בית שמש חיה בהפרדה בפועל.  ראש העיר  משה אבוטבול היה הראשון שהביע תמיכה בהפרדה בנעשה ולא רק בדיבור, אבוטבול בנה כאן את חומת ההפרדה העומדת על תילה עד עצם היום. את חומת ברלין הרסו, אבוטבול בנה אותה מחדש כאן בעיר, בין  שכונת נחלה ומנוחה לבין שכונת פסגות השבע בנה חומה  מזויינת מבטון יצוק בעלות כספית של 7 מיליון ₪.   חלילה שלא יראו מתוככי השכונה החרדית השכנה את  קירות היכל התרבות ואת הבאים לתוכו.  חלילה שלא ישמעו את הקולות והצחוקים מהתיאטרון שעמד לקום בקרבת השכונה החרדית. ראש העיר  אבוטבול היה  זה שהעתיק את מיקום אותו היכל תרבות מסמיכות לשכונה החרדית אל תוככי העיר הוותיקה, להרחיק את ה'צרה' והכל באילוץ חרדי , הכל תחת השפעה חרדית קיצונית.

ראש העיר נתן גיבוי  מלא לחיפוי  ביוטה את גן המשחקים המצוי ל גבול שכונות חילונית מחד ושכונה חרדית מהצד השני. בין  העיר הותיקה לבן שכנת חפציבה,  יש כביש ארוך  מפריד, זה לא הספיק לו אבוטבול והוא אישר  הקמת יוטה על גדרות הגן חלילה שהחרדים העוברים בסמוך לא יראו ילדות  גולשות במגלשה.

ראו במו עיניכם מה אתם מחליטים היום, על מה חתמתם,   אישור בניית שכונות לחרדים. רק לחרדים!!!! האם זה אינו הפרדה?  איש מישראל לא יוכל להיכנס אליהם,  איש חילוני לא יכול לרכוש דירה בתוך השכונות האלה. התכניות מותאמות לחרדים, הבניה לפי האופי ולפי הצרכים.  המחיר גם כן... מערכת החינוך שם תהיה רק לפי הצרכים שלהם.  ואתם מבקשים לתת לנו כפיצוי מתחם אחד מתוך  חמישה שיהיה לציבור הכללי.   בכל עיר בישראל היו קוראים לזה גזענות, כאן בבית שמש קוראים למעשה זה אתגר היום.  ממשלת ישראל, משרד השיכון והפנים, מפרידים בין אנשים ביודעין. הם המשרדים הנ"ל, יוצרים הפרדה מראש במקום שהיה צריך להיות איחוד, קירוב... לא נותנים לזמן להבשיל להשפיע.  אלא קבעו  שכונות לחרדים ושכונה לכלליים... והיכן האיזון?  מי שרוצה עיר משותפת בונה לאלה וגם לאלה. בעשור האחרון  נבנו בעיר רק שכונות חרדיות, שכונת חפציבה, סלונים, רמה א, רמה ב', רמה ג', רמה ד'. כולן שכונות חרדיות. כמה מול כל אלה נבנו עבור הציבור הכללי? הדתי לאומי?  מעט אם בכלל....  מי שרוצה איזון היה צריך במקביל לבנות שכונות כלליות. לא נעשה והיום זה מאוחר מדי.

 מהעיר ואליה  היגרו  עשרות אלפים. מעניין,  שהמהגרים החוצה היו חילוניים,  דתלים,  בעוד המהגרים לתוכה היו חרדים.  פלג ירושלמי, קנאים, חסידים,  כולם באו לך.   המציאות קבעה שאין יכולת לחיות במשותף. אז מה הבעיה? כמו שיש מודיעין ויש מודיעין עילית, כמו שיש נצרת, ונצרת עילית,  תהיה בת שמש ובית שמש עילית.   

  אבוטבול ושות' פעלו ללא ליאות עד שהצליחו להקיא מתוך שכונת רמה א- שכונה שהחלה דרכה כשכונה מעורבת והיום  התרוקנה  כמעט לגמרי  מהחילוניים בתוכה- את  מה שהיה סמל  לדו קיום, בי"ס שפות, ביה"ס המ"מ היחיד ברמה. טענו  לחיסכון  בהוצאות על  הסעות, בעוד הם מבזבזים מיליונים על הסעות ילדיהם למבנים ריקים בעיר הוותיקה.  רק כדי לא לפגוע בכבודם שהם לומדים בשכונה חילונית לא אביא כאן שמות המוסדות החרדים המתקיימים בעיר. באותה שכונה מעורבת היו  2 מוסדות חינוך ממ"ד. היום רק אחד... הדור הולך ומתמעט? לא ממש. בורחים משם....

 אפילו חגיגית יום עצמאות, בכל שנות קיומה  היתה חגיגה מרכזית,  מאז חנוכת  רמה א  נוצרה בדלנות בן האוכלוסיות,  אלו ביקשו לקיים חגיגה נפרדת לילדיהם. כי האופי שלהם שונה מהעיר התיקה, כי  הם חגגו שונה מהדרך בה חגגו בבית שמש  את הלילה הנהדר הזה.

 ורק באחרונה  התקיים יום חינוך רשותי, יום בו כל מערכת החינוך פעלה במשותף. החרדים לא גילו עניין להיות חלק מאותם ילדי הרשות הקרויה בית שמש.

 מבחינה מנהלית העיר כבר מחולקת, חיה בנפרד. ברשות המקומית, יש מחלקת חן חרדי ויש מחלקה לתרבות תורנית ויש מחלקה למורשת ישראל, ויש מחלקה לאירועים, משותקת, מושבתת, כי לה אין תקציבים.  על כל אלה  כאשר המנהיגות לא מערבת, לא מתחככת, אלא בונה ויוזמת  פעילות נפרדת- מי יכול עליהם?. צאו וראו מי מקיים למי פעילות בימים אלה.  החרדים נהנים משפע פעילות בעוד בני בית שמש הותיקה יושבים מול הטלויזיה...  מאות יוצאים לטיולים  ולהנאות העולם הזה בעוד הציבור הכללי אין לו אבא ואמא ואין מי שידאג לו.   

ואין  מקום  בטור הזה להיכנס לתוך נבכי תקציב העירייה הנאכל ברובו ככולו ע"י  פתרון מצוקת הדיור החרדית, עד כדי כך שלתרבות המשותפת, הכללית, הועמדו  פרוטות בלבד. 2 מיליון ₪ לתרבות? היכן נשמע כדבר העלוב הזה?

ואם אתם לא  מקשיבים לי,  תקשיבו למי ששומר על  העוגה הכספית של העירייה.  גם הוא מודע למציאות הקשה והמאיימת הזו עד כדי שהעמידו את ראשו לפני הגרדום. ואם גם זה לא מניח דעתכם, לכו ללמוד  מדו"ח משרד הפנים שחובר  להתמודדות עם בעיות עתידיות של העיר. צריך לבנות כאן 330 אלף מ"ר  תעשיה- אומר הדוח.  האם אתם רואים בחזונכם הקמת  100 מפעלי מנועי בית שמש בעיר?  מי  העובדים שיאכלסו אותם? מרמה ב' מרמה ג' מרמה ד.... תהיו רציניים רגע.  

 מכל הסיבות שבעולם, צריך היום לאשר את הסכמי הגג, לבנות כאן  גבעות שלמות לדיור, ולא מפריע לנו גם שיבנו רק לחרדים. רק חרדים. רק לחרדים.  אנחנו, תנו לנו לחיות את חיינו כאן בעירנו הוותיקה. לא מדובשך ולא מעוקצך.  

אל תעבדו על עצמכם, אל  תאשררו היום   תכנית בלי  ראייה קצת רחוקה מעבר לאפכם. חסכן מעצמכם  את כל הואג'ע ראס שעשיתם לעצמכם בהקמת התאגיד הציבורי.  לנו אין  כח ללכת לרחוב, אנחנו לא מאיימים, לא יכתבו עלינו בעיתונות הארצית, כי אננ לא מקושרים מספיק... הטובים ברחו.   נותרנו מעטים ואנחנו  חיים באמונה שהצדק והשכל הישר ינצח.  תעזרו לנו  לחיות את חיינו בכבוד ובגאווה בלי דיכאון בלי רמיסות תחת עול מאיים. 

 בתמונה:  ראש מועצה עמרם לוק ז"ל לפני המונים