שיתוף הפעולה בין המרכז לאומנויות 'יד חריף' ללהקת ורטיגו עולה מדרגה * השבוע החלה סדרת סדנאות משותפת לרקדניות המרכז יחד רקדניות נכות מכל רחבי הארץ בשיטת 'קונטקט אימפרוביזציה' * דדון: "ריקוד של ערכים במטה יהודה"
 
מרכז 'יד חריף', מרכז האמנויות של המועצה האזורית מטה יהודה, מהדק את הקשרים עם להקת ורטיגו: השבוע החלה סדרת סדנאות משותפת לתלמידות המחול הבוגרות של 'יד חריף' יחד עם רקדניות נכות שהגיעו מכל רחבי הארץ.
 
את סדרת הסדנאות מעבירים טלי ורטהיים וחי כהן מ'כח האיזון', ענף בלהקת ורטיגו המשלב רקדנים נכים ובריאים בריקוד משותף. הסדנה פותחת סדרת פעילויות משותפות לרקדניות 'יד חריף' ולרקדניות נכות בשיטת ריקוד הנקראת 'קונטקט אימפרוביזציה'. מדובר בזרם מחול המתבסס על ריקוד מאולתר תוך כדי יצירת מגע פיזי עם נקודות בסיס של הקשבה, תקשורת ומודעות לגוף ולמרחב.
 
העבודה המשותפת תוביל לקטע ריקוד קצר איתו יופיעו הרקדניות במרכז 'סוזן דלל' בתל אביב, ולאחר מכן, בהיכל התרבות בצרעה בסוף חודש מרץ, בערב מגמת המחול של תיכון 'הרטוב'. "המפגש בין הרקדניות היה מרגש עד דמעות", אומרת שירי כץ, רכזת המחול ביד חריף. "היכולת לקבל את האחר והשונה מקבלת משמעות במפגש הריקודי, הדורש מכל אחד להיפתח. התלמידות יצאו עם חוויה מכוננת".
 
הריקוד, המשולב עם נכים הינו יוצא דופן וייחודי בעולם המחול, ומהווה מרחב לא שיפוטי ושוויוני המאפשר התנסות חווייתית, ספונטנית ויצירתית, בדיקת גבולות ומגע פיזי, אקטיביות ופסיביות, אי-ודאות, עבודה עם שותפים, תלות, זרימה ושליטה. הכח העצום שנוצר במפגש בלתי אמצעי משמש קרקע לביטוי אישי ויוצר אפשרות למשתתפים לחלוק, ללמוד זה מעולמו של זה וליצור ביחד.
 
"אנו מסירים את הכובע בפני הרקדניות הנכות שעזרו לתלמידות שלנו להתמודד עם האתגר. אני רואה חשיבות רבה בחיבורים אלה, המאפשרים להפגיש את החניכים שלנו עם אוכלוסיות שונות", אומר מנהל המרכז טל בן אור. "אנחנו מובילים חיבורים בכל העשייה שלנו ב'יד חריף' ופועלים לכך העשייה המשותפת עם להקת ורטיגו".
 
ראש המועצה משה דדון בירך על הפרויקט ואמר: "אמנות הריקוד היא דרך נוספת להשפיע וליצור חברה שיוויונית ומוסרית. במטה יהודה רוקדים ומטמיעים ערכים מבוקר עד ערב בחינוך הפורמאלי והבלתי פורמאלי. יוצא מכאן מסר חשוב לבני הנוער במטה יהודה, ליחס לשונה ולאחר, לסבלנות ולסובלנות".
 
מימוש הפרויקט הינו חלק מהחזון של מרכז האמנויות 'יד חריף' ששם כמטרה ליצור עולם טוב יותר עבור תושבי המועצה - מבוגרים, צעירים וילדים - באמצעות העיסוק במגוון אמנויות. 'יד חריף' יוצר, מפיק ומחדש בתחומי מוסיקה, מחול, אמנות פלסטית, משחק וקולנוע, מוביל תוכניות חינוכיות בבתי הספר, חושף ומלמד את מגוון האמנויות, מהווה במה ליוצרים מהאזור ופותח דלת לעולם של ערכים.
 
\"\"