על הדרך עשיתי ניסוי נוסף. מה קורה כששואלים כל פעם באותו הוואטס' אפ שאלות בשביל הטור שלי? התשובה היא חד משמעית. הם לא עונים. מזל שיש לי לפחות עוד 10 קבוצות...

התחלתי בשאילת הצעירים ביותר- תיכוניסטים וסטודנטים. למעט 3 שכתבו שישמחו לקרוא ספרים בזמנם החופשי השאר כתבו שאין להם זמן כזה בכלל, וגם את זה כתבו רק מי שהיה לו מספיק זמן כדי לטרוח ולענות.

מסתבר שגם הפנסיונרים מבלים. המבוגרים מביניהם 'מבלים' הרבה בקופת חולים ובבדיקות, שהוא כמובן בילוי מפוקפק במיוחד, אך למרות זאת הם מוצאים את הזמן, ובוודאי הפנסיונרים הצעירים גם כן, ומרבים לצאת לטיולים בעולם עם חברים, לשבת בבתי קפה כל זמן שאפשר, לקרוא ספרים, להיפגש עם חברים וללכת לחוגים והעיקר לנסות וליהנות מהחיים.

הצעירים התחלקו לשניים באופן בולט- גברים ונשים.

הגברים- כמעט שלא ענו לשאלה בכלל. כששאלתי בעל פה- מספיקה להם העבודה. בית עבודה ושגרה. הם לא מצליחים לחשוב מעבר לזה. לא שהם לא היו רוצים. הם לא מגיעים לחשוב אם הם רוצים או לא. אני רואה את בעלי למשל- חוזר מהעבודה ובדיוק אז מתקשרים אליו שיש עוד עבודה לעשות מהבית. הוא מסיים אותה ואז שם את הילדים לישון ובדרך כלל אחר כך קורס לתוך שינה בעצמו. זמן חופשי? מה זה בכלל?

דווקא הנשים, שברובן נמצאות שעות ברצף בעבודה ומשם לאיסוף הילדים ואיתם עד הערב, ענו אחרת. רבות מהן הולכות למכוני כושר, עושות הליכה עם חברות [לא רק בשביל הספורט, גם כי זה פשוט כיף], משתדלות לקרוא לפעמים, לצייר או לשיר במקהלה, ואפילו יש כאלו שמשתתפות בחוגים קבועים פעם בשבוע. והיו גם שכתבו שייהנו מספר טוב או מאמבטיה חמה. ובכל זאת- מה שהופיע כמעט אצל כל הנשים, הדבר המנצח- יציאה לבית קפה עם חברות. כמעט כל הנשים העלו את האפשרות הזאת. אז איפה מוצאות דווקא הנשים העסוקות, עם הילדים הקטנים, זמן לצאת ולבלות? כנראה שדווקא מי שנמצאת כל היום בחברת ילדים מוכרחה לצאת ולהתאוורר קצת ושם זה הופך לצורך  ולא עוד להצעה כדאית. ומה שצריך מוצאים בשבילו זמן.

אז רגע לפני הקיץ חשבתי לעצמי אולי הפעם גם אנחנו נבלה קצת? אולי כל אחד יקבל על עצמו דבר אחד שהוא עושה למען עצמו ולמען עצמו בלבד? זה יכול להיות גם משהו מאוד קטן כמו לקרוא ספר שעה בשבוע.. או ללכת להליכה עם חברים חצי שעה בשבוע, או לשבת במרפסת ולצייר רבע שעה בשבוע... העיקר משהו בשביל עצמי.

הסתכלתי במדורות, הן עושות כל כך הרבה אור אבל גם כל כך הרבה עשן... אין מה לעשות בכל דבר טוב גם דבר רע, אבל אולי בכל זאת שווה להתאמץ ולמצוא רבע שעה כזאת?

אולי אז התשובה ל'מה שלומכם'? תהפוך מ'שורדים' ל'נהנים'?

ואולי הרבע שעה הקטנה הזאת תיתן תדלוק לכל שאר השבוע?