חניכי שכבת ט' בתנועת המחנות העולים יצאו לסמינר פתיחת תהליך הכנה להדרכה * הסמינר הפגיש את חניכי שכבת ט' ממחנות מטה יהודה עם חניכי חבל אילות * דדון: "תנועות הנוער בונות מנהיגות במטה יהודה"
 
חניכי שכבת ט' בתנועת המחנות העולים יצאו בסוף השבוע האחרון לסמינר 'מטריקס' - סמינר פתיחת תהליך ההכנה להדרכה. הסמינר הפגיש בין חניכי שכבת ט' ממחנות מטה יהודה לחניכי חבל אילות ובמהלכו התקיימו פעילויות על הבחירה להדריך ולקחת אחריות על המחנה, הקהילה ביישוב והחברה הישראלית.
 
הסמינר כלל סדרת פעולות, תערוכה חינוכית, הרצאה, פעילויות גיבוש וקבלת שבת, ועמד בסימן 'פקיחת עיניים' - הכרות עם המציאות המורכבת של החברה הישראלית והבחירה בנטילת אחריות על המציאות בחברה בכלל וביישוביי המועצה בפרט. החניכים צפו בתערוכה, שמעו הרצאה וערכו פעולות מגוונות ללימוד על המצב החברתי בישראל תוך דיון על נושאים כמו אדישות, ניכור, אלימות מינית וגזענות.
 
"תנועות הנוער במטה יהודה בונות מנהיגות", בירך ראש המועצה משה דדון על פעילות התנועה בסוף השבוע. "אלפי בני נוער פעילים כיום בשש תנועות הנוער במועצה. כמי שצמח בתנועת נוער הייתי רוצה לראות את כל הילדים ובני הנוער במטה יהודה מצטרפים לפעילות שתורמת לבניית אישיות ערכית ולהגברת מעורבותם של הצעירים בקהילה. אני מאחל לחניכים המשך הצלחה בדרך לתפקיד ההדרכה".
 
סמינר מטריקס הוא אירוע הפתיחה בכל מחנה לתהליך ההכנה להדרכה בתנועת המחנות העולים, תהליך המעודד בני נוער לבחור במנהיגות, בהובלה ובהדרכה של בני נוער צעירים מהם. הסמינר עוסק בניוון החברתי, ופוקח את עיניהם של החניכים לאופקים חדשים בחברה ומלמד אותם להסתכל בצורה נרחבת ומורכבת על המציאות ועל החברה הישראלית.
 
בהמשך תהליך ההכנה להדרכה יעברו החניכים פעולות, הכשרות והתנסויות שיחזקו אותם כדמויות מובילות ואחראיות בחברה הישראלית וביישובים. החניכים יקבלו כלים בהדרכה, יכירו את מאפייני הגיל של השכבה הצעירה (ד' עד ו') ואף יעבירו פעילויות לחניכים במחנה. בשיאו של התהליך ייצאו החניכים בקיץ לקורס המד"צים הארצי בו ישהו עשרה ימים ביער וירכשו כלים בהדרכה, בהובלת טיול, בנייה מחנאית ועוד.
 
את פעילות התנועה מלווה המועצה האזורית מטה יהודה כמו גם את פעילותן של חמש תנועות נוער נוספות שפועלות ביישובים ובהן בני המושבים, הנוער העובד והלומד, בני עקיבא, הצופים והשומר הצעיר. התנועות שמות דגש מרכזי לחיזוק ומיסוד החינוך הערכי בקרב ילדי המועצה.
 
תנועת המחנות העולים שהוקמה בשנת 1926 הייתה לתנועת הנוער הלומד הראשונה שנוצרה בארץ ישראל. התנועה פועלת בשלושה קיבוצים במטה יהודה: שורש, נתיב הל"ה וצובה ומגשימה ערכים של עשייה חברתית, חלוציות ומימוש ערכי הציונות בארץ ישראל, אשר עולים בקנה אחד עם הערכים שמטמיעה המועצה האזורית מטה יהודה בקרב תושביה, ילדים, בני נוער, צעירים ומבוגרים כאחד.
 
על פעילות תנועות הנוער במטה יהודה אמונה מחלקת הנוער במועצה, שהינה הגוף המקצועי האחראי לפעילויות חינוכיות ערכיות ותרבותיות לילדים ולבני נוער במטה יהודה. המועצה מעניקה הכשרה מקצועית לענ”קים (עובדי נוער וקהילה), מדריכים בוגרים, מד”צים (מדריכים צעירים) ונערים פעילים, פועלת לטיפוח מנהיגות צעירה, יוצרת שיתופי פעולה בין תנועות הנוער לבין הקהילה ומבטיחה את השתתפות התנועות בפעילות נוער ארצית.
 
בין אירועי השיא המועצתיים לבני הנוער: אירועי חג המעלות, טיול נוער לחרמון, מחנה פסח, טיול שבועות ושבוע הנוער במטה יהודה במהלכו מתקיימים יום חילופי שלטון וכנס הוקרה למנהיגות צעירה.