ראש המועצה משה דדון ערך כנס הפקת לקחים בעקבות סופת השלגים שפקדה את האזור בחודש שעבר * אחת המסקנות: כל ישוב יקים צוות חירום שייתן מענה בזמני חירום
 
המועצה חילצה 50 רכבים בכביש 375 (כביש 10), חילצה אוטובוס ילדים ואוטובוס תיירים בכביש נס הרים, פינתה עצים בכבישים הראשיים ובתוך היישובים לטובת חברת החשמל, סיפקה חימום לתינוקות ולקשישים והכינה שלושה מרכזי קליטה: מלון מעלה החמישה, מלון קרית ענבים ומלון נווה אילן
 
חודש לאחר סערת השלגים הגדולה בתולדות המדינה ממשיכים במועצה האזורית מטה יהודה להפיק לקחים ולפעול לחיזוק מערך החירום ביישובים. בשבוע שעבר ערך ראש המועצה משה דדון כנס הפקת לקחים בקיבוץ מעלה החמישה בו השתתפו נציגי היישובים וחברי המליאה מיישובי אזור ההר אשר נותקו מחשמל במהלך ימי הסופה.
 
"מדינת ישראל התמודדה בחודש דצמבר עם סופה של פעם במאה שנה", אמר דדון. "נזקי הסופה נאמדים בלמעלה מ-20 מיליון ש"ח. למרות שמדובר במשימה לאומית אנו לוקחים אחריות ומתקנים היכן שנדרש. המועצה פעלה לאורך כל ימי הסופה על מנת להשיב את החיים לסדרם תוך מתן סיוע לאנשי חברת החשמל שעבדו ימים ולילות ביישובים שנותקו מחשמל. מטה יהודה דוגלת במדיניות של שיתוף ציבור בכל תחומי החיים. נפעל לכך שהמסקנות וההמלצות שניתנו בכנס ייושמו בפועל".
 
***
במהלך הכנס הוצגה פעילות המועצה במהלך ימי הסופה ובה פעילות צוותי החירום, פינוי צירים וחילוץ, טיפול וניהול האירועים ושלבי השיקום ביישובים במהלך הסופה ולאחריה. בין אירועי הסיוע שהעניקה המועצה: חילוץ 50 רכבים בכביש 375 (כביש 10), מיפוי אוכלוסייה וסיוע לקשישים, חילוץ אוטובוס עם ילדים בכביש נס הרים, חילוץ אוטובוס תיירים בכביש נס הרים, פינוי עצים בכבישים הראשיים ובתוך היישובים לטובת תיקוני חשמל של חברת החשמל,  ניוד ואספקת חימום לתינוקות וקשישים, הכנת שלושה מרכזי קליטה: מלון מעלה החמישה, מלון קרית ענבים ומלון נווה אילן.
 
במהלך הסופה העניקה המועצה סיוע בעשרות ישובים ובהם בר גיורא, נס הרים, צור הדסה, מבוא בית"ר, עמינדב, אורה, בית זית, מוצא, גבעת יערים, רמת רזיאל, קרית ענבים, עין ראפה, עין נקובה, אבן ספיר, בית נקופה, שואבה, שורש, נווה אילן, מטע, מעלה החמישה, יד השמונה ובית מאיר. בכנס הוצגו נתונים על פעילות מסירת המידע לציבור ובהם 1,152,029 הודעות SMS  לתושבים, עשרות כתבות וידיעות בערוצי התקשורת השונים ועדכונים שוטפים בעמוד הפייסבוק ובאתר האינטרנט של המועצה.
 
כחלק מהפקת הלקחים נדרש כל ישוב להקים צוות חירום שיספק מענה במקרים דומים בעתיד. במועצה הוחלט על הפעלה מלאה של מערך החירום עם תחילת האירוע (על פי שיטת המכלולים), איוש מוקד המועצה ותגבורו בעובדת סוציאלית ומנהל מוקד ממכלול מידע לציבור, תגבור צוותי השטח לצורך עבודה במשמרות, הכנת ערכות לצוותי השטח (חרמונית, פנס, מזון, מים ועוד), חלוקה של מכשירי קשר לבעלי תפקידים, דרישה לנציג משטרה בחמ"ל המועצה, ביצוע מעקב אחר מוכנות אגפי המועצה לשעת חרום בהתאם להנחיות, ריכוז ההודעות במוקד, ויסות לטיפול ומעקב.
 
עוד לפני הכנס נועדו חברי מטה החירום במועצה לישיבת הפקת לקחים מקדימה שהתקיימה ב-24 בדצמבר, ודנה בנושאים שונים ובהם הקמת צוותי חירום יישוביים (צח"י) בכל ישובי המועצה (נושא שמקודם במועצה בשנים האחרונות) והפעלתם עם תחילת האירוע, הפעלה מלאה של מטה החירום של המועצה במתכונת מל"ח, היערכות המועצה לפתיחת צירים בין יישובים שבאחריות "חברת נתיבי ישראל", העברת מידע לציבור החל משלב ההכנות ותוך כדי האירוע בכל האמצעים (כלי תקשורת אתר המועצה, פייסבוק, SMS), תגבור המוקד ואיושו באנשי מקצוע רלוונטיים, רכישת מכשירי קשר לכל ישוב, הקמת צוותי מתנדבים עם רכבי 4X4 והכנת צוות מתנדבים לסיוע לאוכלוסייה, הצטיידות המועצה באמצעים לסיוע לאוכלוסייה כגון תנורים, שמיכות, תאורה ועוד. החלטה נוספת שהתקבלה היא רכישת שלושה מיכלי דלק נגררים (נפט, סולר ובנזין).
 
בעקבות סופת השלגים פרסמה המועצה גם הנחיות אישיות לכל משפחה לבצע בדיקה של ציוד החירום הקיים ולהצטייד באביזרים הבאים: גנרטור ביתי, פנסים, תנורי נפט, מלאי דלק/נפט/סולר, תיק עזרה ראשונה, תרופות, ציוד רפואי חלופי למחלות כרוניות, אתי חפירה לפינוי דרכים חסומות ומזון.
 

"מרוצים מהעבודה המשותפת עם המועצה"

נציגי היישובים הביעו בכנס את אמונם במועצה ובשיתוף הפעולה ההדוק בין המועצה ליישובים. "אנחנו מאוד מרוצים מהעבודה המשותפת עם המועצה", מסר ענמאד עוודאללה, נציג עין נקובה במליאה. "בימים אלה אנו מקיימים ישיבות ונערכים למצבי חירום עתידיים. לאחרונה הוצאנו הודעה למתנדבים ובעלי ג'יפים שרוצים לעזור במצבי חירום ואנו ממשיכים בהפקת הלקחים וביישום ההחלטות".
 
"הכנס היה ברמה הגבוהה ביותר", מוסיף עלא ברהום, יושב ראש הוועד המקומי בעין ראפה. "אנו נערכים להקים מחסן ציוד וצוות חירום יישובי. הדברים נמצאים בתהליך של גיבוש, בדיקה וגיוס מתנדבים. ישנה חשיבות גדולה לכך שהמועצה יוצאת עם החלטה ונרתמת לנושא הזה ביישובים".
 
יגאל אבדר, מזכיר מושב אורה סיכם: "במושב אורה ירדה הכמות הגדולה ביותר של השלגים. אנחנו ערוכים לפינוי הצירים על ידי טרקטור אבל הפעם זה לא הספיק והתמודדנו גם עם הפסקת חשמל. המועצה יצרה קשר וסייעה בידינו מול חברת החשמל אבל לאיתני הטבע היה תפקיד. בשנות ה-90 הוקמה ועדה שקבעה כי על חברת החשמל לטפל בגיזום של העצים אבל בשנים האחרונות זה נפסק. זו בעיה ידועה ברמה הכלל ארצית וצריך לטפל בה. אם יהיו סופות כאלה בעתיד אנחנו ניערך ונוסיף כלים אבל חשמל זה הדבר הקריטי. כלים תמיד אפשר לגייס".
 
\"\"