תלמידי 'הרטוב' שיפצו את מועדון הנוער בזנוח
כיתה י"א1 בתיכון 'הרטוב' התייצבה בשבוע שעבר ליום עבודה במועדון הנוער בזנוח כחלק מפרויקטים של התנדבות בקהילה שמוביל בית הספר * דדון: "יש לנו נוער ערכי, תורם ומעורב"
 
משה דדון: "גאווה גדולה לדעת שבני הנוער שלנו שואפים להיות חלק מקהילה מגובשת, מאוחדת ובעלת ערכים משותפים"

"התלמידים צבעו את הקירות, ציירו ציורים, ניקו ושטפו את החדרים, שתלו עציצים, צבעו שולחנות, כסאות ואגרטלים, ריפדו ספה ישנה ועיצבו מחדש את מועדון הנוער בזנוח"
 
רוח ההתנדבות של תלמידי בתי הספר במטה יהודה קיבלה בשבוע שעבר חותמת נוספת כאשר תלמידי כיתה י"א1 בתיכון 'הרטוב' הגיעו למועדון הנוער במושב זנוח ליום התנדבות שנרקם כתוצאה מיוזמת התלמידים, מחנכת הכיתה, חניכי המכינה הקדם צבאית באדרת, הוועד המקומי בזנוח וענ"קית המושב.
 
מועדון הנוער בזנוח כולל חדר נוער, חדר ספריה, חדר צוות וחדר כניסה. התלמידים התייצבו במועדון, צבעו את הקירות ביסודיות, ציירו ציורי אמנות, ניקו ושטפו את החדרים, שתלו עציצים, צבעו שולחנות, כסאות ואגרטלים, ריפדו ספה ישנה, טיפלו בחלונות ובווילונות, סידרו את הספריה והכל למען ילדי המושב. הפרויקט יצא אל הפועל בשיתוף חניכי המכינה הקדם צבאית באדרת והוועד המקומי בזנוח ששיבח את התלמידים על העבודה המרשימה.
 
"התלמידים עשו עבודה יוצאת מן הכלל", אומר שי רז, יושב ראש הוועד המקומי בזנוח. "הם חילקו ביניהם משימות ועבדו כצוותים. כל חדר קיבל התייחסות שונה לפי אופיו. בחדר המדריכים ניתלו לוחות מודעות וציורים תואמים, בחדר הספריה צוירו ציורי קיר של ספרים, בחדר המשחקים ציורי ספורט ובכניסה ציור יפהפה של אינדיאני. כל מי שנכנס אל המועדון נפעם ממתיחת הפנים שביצעו התלמידים".
 
"יש לנו נוער ערכי, תורם ומעורב", בירך ראש המועצה משה דדון על היוזמה של תלמידי 'הרטוב'. "אתם ההוכחה שאפשר לשנות, שצריך לקום בכל בוקר בידיעה שיש לנו איך להשפיע על הקהילה, החברה והמדינה. זו גאווה גדולה עבורי לדעת שבני הנוער שלנו שואפים להיות חלק מקהילה מגובשת, מאוחדת ובעלת ערכים משותפים".
 
"התלמידים תרמו מרצונם החופשי"
אחת התכניות הפועלות בשכבת כיתות י"א בתיכון 'הרטוב' היא התכנית למחויבות אישית במסגרתה מתנדבים התלמידים בקהילה. ואולם, תלמידי כיתה י"א1 בבית הספר ביקשו יחד עם המחנכת רחלי לוי לקיים התנדבות מרצון, שאינה חלק מהתכנית למחויבות אישית.
 
"אחד הערכים שרציתי להדגיש כמחנכת הכיתה זה נושא ההתנדבות. רציתי לפתוח עם משהו שאינו מחייב", מספרת לוי. "תחילה דיברנו על האפשרות להתנדב באיזשהו מקום בארץ. לאחר מכן חברנו לחניכי המכינה הקדם צבאית באדרת שלוקחים חלק בפעילויות בבית הספר. הם סיפרו לי שבמסגרת לימודיהם במכינה מוטלת עליהם משימה ליזום התנדבות".
 
מחנכת הכיתה וחניכי המכינה באדרת הכינו מערך שיעור משותף על התנדבות ועל הערכים העולים ממנה עם מצגות, על נושאים הקרובים לליבם. תלמידי הכיתה חולקו לקבוצות וכל קבוצה ערכה פעילות יצירה שהציגה את הערך העולה מכל התנדבות. לאחר מכן חולקו שאלוני סיכום לתלמידים ונערך דיון בהתנדבות אותה רוצים התלמידים לקיים.
 
"לתלמידים היה חשוב שנושא ההתנדבות ייגע בילדים, שיהיה מקום שצריך לשפץ ולארגן מחדש ושההתנדבות תיערך באחד מיישובי המועצה", מוסיפה המחנכת רחלי לוי. "יחד עם חניכי המכינה באדרת הבנו שקיים צורך חזק בזנוח. קבענו פגישה עם הענ"קית הודיה. ערכנו חשיבה משותפת וכל צד תרם את חלקו. המושב דאג לחומרים והכיתה הגיעה ליום ההתנדבות במוטיבציה וביצירתיות".
 
בבית הספר ציינו כי לתלמידי הכיתה חברו תלמידים נוספים שביקשו לקחת חלק בפעילות: "התלמידים ישמחו להגיע למועדון בזנוח גם במסגרת הפעילות האישית. כל מי שראה את המחויבות של התלמידים באותו היום הבין כמה הם היו מכווני מטרה. מי שמגיע למקום ורואה את הציורים על הקירות מבין את רמת היצירה הגבוהה של תלמידינו. הם תכננו בקפידה מה לעשות בכל חדר ואנו גאים בכל אחד ואחת מהתלמידים והתלמידות שלקחו חלק והפכו את מועדון הנוער בזנוח מקצה לקצה".