חברים שלום רב,
השבוע התבשרנו בכלי התקשורת כי צה"ל נתן אישור מיוחד לחיילים וקצינים מבית שמש ללכת עם בגדים אזרחיים ולא עם מדי צה"ל מחשש להתנכלות של חרדים בעיר. בתגובה משה שטרית, חבר מועצת העיר אמר כי בימים הקרובים יתקיים 'מצעד גאווה' של חיילים ואנשי מילואים בשכונות החרדיות בעיר.


מה דעתכם על המקרה, על התנהלות צה"ל והיכן עובר הגבול בהתערבות הצדדים?
אלי בן משה


שלום, אתייחס לשאלה לא לפני שאזכיר לציבור קוראי כי התרעתי בעבר ומעל כל במה אפשרית, מפני ניצוצות הארס וההסתה שליוו אותנו מתחילתן של מערכות הבחירות, ועד סיומן עם נצחונו של משה אבוטבול.
לדאבוני צדקתי, והנה הניצוצות עולים עד כדי להבות ענק המלחכות כל שריד של סיכוי לחיים משותפים בעיר האומללה הזו, אשר מערכת הבחירות האחרונה הכתה בה ובנו ללא רחם, וקרעה את אוכלוסיית בית שמש לגזרים.
כתוצאה מכך נוצרו מחנות שונים בין רבדי האוכלוסייה, והועמקו הפערים עד כדי אי יכולת לחיים משותפים ושיתופי פעולה, גם אם חלמנו עליהם עוד מאז.
בית שמש סומנה על ידי התקשורת הארצית והמקומית כעיר בעלת רייטינג גבוה לקרע בין חילונים ודתיים מסורתיים לבין חרדים קיצונים ובכלל. מידי יום ביומו עולות הכותרות וזועקות "גוואלד".. "המלחמה על הבית"... הפרדה... חומה.. מלחמת שמד ועוד מרעין בישין אחרים.
זוהי נקודת האל-חזור אשר ממנה דאגתי והתרעתי, ולצערי כנראה שאין דרך חזרה מלבד התערבותם המידית של ראשי השלטון בישראל ומשטרת ישראל.
למצב הנורא הזה תרמו לא מעט את חלקם פוליטיקאים חסרי אחריות ומנהיגות, אשר ליבו את היצרים שבעם למרות שביודעם וביודעין את ממדי הסכנה אשר טומנת היא בחובה!
אלו אשר במקום לאחד את השורות, ריסקו הם בחמת זעם כל נתיב הידברות ולו לשם רייטינג ופרסום
האגו שלהם וחיזוק מעמדם אל מול צבור בוחריהם.
לעניין החרדים הקיצונים שבחבורה, הרי ידוע לנו כי שונאי ישראל המה, ואינם מכירים במוסדות השלטון, ובטח שלא בצבא העם. הם תקפו בעבר ויתקפו גם כעת את חיילי צה"ל בכל מקום שהם ובמיוחד בשכונותיהם.
ברם אלה הם המיעוט שבאוכלוסיית החרדים בבית שמש בפרט ובארץ בכלל.
רבותי! ישנם רבבות חרדים מתונים הסובלים גם הם מרדיפות והתנכלויות כלפיהם, מקרב המיעוט הקיצוני האכזרי הזה! כתות קיצוניות אלה הם אלה שתרמו לא מעט לחורבנו של בית שני.
כתות קיצוניות אלה הם אלה הממררים יום יום את חיי אלה אשר לא נוהגים כמותם.
כתות קיצוניות אלה הם אלה אשר צריך להקיא אותם מקרבנו! כל מעשה קיצון זה או האחר מקומו לא
אתנו מכל מגזר ושיהיה מי שיהיה.
לכן, מן הראוי שננמיך את הלהבות וננסה למצוא את הדרך הראויה ליצירת מרקם חברתי אחיד ככל שיהיה, ולו רק על מנת למנוע את מלחמת האחים האורבת לנו ובמיוחד כיום בפתח, אשר
את תוצאותיה מי יישורנו?!
על ראש העיר לתת את דעתו על כך ומיד, מפני שהיה ויהיה איזשהו תרחיש קיצון בבית שמש, לא תוסר ממנו האחריות לכך ובטח שלא ממנהיגיו היושבים בירושלים.
ידידיי היקרים, התקשורת הארצית לא סייעה לכם בעבר ולא תסייע לכם גם היום. היא קונה רייטינג גרידא!! לא אכפת לה אם זו בית שמש, לוד, יבנה או כל עיר אחרת.
רק אנחנו נעזור לעצמנו. הן בסלילת נתיבים של הידברות, פתיחות, חיבוק האחר והשונה, ואהבת האדם באשר הוא.
על מנת ולהגיע לתובנות אלה, עלינו להפנים ועם כל הצער והכאב, כי בית שמש מתחרדת דה פקטו.
רעיון ההפרדה רחוק מאי פעם, גם אם חיוני הוא לנו, ולטובת שני הצדדים. נבחרי הגוש הציוני (התשיעייה) כבר אינם יודעים אם הם תשיעייה שישייה או שלישייה..
אלי כהן דחה את מסיבת העיתונאים, לזמן לא ידוע אם בכלל, וקולו נאלם כלא-היה! 
ריצ'רד פרס המנהיג שזעק לאחדות כל העת, הודיע השבוע בהודעה דרמטית בקיר שלו בפייס, כי מתנתק הוא מחברי התשיעייה בשל ניהול לא תקין, ואשר אינו תואם את עקרונותיו בעניין ההפרדה!
נציגי הבית היהודי ממלאים פיהם מים בנוגע להפרדה, וממתינים להחלטת פטרונם בנט היכנסו הם לקואליציית אבוטבול או לאו. כנראה שעוד נופתע בקרוב!
חבריי הנכבדים, מאחל אני לכולכם כי הלוואי ונגיע לסופם של המחלוקות ונמצא את הדרך שתיטיב עם כולם ובאופן הראוי ביותר!
שבת-שלום ולהתראות בשבוע הבא.


מתי גרינפלד - דגל התורה

קודם כל, חשוב לי להדגיש שהחברה החרדית מוקיעה את אותם אלו שמתנכלים לחיילים. התנכלות לחיילים הינה 'חילול השם', מעשה של קומץ סהרורי שמטיל כתם על החברה החרדית. זו אינה דרכה של תורה ואינה דרכו של הציבור החרדי.
החברה החרדית הוקיעה מתוכה קמפיין של קלי דעת שניסו לגרום לשנאה לחיילים חרדים, אולם ככל הנראה פירות השנאה נבטו אצל חלק קטן, ואין לי אלא להצר על כך ולגנות זאת מעל כל במה.
חמור בעיניי שחייל לא יכול להסתובב בשכונה חרדית (הדברים אמורים שלפי שכונה מסוימת ברמה ב' וכולנו מבינים למי הכוונה). אין לאף אחד רשות לפגוע במי שהחליט, בעצת רבותיו, ללכת לצבא.
תגובת הצבא מראה על הבנה של המציאות בשטח. ההחלטה הגיעה לאחר מספר פניות של חיילים מבית שמש שהעדיפו שלא ליצור חיכוך עם אותה אוכלוסייה עוינת. צר לי שהגענו למצב הזה.
מאידך, קיומו של "מצעד גאווה" בתוככי השכונות החרדיות הוא צעד מטופש. צעד של התגרות מיותרת, שנועד רק להתריס ולהרגיז את הצד שכנגד. על התנכלות לא מגיבים בהתנכלות, מר שטרית, אתה צודק, אבל כדאי שתהיה חכם.דניאל גולדמן


כל אלימות או הפחדה פסולה בעיניי. היא חמורה שבעתיים אם היא באה על רקע מאבק פוליטי או אידיאולוגי. למרות שאינני בקי בכל הפרטים על המקרה הנוכחי אפשר להבין מהכתבה שיצאה הנחייה לאפשר חיילי צה"ל שגרים בחלק משכונות בית שמש לחזור הביתה בבגדים אזרחיים. סיפור זה מצטרף לקמפיין הממומן ומושקע של מודעות רחוב ועוד נגד חיילים שבאים מרקע חרדי המכונים בגנאי חרדקי"ם.
כל בר דעת, בין אם הוא חרדי או לא מבין שהתנהגות כזאת פסולה וחייבים להילחם בה עד חורמה. בעייני זה גם מקרה שכל גורם אחראי יכול לשלב ידיים בכדי לסלק את הדבר הזה מנופינו. אמנם זה קורה במקומות אחרים במדינה, אבל לנו יש הזדמנות להתאחד ולהוביל מאבק נגד שנאה על רקע אידאולוגי.
זה לא צריך להיות מאבק של "ציונים" בלבד, אלא לכלל  הציבוריים שכבוד האדם הוא ערך עבורם. נזכור שחרדי שמשרת היום בצה"ל עושה זאת עפ"י בחירה ולא בכפייה ולכן, אין שום קשר ענייני בין המאבק הזה ולמאבק סביב חוק הגיוס. ברור לי שאפשר להתנגד לחוק הגיוס ועדיין לראות צעד נכון במיגור תופעה מכוערת זו.
אני מאמין שבידי נציגי הציבור לפעול ביחד לתיקון המצב, ובראשם ראש העיר, הן ע"י פעולות פומביות של הבעת עמדה, והן ע"י עשייה שקטה יותר כגון: גיוס מנהיגי קהילות ורבנים לעזור באמירה ברורה בעד זכויות בסיסיות של החיילים החרדים ונגד התנהגות ברוטאלית זו.
אני מניח שלצבא יש מקום לפעול למרות שאין להם שום אחריות ישירה על הסביבה שבה חיים אותם חיילים, אלא בעיקר לדאוג לשלומם של החיילים.
אם יש זכות קיום לחיים משותפים בעיר, חייבים לפעול יחד בנושא הזה.ראובן כהן


אני מאוד רוצה לענות ברצינות ובכובד ראש על הנושא אבל פשוט לא יכול, תגידו, כמה אפשר  להרחיק לכת? הרי לטובת ההסתה נגד המגזר החרדי גויסו טובי המוחות בישראל עיתונאים ושרי ממשלה כאחד, ואף ראש הממשלה השחיז את לשונו בנושא. ולא נשכח שפתאום נשיא המדינה נזכר שיש במדינת ישראל עיר שנקראת בית שמש, ועכשיו מה? גם צה"ל גויס לטובת ההסתה? כאילו אם אתם לא מתגייסים לצה"ל אזי נגייס את צה"ל למערכה? במילים טיפה יותר מקצועיות צה"ל תפס צד פוליטי, וזו בושה שזה קורה, כאחד ששירת שרות סדיר מלא בצה"ל ועד היום משרת במילואים ובכייף, אני מתבייש לקרוא ולשמוע על כך שצה"ל מתערב בהסתה.
וסתם ככה, ממתי עניין את צה"ל איזה בגדים חייל לובש באזור מגוריו? וכי תמיד חייל הולך על מדים? מישהו יכול להסביר לי את "טוב ליבו" של צה"ל במקרה הזה? עשו לי טובה יש אנשים שדמם עדין רותח ומבעבע באדמה תנו לצה"ל שיעשה שפטים באלו שבאמת מחפשים איך להכחדנו מהעולם במקום להתעסק בדברים שלא היו ולא נבראו.
לגבי הרעיון של חבר מועצת העיר - משה שיטרית, אין לי מה להגיד, אילמלא הכבוד העצום שאני רוחש לאמו היקרה והידידות אמת השוררת בנינו הייתי אומר שמדובר באדם הזוי שמחפש כותרות ותו לא.