שלום לכולם,

בראיון שערכתי עם שמוליק גרינברג, ממונה ח"ן חרדי ומתנס"ים, דובר על התרבות בעיר.
מזה שנים מתנהל ויכוח על היכל תרבות כן או לא כולל מיקומו? בהיעדר מקום רשמי ומוגדר לתרבות היכן אתם מבלים ולוקחים את ילדכם לצרוך תרבות. ומה הייתם משפרים / משנים בתרבות הקיימת / נעדרת בעיר. אשמח לשמוע על הצעות, רעיונות ושיפורים בחיי התרבות בעיר.אלי בן משה


שלום! שאלה זו נוגעת בנקודה רגישה וכאובה מזה שנים.
ברם, אציין כי קיים מגוון של תרבויות בעיר בית שמש, אלא מאי? שהן בשנים האחרונות מופרדות זו מזו, ובמיוחד לאחרונה. כל מגזר / קבוצה והתרבות שלה.
להיות דתי או חילוני או חרדי הרי זה גם סוג של תרבות. השאלה העיקרית היא האם צד כלשהוא מנסה לכפות על האחר את תרבותו וסגנון חייו?
לאחרונה עדים אנחנו לכפייה תרבותית בעירנו, היוצרת איבה, שנאה וטינה בין המחנות.
מכאן יוצא איפה חסך תרבותי המורגש היטב ברחבי העיר, ההולך ומתעצם מעת לעת, וסימניו הבולטים ביותר הם: אי בנייתו של היכל התרבות, אצטדיון כדורגל שהופסקה בנייתו, ועל בריכה עירונית אין מה לדבר!
איתרע מזלנו בדמותם של חוגי הספורט השונים, כדוגמת: הגו'דו של צחי, אשר לאחרונה בלט ברמת ההישגים של חניכיו הלוחמים, ומיקד את בית שמש כמובילה בתחום.
חוג הטניס של אפי אשר גם הוא אינו פוסח ברמת ההישגיות של תלמידיו, ועוד כהנה וכהנה יוצאים מן הכלל, כדוגמת האקדמיה לכדורגל של המאמן הבכיר אופיר עזו שעושה עבודת קודש עם השחקנים.
בעברה הרחוק, בית שמש היוותה ככור היתוך תרבותי על כל גווניו.
ברם בהעדר נאורות שלטונית, ומחוסר הקשבה לצרכי כלל האוכלוסייה בעיר, ירדנו לתחתית הסולם התרבותי וחוסר השוויוניות בולט בהעדרו!
לעניות דעתי, הרי שעדיין לא מאוחר, היה ויתעשת ראש העיר מר משה אבוטבול, וישכיל לעשות, ולו למען הכלל ולא רק למגזר אחד.
עיר ללא תרבות משולה לבור סיד אשר אין בו טיפה! עיר ללא תרבות משולה לעיר ללא עתיד!
עיר ללא תרבות משולה לגוף ללא נשמה! התרבות הינה החוסן החברתי בעתידה של העיר!
כולי תקווה,  מראשי ההנהגה היושבים למעלה, יפנימו ומיד שמערכת שלטונית איננה יכולה לרקום עור וגידים אילולא יפנו הם את כל המשאבים הראויים לתרבות וחינוך, למען עתידה של העיר בית שמש.
תודה רבה, להתראות בשבוע הבא.

 

עו"ד רינה הולנדר

בשבוע שעבר זכי
תי להיות מוזמנת לקונצרט בהשתתפות בתי בקונסרבטוריון. מורות מדהימות וילדים מוכשרים יש לנו בעיר הזו. אך האכסניה... איזו בושה!! נאלצנו להצטופף כולנו בחדר שהיה צר מלהכיל את כל ההורים הגאים (אשר הגיעו, אגב, מכל המגזרים בעיר), קירות מתקלפים, מבנה רעוע. ילדיי הם תולעי ספרים, קוראים ספרים בקצב מסחרר. אך הם כבר קראו את כל הספרים שבספריה הקרובה לביתנו, ספריה אשר מנהלת המתנ"ס ממש מתחננת בפני העירייה וגורמים אחרים לקבלת תקציבים בכדי שתוכל לתפקד בצורה המכבדת את תושבי העיר. שלא לדבר על מבנה הספרייה המרכזית... ולחשוב שכל זה היה יכול להיראות אחרת לגמרי אם העירייה לא הייתה מסרבת לתרומה נדיבה שהוצעה לצורך בניית היכל תרבות הכולל בתוכו קונסרבטוריון, ספריה ואולם ראוי לשמו.
למזלנו הרב, התברכנו בתושבים מדהימים. ובמקום שבו העירייה "מפשלת" בענק- נרתמו התושבים ומשלימים את החסר. ספריית בנימין המדהימה, המורות בקונסרבטריון, אירוע יום עצמאות אלטרנטיבי שאורגן בכישרון רב על ידי חברי קיבוץ תמוז ופעילים מרמת בית שמש. ולאחרונה, אותה קבוצת תושבים התארגנה לשם ארגון אירועי תרבות ראויים לשמם.
כמה חבל שהעירייה איננה משכילה לנצל את הכישרונות הרבים שיש פה בעיר, כמה חבל שכאשר נשאל ראש העיר על תרבות, תשובתו היא "בניתי להם קניונים"... אך כמה מזל שיש לנו תושבים מדהימים. פעילי ציבור אמתיים, שלוקחים את היוזמה לידיהם. ועדיין, זה לא מספיק.
הצעתי הינה כי תוקם  ועדת תרבות ראויה לשמה, בשיתוף אותם תושבים מוכשרים התורמים גם כך שנים מכישרונותיהם וממרצם, אשר תתוקצב בתקציב ראוי בכדי לספק שירותי תרבות לכולם.

 


דניאל גולדמן

חיי תרבות של עיר נועדו לשרת את מירב הצרכים של הציבור. להבדיל מבידור, תרבות בדרך כלל באה עם ערך מוסף חברתי. כמובן שיש חפיפה אבל ברור לכולם שבקצה, לא לכל מופע בידור יש ערך תרבותי. בנוסף כל עיר חייבת לחשוב על ערך מוסיף וייחודי לתרבות שהוא מייצר. בפשטות, ולא זה המקום להאריך, צפת ידועה בפסטיבל הכליזמרים  וההקשרים היהודיים המיסטיים, העיר חולון ממותגת  כעיר ילדים, לאילת יש את פסטיבל הג'ז הבינלאומי, ראשון לציון השקיעה בתזמורת הסימפונית וכו'. במילים פשוטות חיי תרבות ייחודיים בעיר תורמים לדמותה של עיר ומוסיפים ערכים למיתוגה כעיר.
לפרנסי העיר יש תפקיד מכריע בעניין בשני אופנים. בניית תכנית אסטרטגית בנושא תרבות הינה הדבר הכי בסיסי. לקבוע יעדים, תחומים מועדפים והצגת נושאים ייחודיים לבית שמש. בעיר מיוצגות תרבויות שונות ומגוונות והיא יכולה להיות בסיס למחשבה בעניין. בדומה למה שעשו במטה יהודה, דווקא המרקם המגוון היווה בסיס למסורת של פסטיבל האוכל האתני כאחד המוקדים באזור. כמובן ברגע שיש תכנית חייבים לצקת תוכן איכותי ולתקצב בצורה הולמת פעילות שתומכת ביעדים.
בחיי האישיים, אני אוהב לקרוא (בעיקר כמה דקות לפני שהשינה משתלטת עליי בלילה ובשבת), ומילדות אני חולה על מוסיקה. למרות אהבה אקלקטית מאד (באך ובייטהובן, קובי עוז, ווינטון מרסליס ועד אלטון ג'ון) האהבה העמוקה שלי היא למוסיקה קלאסית וקאמרית. זה המקום לשבח את מרינה וניקולאי פרידמן על סדרה של קונצרטים שהם עורכים כל שנה באשכול פיס. בהערת אגב יש לומר שאיכות התוכנית והאומנים שבאים, ממש ברמה לאומית אם לא בינלאומית.  נקודה נוספת סופר- חשובה ורלבנטית לעיר בכלל שזה מקום שנשים וגברים, חרדים דתיים וחילונים יכולים לבלות וליהנות באווירה מדהימה וללא כל מתח.
מעבר לזה רוב הצרכים התרבותיים שלנו מסופקים במקומות אחרים, הופעות בצרעה לילדים, תאטרון וקולנוע מחוץ לעיר וכו'.
תרבות נועדה להעשיר את חיי התושבים וללא ספק שתרבות שמקורה בבית היא מקור לגאוות התושבים ולעיר. יש לנו מצטיינים בתחומים שממילא מצליחים, השאלה כמה מחשבה מנהלי העיר משקיעים בנושא בכדי למנף את זה לטובת כלל העיר.
ועכשיו לשאלת התשתית. עיר בסדר גודל שלנו חייבת שתהיה לה תשתית ראויה. ספרייה מודרנית, ותוכניות לשכבות הגילאים השונים, קונסרבטוריון מושקע וכמובן היכל תרבות, הם דברים בסיסיים. אין שום סיבה שלא יהיה לנו אותם. ואם ראש העיר חפץ לשמור על אוכלוסייה מגוונת ואיכותית בעיר הוא יהיה חייב להראות התקדמות ומימוש ההבטחות. בינתיים, היכל התרבות הוא חור גדול (גם מבחינת קבורת כסף מיותר), תלמידי וצוות הקונסרבטוריון פועלים בתת תנאים וחוסר השקעה ואין שום תכנית למיתוג העיר וייחודה בנושא התרבות. היא בוודאי אינה חייבת לענות על הרצונות הפרטיים שלי בלבד, אבל חשוב לקחת בחשבון את מכלול הרצונות והדברים המיוחדים שיש בה.ראובן כהן


אמנם לא קראתי את הריאיון עם ידידי סגרה"ע הרב שמואל גרינברג, אבל סמוך ליבי ובטוח כמי שפעל במקביל אליו בענייני התרבות  כממונה על מחלקת תרבות תורנית אני מאמין שהוא ענה דברים שיש בהם טעם.
ולגופו של ענין, אני מבין את החשיבות של בית תרבות וכו' עד כמה שהצלחתי בזמן כהונתי כחבר מועצה, אני לא מבין למה על זה יקום וייפול דבר. אם אין בית תרבות אין כלום? סוג של סיסמה ואני קצת מחובר לנאמר מהציבור שמבקש את בית התרבות ובצדק.
ברמת בית שמש אין ולו מתנ"ס אחד לטובת המגזר שמתגורר בו נו? אין תעסוקה? הילדים לא עסוקים? הנוער משועמם? <אני לא מתכוון לנוער הנושר לצערנו שזו בעיה בפני עצמה>, יש תעסוקה, פעילויות, וכו'. לא תמיד זה ממלא את כל החלל אבל רוב הזמן מכוסה ובשאר הם יודעים להעסיק את עצמם, יש חומר לימודים, יש חזרות לקראת מבחנים ולא חסרה תעסוקה מחוץ לבית. אכן חשוב, שיהיה מקום גדול ומרווח לתעסוקת הנוער ועם הרבה פעילויות, אבל זה לא סוף העולם, כך שהמלחמה הכול כך לא נעימה שנוצרה סביב בית התרבות לדעתי עברה קצת גבולות. 
כולי תקוה שאכן ימצא הפתרון לבית התרבות ובזמן הקרוב לטובת תושבי העיר ולטובת הנוער הכ"כ יקר שלנו.