ניסוי מדעי שהרכיבו תלמידי תיכון 'אור' ממטה יהודה שוגר ביום רביעי שעבר לחלל * משה דדון: "הוכחתם שהשמיים הם הגבול

לאחר שנתיים של תהליך למידה עמוק וניסוי מתמשך הגיע ביום רביעי שעבר רגע השיא של תלמידי תיכון 'אור' ממטה יהודה. קפסולה שתכננו התלמידים ממטה יהודה שוגרה לתחנת החלל הבינלאומית, שם יבוצע ניסוי בידי אסטרונאוטים בתנאים של חוסר משקל.
 
התלמידים עברו תהליך לימודי ארוך שבו למדו על חלל, מדע ועריכת ניסויים. שיאו של התהליך נרשם כאמור עם שיגורו של הניסוי לתחנת החלל. הניסוי עליו עמלו ב"אור" במטה יהודה בוחן התנהגות של נוזלים בעלי משקל סגולי שונה בחלל. במסגרת הניסוי שיבצעו האסטרונאוטים בתחנת החלל הבין לאומית עבור התלמידים, ייבדק אם שמן ומים מתנהגים בצורה שונה בחלל בהשוואה לתנאים על כדור הארץ, ואם ניתן לערבב בין החומרים.
 
"תלמידי 'אור' מוכיחים שוב כי השמיים הם הגבול", בירך ראש המועצה משה דדון על ההישג. "מטה יהודה מובילה בחינוך בזכות אנשי מקצוע, מנהלים, צוותי הוראה, תלמידים והורים ששואפים כל הזמן למצוינות לימודית וערכית כאחד. אני מברך את כל העושים במלאכה על עשייתם להצלחת הניסוי. כולנו סקרנים לשמוע מה יהיו התוצאות".
 
"אנחנו עובדים על הפרויקט הזה מכיתה ז' וסוף סוף הגיע הרגע שחיכינו לו כל כך הרבה. בשבילו עברנו את הדרך הארוכה הזו", סיפרה נטע ליט, תלמידת כיתה ט'. "זה ניסוי נורא פשוט ובאופן אישי מאוד מעניין. כל נושא החלל חדש לי יחסית, זה נושא ששווה לחקור אותו ולגלות עליו עוד דברים. אנחנו מחכים בקוצר רוח לתוצאות".
 
תוצאות הניסוי יחזרו לכדור הארץ ולתלמידים בטיסת נאס"א מתחנת החלל תוך חודש וחצי עד ארבעה חודשים.
 
***
תיכון 'אור' נבחר על ידי חברת אנ.אס.אל. לוויינים בשותפות עם חברת  NanoRacks LLC לתכנן ולבנות ניסוי אשר ישוגר לתחנת החלל הבינלאומית. ניסוי זה מהווה נדבך נוסף בקידום תהליך "למידה מבוססת פרויקטים", PBL, כלומר למידה בה מעורבים התלמידים בהבניית התכנים והתהליכים ומבצעים פרויקט משמעותי המביא לידי ביטוי את ידיעותיהם ולמידת החקר בתחום. חברת אנ. אס. אל פעלה להסדרת החיבורים החוקיים והאתיים עם חברת ננו רקס (אשר לה הסכם עם  נאס"א) והיא אשר מלווה את הניסוי המשוגר אל מול מעבדת החלל הבינלאומית. מעבדה זו, הממוקמת בתחנת החלל הבינלאומית, הינה הפרויקט השאפתני ביותר אותו ביצעה האנושות עד עתה והוא משאב זמין לביצוע מחקר מדעי יישומי.
 
ראשיתו של התהליך בפניית החברות למנהל החינוך במועצה. יחד עם ראש המועצה משה דדון ניתנה המלצה על תיכון אור ליטול חלק בתוכנית זו. לצורך כך הקצתה המועצה תקציב מיוחד בדומה לתמיכתה ביוזמות ופרויקטים חינוכיים בכל בתי הספר במטה יהודה ואף צרפה למהלך יועצת ארגונית ופדגוגית, מומחית ליזמות וחדשנות חינוכית. היוזמה הינה חלק מפרויקטים חינוכיים אשר מקדמים במועצה במטרה לבנות אקלים מיטבי והישגים במקביל להקניית ערכים. שלא במקרה, הניסוי שפותח בבית הספר הינו חלק אינטגראלי מתוכנית 'קיימות ככלי לדיאלוג ערכי' שמובילה המועצה.
 
בית הספר 'אור' הינו אחד משלושה בתי ספר שנבחרו לפרויקט בישראל, שנחשבת למדינה בולטת באיכות המדעית ובתלמידים מבריקים ויצירתיים באופן שאינו פרופורציונאלי לגודלה של המדינה. הניסוי בתחנת החלל הינו פרויקט רב-שנתי שמטרתו לחשוף בני נוער לתחום הלוויינות, החלל והיכולת של בני האדם לחיות בסביבה מאתגרת ומרתקת זו. קבוצת התלמידים ב'אור' שמתכננת את הניסוי תשתתף בשיגורו לתחנת החלל, תלווה אותו בזמן שהייתו בחלל ותנתח את תוצאותיו. תוצאות הניסוי יתפרסמו במאמרים מדעיים ויזכו לחשיפה בינלאומית.