רפי ביטון, מנהל ומייסד המקהלה הבינלאומית של עולם התפילה 'קולות מן השמים', מוציא שיר חדש – "אחות גדולה" – פיוט ישראלי המוקדש למשוררת הלאומית נעמי שמר, שנולדה בחודש תמוז וגם נפטרה בחודש זה.

כפי שפורסם, במסגרת הפרויקט – שהתהווה בהשפעת ימי הסגר בשל התפרצות הקורונה - מנסה ביטון להוציא החוצה רגע מוסיקלי אשר מחבר את הרוח הישראלית עם רוח המסורת ועם פרשת השבוע הקרובה.

"פרשת חוקת יוצאת לרוב בחודש תמוז, החודש בו נעמי שמר נולדה ונפטרה – מספר רפי ביטון - היא אפילו כאילו חזתה את מותה בשיר "עצוב למות באמצע התמוז".         

נעמי שמר הייתה משוררת שהיא גם מנהיגה עוצמתית של העם בארץ, בזמן התהוותה של החברה בשנותיה הראשונות של המדינה. נעמי הביעה את דעותיה המוצקות והרגישות, היא חזתה לא מעט דברים, כאילו ידעה לראות קדימה כמו נביאה. היתה לה אהבה עצומה לארץ ישראל, לעשייה לשורשים לאחדות. השיר משלב את הרעיונות המרכזיים של שיריה, העצמה, אופטימיות, לאהוב שינוי ולדבוק בעשייה, ולשיר תמיד. לאורך כל שיריה ניתן למצוא באופן עקבי מוטיבים של מים, באר, שירה.. בשיר "אחות גדולה" משולבים רמזים ברורים לשיריה המוכרים.

את שירת הבאר השזורה בפרשת השבוע הקרובה – פרשת חוקת - שרו דור המדבר לכבודה של מרים הנביאה כהכרת הטוב על כך שבזכות מנהיגותה הייחודית (דאגה לרומם את רוח העם, ושישיר עכשיו..) לא היה חסר להם מים ארבעים שנה במדבר.  השיר מבקש לומר שהקול הנשי בעם היהודי הוא חשוב מאין כמוהו. העוצמה הנשית של החיבור החזק להווה והראייה למרחקים היא תכונה נשית שעם ישראל התברך בה במשך הדורות, מרים בדור המדבר כנעמי בדור המדינה. נתפלל שלא תופסק הבאר מעם ישראל ונתברך בכל דור בקולות כאלה שמאזנים את רוח העם ומהווים מצפן רוחני". מסכם רפי ביטון.

מילים ולחן: רפי ביטון. ביצוע: רפי ביטון ו'קולות מן השמים'.