץ המשפטי לעירייה מאשים את התושבים על כך שהם מגישים תביעות כנגד ליקויים בשכונה, הוא מאשים אותם  ב"שיכחה", וזאת במקום לדרוש מהעירייה לדאוג לתיקון הליקויים בהקדם ולדאוג שלא תאוכלס שום שכונה לפני שהושלמו כל הדרישות. חמש שנים לא הספיקו להם ללמוד את לקחי האכלוס של רמת בית שמש ג'1, והיום כשהגיע הזמן לטופסי ארבע לשכונות החדשות, האם זה ראוי להאשים את התושבים? בשכונת המשקפיים חיים כבר מעל שנה ללא אוטובוסים ועם כבישים מסכני חיים, ברמה ג'2 המתאכלסת עכשיו הסיפור דומה.

לפני כשבועיים פרסמתי טור, בו כתבתי שאני מצדיעה לעליזה בלוך על ההתמודדות מול ראש עיר מכהן, אשר כל הסקרים צופים לו קדנציה נוספת ברוב מוחלט, לולא עליזה רצה מולו, הוא ממשיך לכהן גם ללא בחירות, ללא התמודדות,

התגובות שקיבלתי באישי לא הפתיעו אותי בכלל, אנשים סיפרו לי שאולי הם לא ילכו להצביע, ואולי גם יצביעו לעליזה, כי הם מאד לא מרוצים מהמצב הקיים בבית שמש, הם לא מרוצים מהעדר תנאים לתלמידים בבתי הספר, מהעדר תשתיות ומבני ציבור בשכונות החדשות מליקויים בתחבורה הציבורית, מחוסר באירועי  תרבות, מבעיות קשות בתעסוקה והעדר פיתוח תעשייתי וכן הלאה.

אבל, וכאן האבל הגדול, לדבריהם, הם לא יצהירו שהם לא מצביעים לראש העיר המכהן, הם חוששים, חוששים מההנהגה, מהשלטון, הם חוששים על הילדים במוסדות החינוך, פוחדים על הפרנסה שלהם ופוחדים ממה שיגידו עליהם בקהילה, אנשים מסתירים את הרצון החופשי שלהם, מפחד. נקודה.

ונכון שהבחירות בסופו של יום הן חשאיות, מאחורי הפרגוד, ומה ששמים בפתק בקלפי נשאר חסוי, אבל אנשים מעדיפים לבחור בסוס המנצח, ואם אנשים לא מדברים ומצהירים ופועלים למען האמת שלהם התחושה הכללית היא "שאין סיכוי לעליזה" וש "אף אחד לא יצביע לה",  אז אני מספרת לכם חברים יקרים, שכן, יש קהל מאד גדול של מאוכזבים שלא הולכים להגיע לקלפי בבחירות, ויש קהל עוד יותר גדול שיבחר בשינוי, בתקווה ובאופק לשינוי.

ותזכרו:

מגיעה לנו עיר נקיה, בלי קומבינות!