מאת: שמעון אסולין

בית שמש 2014 ל-מהדרין ?

נתחיל במזל טוב גדול לתושבי בית שמש, היום אנו גאים להשיק כתבת תחקיר ראשונה בסדרה של כתבות 'צרכנות' מרתקות אודות העיר שלנו - בית שמש.

אני גאה לפתוח לרבים מתושבי בית שמש אפיק חדש ומיוחד של 'צרכנות מבית שמש'. בהמשך אנסה להתייחס לנושאים צרכניים ברמה הארצית.

ישנם נושאים בוערים יותר או פחות בעיר שגדלה בעשור האחרון והכפילה כמעט את מס' תושביה בקצב שיש שיאמרו אף מהיר מידיי.

הנני עוסק בתחום 'צרכנות' מזה שנים רבות, בבית שמש קיימת פעילות מסחרית ברוכה ופורייה. עולות שאלות שרבים מאיתנו שואלים ולא ממש מצאו את הדרך והזמן, או שכן... אני מברך על עלייתו של אתר האינטרנט החדש 'שמשנט' ומרגיש יחד איתכם כאילו סגרנו מעגל. בבית שמש מראשיתה היו ביטאונים רבים וטובים, שכבודם במקומם מונח. אולם כעת אני חוגג יחד איתכם את ההשקה של צרכנות 'און ליין' בדרך חדשה משום שבכל עיר מכובדת בישראל יש אתר ייעודי משלה, היום, הושק ה-'פורטל' המסחרי הראשון, ו..  אנחנו כבר ב-"עניינים". אז מזל טוב ממני ומכל צוות האתר לכלל התושבים ו.......קדימה מתחילים.

בכל עיר בישראל ישנם לא מעט צבורים השומרים על כשרות ודורשים כצרכנים סוגים שונים של כשרויות איש איש ודעותיו. איזו כשרות מספקת אותו ואת בני ביתו, בשני העשורים האחרונים חל מהפך אדיר בישראל בנושאי הכשרות ובפרט בכל הקשור בענף המזון והמסעדנות, כאשר יותר ויותר עסקים אינם מסתפקים בתעודת כשרות רגילה אלא מוסיפים לעסק תעודת כשרות למהדרין. הנושא הוא רחב מאוד היות ויש כשרויות שונות ומגוונות ומגזרים שלמים שאינם אוכלים כשרות כזו שדווקא לפלח מגזר שני מתאימה מאוד וכו' ...

בבית שמש, קיים מגוון רחב של מרכולים גדולים כקטנים וכמובן, גם ענף המסעדנות לא קופח כאשר אך ורק בשנתיים האחרונות נוספו לעיר מסעדות רבות. בית שמש מאז ועד היום הייתה עיר שרוב הציבור בה מסורתי / דתי ולכן, מובן מאליו שבעיר כמו בית שמש הכשרות המהודרת תהיה חלק בלתי נפרד מאותם עסקים.

 ואכן, מרבית העסקים בבית שמש לא הסתפקו בתעודת כשרות של הרבנות בבית שמש (שהיא מחויבת עפ"י חוק עזר עירוני לכל בית עסק המציג את מרכולתו ככשר) והוסיפו כשרויות מהדרין לסוגיהן. עם זאת, נשמעו טענות רבות מבעלי עסקים לא פעם שתעודת הכשרות שעולה כסף רב ולא מדובר רק בכסף שכן תעודת כשרות מהודרת, דורשת רשימה ארוכה של תנאים כגון: זמני הפתיחה, משגיח צמוד ועוד. לא תמיד התעודה מביאה את קהל הלקוחות של המגזר הספציפי שדורש את אותה כשרות, הייתכן נזעקנו? אם בעל עסק שמקפיד על כל הכללים ומביא תעודה מהודרת לעסק שלו ולא ממש מרגיש שהתעודה מצדיקה את עצמה הרי שלא ירחק היום ולא הרבה עסקים ימשיכו להתאמץ להחזיק בתעודת כשרות.

אז יצאנו לבדוק .

לשם הבדיקה הלכנו ל-4 בתי עסק בעיר, חדשים באופן יחסי, כך שהרשמים שלהם לשאלותינו מאוד 'טריים'. שאלנו האם הכשרות המהודרת מצדיקה את קיומה או לא?!

'מסעדת איילה'

מיקום: המרכז המסחרי

בעלים: איילה


ביקרתי ב'אילה' בבוקרו של יום. ריח עז של ניחוחות מקדם את חותמי, איילה ובעלה הבעלים של המקום מתפעלים אותו יחד. מקדמים אותי בברכה תוך עיסוק בבישול ובחיוך נבוך של התנצלות, הם מזמינים אותי בואכה לב המטבח כולם כאן עסוקים, בבישול המנה הבאה..

 איך אתם מסכמים עד עכשיו את הצלחתו של העסק שלכם בבית שמש?

 ת. "ברוך ה' מצוין. 'איילה' מספקת מזון והסעדה מידי יום למבחר גדול של ציבורים. החל מקבוצות וכלה בעוברים ושבים, ובימי חמישי - שישי אנו מוכרים את מיטב האוכל המוכן לשבת והעסק גדל תודה לאל מיום ליום" די לי במבט אחד בכדי להסכים. המקום ממורק ומצוחצח, הצוות לבוש בלבוש אחיד ונכון לשרת כל לקוח ואת חלל המסעדה ממלאים ניחוחות של בית.

האם לדעתכם, הכשרות המהודרת (הרב מחפוד) שלכם מצדיקה את עצמה?

ת. "זו נקודה רגישה, אנו בדיוק דנים מה לעשות? אנחנו אישית שומרי מסורת ובאופן כללי מברכים על כשרות מהודרת, אולם הרגשתנו היא, שאצלנו אין יותר מידי דרישה לזה, כעסק צעיר בתחילת דרכו ה-'עלות הפיננסית' הכרוכה בהחזקתה של תעודת כשרות מהודרת, עלולה להיות מכבידה למדי, אם אין מספיק "פידבק" שמתבטא בקניות של מספיק מנות ולכן באמת ובתמים אנו מתחבטים בנושא ולא יכולים לענות לך על בצורה חד משמעית נכון לעכשיו."


מתי תוכלו לענות לעצמכם על השאלה? יש זמן מסוים שחשבתם עליו?

ת.  "כן, בפסח."

מה לדעתכם מיחד ומאפיין את איילה?"

ת. "איילה היא החוויה הקולינרית הטובה ביותר בבית שמש."

מצאתי עצמי מהורהר, רציתי תשובות קצת יותר 'חותכות' אבל לא נורא, יש לי עוד כ-3 בעלי עסקים לראיין. אני בדרך למרואיין הבא שלי..

המרואיין הבא, הוא סניף 'ויקטורי' החדש בעיר שהיה 'לשם דבר' שנים רבות בבית שמש, סגר לתקופה של כמה שנים ובחודשים האחרונים עשה 'קמבק' ענק.

את  מנהל הסניף, אופיר שבת, אני מוצא  לאחר חיפוש קדחתני בין טורי המדפים בסניף, מסדר מוצרי חלב במרץ. אופיר, צעיר חייכני ואדיב כבש את ליבי בחיוכו. אחרי הכול מנהל טוב עושה הכל.. אופיר עובד גם 'בעבודות השחורות'.

 היכן נעלמתם אחרי כל כך הרבה 'שנות ויקטורי' בבית שמש?

ת. "לא נעלמנו, נהפוך הוא יצאנו משום שהמקום הקודם בשעתו היה כבר מיושן נזקק לשיפוץ נרחב  ונתגלו בו ליקויים. כמו כן, קיבלנו הצעה למסור את המקום לגוף שני ולכן עזבנו. אולם, כאיש שעובד ברשת שנים רבות אני אומר לך בביטחון מלא שתמיד ידענו שנחזור ובגדול. ואכן מיד שנקרתה ההזדמנות בפנינו חזרנו והנה היום, אנחנו כאן במקום חדש מסודר ומרווח הרבה יותר כמו שמגיע לתושבי בית שמש."

איזה סוגי כשרויות אתם מחזיקים בסניף בבית שמש?

ת. "קיימים בסניף מבחר רחב של כשרויות אולם המגמה הכללית היא דווקא להביא מוצרי מהדרין, גם במחלקות של הקפואים, הטרי, הדגים וכו', עיקר המוצרים הינם 'מוצרי מהדרין' ויותר מכך בעיקר עליהן אנו נותנים את ההנחות והמבצעים."

אם כך, האם לדעתך יש הצדקה בבית שמש למוצרי מהדרין? או במילים אחרות אתם מצליחים "למשוך" אליכם צרכנים חרדים הדורשים את סוגי הכשרויות הנ"ל?

ת. אני חייב לציין משהו, כרשת חרטנו על דיגלנו למכור הכול הכי איכותי והכי בזול! ולכן אני מדגיש שאת הספיגה הכלכלית על 'מוצרי המהדרין' הרשת סופגת ולרוב הצרכן לא יישא בעלות נוספת. עם זאת לצערי באופן חד משמעי עדיין אני לא מרגיש שהצלחנו לכבוש את קהל היעד. אולי משום שהציבור חושב שהרשתות הגדולות זולות מאיתנו אבל משיחות שאני שומע מפעם לפעם בין לקוחות וכן מהשוואה של 'סל' מול 'סל' (לא פריט לפריט) אני יודע להגיד לך בוודאות, שאנו זולים יותר מרשתות אחרות, ובטוח שיש לנו את המבחר הגדול ביותר של ה-מוצרים. אני מזמין כל צרכן מזון בעיר לבוא אלינו ולא להיות שבוי למוסכמות חברותיות אודות הרשתות הגדולות ולהיווכח באופן אישי שאנו הזולים ביותר בעיר בית שמש!"

טוב.., אני יוצא ומסכם לי, עד עכשיו אחד מתלבט ושני שלל התקדמות. משם למרואיין השלישי שלי. גברת אופירה כהן, המנהלת של 'קפה ג'ו' – קניון נעימי.

קפה ג'ו נפתח לפני כשבעה וחצי חודשים, בהשקעה של מאות אלפי שקלים, במקום מבחר גדול של ארוחות חלביות, מרקים, פיצות,סלטים ועוד. קפה ג'ו, פועל בין השעות 9:00-24:00 ובמוצ"ש החל מ-19:00 – 24:00

מה מייחד את קפה ג'ו?

ת.  "האמת תמיד קשה לפרגן לעצמך, ובכל זאת לשאלתך, אומר שחוויה קולינרית."
האמת שהיא קצת יותר מצודקת בחודשים האחרונים שינתה רשת קפה ג'ו את התפריט מקצה לקצה והתאימה אותו לחורף 2014, לא נכנס לכל הפרטים אולם נציין שגם בימים אילו קיים 'קמפיין' תקשורתי רחב אודות התפריט החדש ומהצצה חטופה במנות רואים את החדשנות וטיב הטעם.

האם הכשרות המהודרת  (בד"ץ חוג חתם סופר פ"ת) "מספקת את הסחורה" ומביאה אליכם מגזרים ייעודיים?

ת. "בהחלט כן! זה מורגש בשולחנות מידי יום ו-באירועים המוזמנים מראש".

והאם נתקלת באנשים מסוימים שהכשרות שלכם לא 'מספקת' אותם?

אני אולי לא מספיק זמן כאן כדי לענות על שאלה זו, בכל זאת אנו עסק צעיר... אולם ממה שאני יודעת לא נתקלתי בבעיה זו."

אני מחייך מאוזן לאוזן התחקיר שלי שהתחיל בהתלבטות, הולך ותופס לו דעה, יש לי כבר אחד כן שני לא ורק אחד שלא ממש סגור על זה... אני סקרן מאוד לדעת איך ייחתם לו התחקיר והאם אקבל תשובה סופית ומשכנעת...וניגש למרואיינים האחרונים שלי הבעלים של קפה 'רימון' גיא וחנן וקצת על 'קפה רימון' הממוקם ב- 'קניון BIG FASHION החדש בעיר.

בית הקפה והמסעדה הוקמו בחודשים האחרונים בהשקעה חסרת תקדים, וניתן לראות את ההשקעה האדריכלית בכל פינה, ברימון מקומות הסעדה פנימיים ומרפסת גדולה הכוללת איזור נפרד לסועדים מעשנים. 'קפה רימון' מגיש מיטב התוצרת החלבית ובכשרות מהודרת של הרב מחפוד.

גיא וחנן מה מייחד את 'קפה רימון'?

ת. "החום האנושי, שיוצר אווירה נהדרת."

האם מבחינה כלכלית הכשרות המהודרת "עושה את העבודה" ומצדיקה את עצמה בבית שמש?

ת."האמת היא שכן, אולם אני חייב לסווג ש'לקפה רימון' באים אנשים רבים שמכירים אותנו ויודעים שבמהות שלנו כעסק אנו שומרים על כל כללי הדת, הכשרות הניקיון וכו'. כלומר, זה מכלול של כמה פרמטרים שמביאים הנה את ציבור הלקוחות."

ש. האם אתם נתקלים באנשים שהכשרות לא מספיקה עבורם?

ת. לעיתים נדירות...

סיכום התחקיר: מסתבר שלא פשוט לענות על השאלה הזו - שאלת המהדרין. ובכל מקרה 'עלות מול תועלת' היא שאלה כללית מידי. ואולי 4 בעלי עסקים זה לא ממש מספיק כדי לענות על שאלה כ"כ מורכבת, אולם דבר אחד ברור כשרות מהודרת לכם הצרכנים כמעט ולא עולה. ובל נשכח שהמאכלים השונים והמנות באיכות גבוהה ביותר ולא נופלות ממסעדות שאינן מהודרות. כך שלצרכן הסופי אולי אפילו מומלץ לאכול במסעדות גלאט לכו תדעו.., אולי בקרוב לא יישארו  ספקנים לגבי חשיבותה של כשרות מהודרת וכמובן תועלותיה המסחריות, ובכל מקרה ברווח רוחני בטוח תצאו. לא נותר לי  קוראים יקרים אלא לאחל לכם בתאבון כי התחקיר הבא שלנו "כבר על האש...".

גילוי נאות *הבעלים של קפה ג'ו בסניף בית שמש ואתר 'שמשנט' הינם קבוצה עסקית מאוחדת.