מאת: טליה אשכנזי

יצחק נבון ז"ל, היה הנשיא החמישי של מדינת ישראל, והנשיא הספרדי הראשון שלנו. נבון, ייזכר בלב כולנו כנשיא חם, נשיא ששרת מתפקידו הרם את כל האוכלוסיות במדינת ישראל, הוא היה הנשיא של העם.

ליצחק נבון ורעייתו אופירה ז"ל, שני ילדים. נעמה, הבכורה אומצה על ידי הזוג מאחר וכל ניסיונותיהם להיכנס להיריון עלו בתוהו. שלושה חודשים אחרי שנעמה אומצה, גילו בני הזוג שהם מצפים לילד ואז נולד ארז.

נבון חיבר כמה ספרים ואף מחזה מצליח, "בוסתן ספרדי", המתאר את הווי העדה הספרדית בתחילת המאה ה-20. גם על היצירה "הרומנסרו הספרדי", מופע שירי קודש וחול, הוא חתום.

נבון נולד בירושלים. הוא היה בעל השכלה בספרות, בחינוך ובתרבות האסלאם. הוא עסק בהוראה ועמד בשנות ה-40 בראש המחלקה הערבית של ה"הגנה" בירושלים. הוא גם שימש מזכירו האישי של שר החוץ הראשון, משה שרת, בשנים 1952-1950. הוא גם כיהן כמזכירו המדיני של ראש הממשלה דוד בן-גוריון במשך 11 שנה, ונעשה לאחד מעוזריו הקרובים ביותר.

נבון הוא היה חבר הכנסת השישית, התשיעית, ה-11 וה-12, תחילה כנציג רפ"י ואחר כך, משהוקמה מפלגת העבודה, היה לאחד מנציגיה הבולטים. בכנסת השביעית היה יו"ר ועדת חוץ וביטחון, ובמקביל תפקד כיו"ר הוועד הפועל הציוני בשנים 1977-1972. לאחר מלחמת ששת הימים הזדהה כבעל דעות "יוניות" וקרא להידברות עם הפלסטינים ולא עם חוסיין מלך ירדן.

שמו הוזכר לראשונה בתור מועמד לנשיאות ב-1973. בהצבעה במרכז המפלגה הוא הפסיד לאפרים קציר אך ב-1978 נבחר לתפקיד, למרות היותו באופוזיציה, וזכה לפופולריות רבה בקרב כל שכבות האוכלוסייה.

במהלך כהונתו כנשיא המדינה הירבה יצחק נבון לטייל בארץ, קרא להעלאת רמת החינוך ולצמצום הפערים הבין-עדתיים. ב-1980 יצא לביקור ממלכתי במצרים ונאם בערבית מול הפרלמנט שם. ב-1982 איים להתפטר אם לא תוקם ועדת חקירה בעקבות אירועי סברה ושתילה.

יהי זכרו ברוך!