על פי כל הנתונים, שיעור בני המגזר הדתי שמבקשים להעשיר את לימודיהם באנגלית הולך ועולה. מדוע זה קורה, זוהי שאלה מרתקת. כפי שנסביר בהמשך, לעובדה זו יש קשר הדוק עם הביקוש להשתלבות בעולם העבודה. האם למגזר זה דרושים לימודים באווירה אחרת? האם יש דרך מיוחדת ללמד אנגלית במגזר הדתי? ועד כמה הלימודים הללו אכן חשובים ונחוצים? כל התשובות, לשאלות החשובות.

הדרך לשילוב תורה ועבודה

לפני שנעמיק יותר בנושא של לימוד אנגלית, כמה מילים על מגמת השילוב המבורכת. במשך הרבה מאוד שנים המגזר הדתי ובעיקר החרדי נהגו באורח חיים מסוגר למדי. אמנם אורח החיים הקהילתי ההדוק הזה נושא עימו לא מעט היבטים חיוביים, תחושת ביטחון ושלווה, אך יש היבטים אחרים. למשל, הקושי להשיג פרנסה ראויה, בעולם המודרני. שינויי הזמנים הביאו לכך כי שכבה הולכת וגדלה של בני המגזר הדתי והחרדי (נשים וגם גברים) רוצים לשלב בצורה הרמונית בין לימודי התורה (או ניהול הבית והמשפחה) לבין עבודה. מכיוון שכך, עולה הצורך להשלים פעמים מסוימים בידע. במיוחד לחסרי לימודי ליבה מלאים (אך גם לחלק מבעלי תעודת בגרות), לימוד אנגלית חשובים ביותר.

מגוון אפשרויות פרנסה נפתחות

אחרי שהסברנו כי המגזר הדתי מתחיל לנוע לכיוון של שילוב בין תורה לחיי עבודה, ראוי להוסיף כיצד לימוד אנגלית אכן תורמים לכך. עם כל הכבוד שלנו לעברית, לשון הקודש או להיגוי האידיש המסורתי, השפה הבין לאומית הינה אנגלית. זו איננה אך ורק שפת חולין שבה נוהגים לדבר בכל אומות העולם. זוהי השפה שבה עושים שימוש אנשי עסקים בכל מקום, בה עושים שימוש מתכנתים, אנשי מחשבים, מתווכים שנפגשים עם לקוחות מחו"ל, יבואנים, יצואנים, חשבים, עורכי דין ועוד.

התועלת מרובה. בין היתר, בזכות שיפור הידע באנגלית ניתן לעבוד ולהתפרנס מעבודות תכנות, מידענות, הייטק ופיתוח אפליקציות. אנגלית מאפשרת לעבוד בתיווך, ייבוא, ייצוא, וכמובן גם הוראה. במערכת החינוך מוסרים על ביקוש עצום וחוסר מאוד גדול במורים לאנגלית. כלומר, דוברי השפה יכולים בהחלט למצוא מקום בתפקידי הוראה וחנוך, כמורים פרטיים ועוד. אגב, יש קורסים מיוחדים באנגלית, שמתאימים במיוחד למי שנוטה ללימודים גבוהים בחו"ל (אך זה עניין שלא נעמיק בו כאן יתר על המידה).

האם יש דרך מיוחדת ללימוד אנגלית לדתיים

כאשר שואלים האם יש דרך מיוחדת ללימוד אנגלית עבור המגזר הדתי, נענה – זה תלוי. זה מאוד תלוי מפני שאין דין דתי חרדי לבין דתי לאומי. ואין דין בחור ישיבה שרוצה להעשיר את ידיעותיו בשפות כדי ללמוד תכנות לבין בחורה מבית דתי, שרוצה להקים עסק בעיצוב גרפי שפונה לקהל בין לאומי.

חלק מבני המגזר הדתי בהחלט יעדיפו ללמוד אנגלית בכיתות נפרדות, באווירה המדברת אל ליבם. אך כפי ששוק העבודה לא מקבל בברכה הפרדה מוחלטת בין גברים לנשים או בין דתיים לבין חילונים, כך גם בקורסים ולימודים. בלימודים גבוהים ובלימודי שפות ובקורסים לפיתוח מקצועי בכלל, לא תמיד ניתן או אפילו רצוי לנקוט הפרדה. לימודים בכיתה של דתיים בלבד זה דבר אחד. לימודים בכיתות שבהם דתיים וחילונים יחד, זה דבר אחר לגמרי.

מבחינת מטרת הקורס, יש בהחלט דרכים מספר להשגת מטרות שונות. למשל, קורסים באנגלית מסוג אחד יכולים להכיל תכנים, שמיועדים למבקשים ללמוד אנגלית עסקית. קורסים באופי אחר שמים דגש על יכולת הניסוח והדיבור בעל פה. אנגלית מדוברת חשובה אפילו למי שקיבל תעודת בגרות אך עדיין חש חוסר יכולת מסוים להתנסח בחופשיות. כמו כן, לימודים באנגלית מסוג שונה לחלוטין יכולים להכין לקראת מבחני כניסה להשכלה גבוהה, כדוגמת מבחן אמי"ר.

 


* האמור בכתבה כולל תוכן ומידע מסחרי/שיווקי ומערכת "שמשנט" אינה אחראית למהימנותו. פרסום התכנים והמידע המסחרי בכתבה אינו מהווה המלצה או הצעה מטעם "שמשנט" לרכוש ו/או להשתמש בשירותים או המוצרים בכתבה.