צילום אילוסטרציה

מאז שקמה מדינת ישראל, נדמה שנפתח פתח ליהודים לצעוד לעבר עידן חדש. עידן שבו ניתן להפסיק את ה"מסורת" של היהודי הנודד. ובכל זאת, מתברר כי גם היום, אולי יותר מתמיד, עדיין מבוקש מאוד דרכון נוסף בכיס. וזהו הדבר המרכזי שאיתו נרצה להתחיל את ההסבר על דרכון פורטוגלי. לפני הכל, חשוב לדעת שרבים מאיתנו זכאים לקבל את הדרכון הזה. ומי שאכן יקבל אותו בסוף התהליך לא צריך לוותר על תעודת הזהות והדרכון הישראלי. למעשה, מרבית הישראלים שכבר השיגו אזרחות של פורטוגל מנהלים את מרכז חייהם בישראל. תמיד טוב שיש אפשרויות נוספות, ללא ספק.

מי זכאי לדרכון פורטוגלי

לפני שנים מספר רעדה הארץ כאשר ממשלת ספרד החליטה לאפשר את חזרתם של משפחות מגורשי ספרד. כלומר, השלטון הספרדי העניק הקלות של ממש ואפשרות לדרכון למאות אלפים ואפילו מיליוני ישראלים ויהודים בכלל, מכל העולם. די מהר, החליטו שלטונות פורטוגל ללכת בעקבות המדינה השכנה. נקבעו תקנות מקילות, אשר מתייחסות במופגן לצאצאי משפחות המגורשים של פורטוגל. אלה, אגב, בעיקר היו משפחות של מגורשי ספרד שעברו לארץ הסמוכה בגלל הגירוש, אך גם שם לא נמצא אז המפלט. וכיום, ממשיכים לקבל בברכה את היהודים, שמוכיחים קשר היסטורי לממלכת פורטוגל של הימים ההם.

איך מקבלים דרכון מפורטוגל

בין ההקלות המשמעותיות ניתן לציין את העובדה שלצורך קבלת דרכון פורטוגלי אין צורך אפילו להגיע לפורטוגל. אפשר גם מישראל להגיש את הבקשה (לרוב, בליווי עורך דין שמכיר על בוריים את החוקים בנושא הגירה ואזרחות בספרד ובפורטוגל). לפני קבלת דרכון פורטוגלי אין צורך במבחני אזרחות או מבחני שפה. נדרשים, בעזרת הקהילה המקומית, להמציא ראיות לכך שהמשפחה הינה בעלת שורשים מקומיים. אפשר להיעזר במסמכים ישנים, תעודות נישואין של ההורים, מסמכי עליה, עצי משפחה גנאולוגיים (אילנות יוחסין). בתוך כשנה וחצי עד שנתיים, אפשר לצפות לעבור את התהליך כולו.

מהן הזכויות של מקבל הדרכון

מי שיעבור את התהליך ויימצא זכאי, מקבל זכויות אזרח מלאות. כאמור, דרכון פורטוגלי לא מחייב להעתיק את מקום המגורים לפורטוגל אבל הוא כן מקנה אזרחות אירופאית במלוא מובן המילה. כלומר, ניתן לעבוד בכל יבשת אירופה, בכל מדינות האיחוד. אפשר להירשם ללימודים, במוסדות לימוד איכותיים. חלק ממוסדות הלימוד מעניקים לאזרחים לימודים ללא עלות. זהו דרכון שמאפשר כניסה לרבות ממדינות העולם, ללא מגבלות.

גם אנשי עסקים מפיקים מכך תועלת, ניתן להשקיע, להקים עסקים או לנהל קשרי עבודה גם מישראל, ביתר קלות ועם כל אירופה והעולם. אפילו ויזה לארצות הברית הרבה יותר קל לקבל. חשוב להוסיף כי מי שקיבל אזרחות במסלול המיוחד ליהודים איננו "סתם" תושב. כלומר זוהי אזרחות לכל החיים שמקנה אפשרות לעבוד, ללמוד, לקנות נכסים גם בפורטוגל וגם באירופה בכלל ולתמיד.

 


* האמור בכתבה כולל תוכן ומידע מסחרי/שיווקי ומערכת "שמשנט" אינה אחראית למהימנותו. פרסום התכנים והמידע המסחרי בכתבה אינו מהווה המלצה או הצעה מטעם "שמשנט" לרכוש ו/או להשתמש בשירותים או המוצרים בכתבה.