א. אובמה סירב להתערב במלחמת האזרחים בסוריה באופן משמעותי ואחראי בעקיפין למותם של מאות אלפים. טראמפ התערב במלחמת האזרחים בסוריה, אמנם הנזק הגדול כבר נעשה, אבל לפחות מנסה למזער נזקים ולהוביל הפסקות אש.

ב. אובמה סירב למנוע את הכיבושים של דאע"ש ובכך הפך ארגון קיצוני וקטן למעצמה אזורית קיצונית שרוצחת, אונסת ומחריבה כל מי ששונה ממנה. טראמפ שלח כוחות מיוחדים לסייע בכיבוש בירת דאע"ש, א-רקה.

ג. אובמה סירב למנוע את קריסתם של מנהיגים ערבים מתונים (יחסית) ובכך עודד קיצונים מוסלמים להשתלט על מצרים, לוב, תימן ועוד. טראמפ נתן גיבוי לבנות בריתה של ארצות הברית: דרום קוריאה, ערב הסעודית ומעל הכל ישראל.

ד. אובמה נתן גיבוי לסרבנות הפלסטינית ולא התקרב למשהו שנראה כמו סיום הסכסוך בשמונה שנות כהונה.טראמפ הציב את הפלסטינים מול עובדה: ירושלים היא בירת העם היהודי. ובמילים אחרות: אתם אומרים שאתם רוצים שלום? תוכיחו.

ה. אובמה תמך, עודד והוביל את הסכם הגרעין המבזה שעודד את המייצאת מספר אחת של טרור (איראן) להמשיך בתכניתה לנשק גרעיני ולליבוי סכסוכים ומלחמות. טראמפ פרש מהסכם הגרעין המבזה, חידש סנקציות על איראן והוביל לתסיסה ברחוב הפרסי.

השבוע, חתם טראמפ על מסמך הבנות עם קים ג'ונג'-און, מנהיג צפון-קוריאה במטרה לקדם את השלום בקוריאה, אחרי שנים שהקהילה הבינלאומית התעלמה והתרחקה מאחד מהמנהיגים המסוכנים בעולם.

התמורה:

אובמהכבר אחרי תשעה חודשים זכה בפרס נובל לשלום על "מאמציו יוצאי הדופן לחיזוק הדיפלומטיה הבינלאומית ושיתוף הפעולה בין עמים" (ובמילים אחרות: יש לו אחלה חיוך). ואיזו תמורה קיבל טראמפ על הישגיו? אין! דונלד טראמפ הוא לא פוטוגני ולא פוליטיקלי קורקט.

עולם הפוך...

 

על הכותב, משה שטרית

סגן ראש העיר וחבר מועצת העיר מטעם הליכוד, לשעבר מפקד מעו"ז בית"ר בבית-שמש

סמנכ"ל מכון ז'בוטינסקי הפועל במטרה לטפח ולהפיץ את מורשת זאב ז'בוטינסקי והתנועה הלאומית

סרן במיל' ובעל תואר מוסמך מטעם אוניברסיטת בר-אילן, כתב תזה בנושא סכסוכים אתניים