תסמונת אספרגר היא חלק מההפרעות הרחבות של הספקטרום האוטיסטי, עבור ילדים ומבוגרים כאחד. תסמונת אספרגר היא הפרעה מוחית, המתבטאת בקשיים של מיומנויות חברתיות, רגשיות ובינאישיות. הלוקים בתסמונת אספרגר יתקשו לבטא את הרגשות שלהם מול הסביבה, ויחוו קשיים חברתיים ורגשיים מגוונים. לתסמונת אספרגר יש דמיון רב לאוטיזם, מבחינת הניתוק שחווים אנשים הלוקים בתסמונת זו מול סביבתם, והקשיים הרגשיים והחברתיים המגוונים עימם מתמודדים הלוקים בתסמונת אספרגר, אשר דומים מאוד למאפיינים של האוטיזם. אין ספק שתסמונת אספרגר יוצרת קושי רב לסובלים ממנה וקשיים רבים באיכות חייהם היומיומית.

תסמינים שונים של תסמונת אספרגר באים לידי ביטוי עבור הסובלים מלקות זו, כגון: קשיים באינטראקציה חברתית מול אנשים אחרים, המתבטאת בקשיים לדבר ולתקשר עם הסביבה, והיבט זה יוצר בדידות רבה וקושי ליצור חברויות וקשרים קרובים. אנשים הסובלים מתסמונת אספרגר יתקשו ליצור הבנה של רגשות הסביבה וכך יתקשו לבטא את תחושותיהם ולתקשר בצורה נורמלית מול הסביבה. בנוסף, קשיים נוספים שהם חלק מהתסמינים שונים של תסמונת אספרגר, הם קשיים תקשורתיים. ילדים ובוגרים, בכל הגילאים,  אשר סובלים מתסמונת אספרגר, יתקשו להתמודד מול מורכבויות שפתיות ולכן לבטא ולהבין סוגיות מורכבות של השפה התקשורתית. לעיתים הסובלים מתסמונת אספרגר יידרשו לעזרה והכוונה בכתב או בתמונה, כדי להבין משמעויות מגוונות במסגרת התקשורת מול בני אדם אחרים בסביבתם. קשיים נוספים שהם חלק מהתסמינים שונים של תסמונת אספרגר, באים לידי ביטוי בנוקשות מבחינת משמעת ולוח זמנים. הסובלים מתסמונת אספרגר נוטים להיצמד לשגרה היומיומית שלהם באופן קפדני, מעבר לנורמות הנורמטיביות של החברה. שילוב של כל הקשיים האלו לעיל, מבטא למעשה את המכלול של תסמינים שונים של תסמונת אספרגר, אשר סובלים ממנה ילדים ובוגרים כאחד, מכל הגילאים.

תסמונת אספרגר אומנם לא ניתנת לריפוייה, אך ניתן יהיה, באמצעות טיפול והכוונה מתאימה, לסייע לסובלים מתסמונת אספרגר, לנהל חיים תקינים ככל האפשר. במכון דרור ניתן לקבל אבחון והכוונה טיפולית עבור הסובלים מתסמונת אספרגר, כדי לסייע להם, ככל האפשר, להשתלב בחברה התקינה. בנוסף, יש לציין שמטופלים הלוקים בתסמונת אספרגר בתפקוד גבוה, מבטאים כישורים גבוהים מהרגיל, כגון יכולות גבוהות לזכירה של מספרים וזכרונות למיניהם, וכן חריצות גבוהה מהרגיל. כמו כן, הסובלים מתסמונת אספרגר בתפקוד גבוה הם בדרך כלל בעלי יכולת ריכוז ומשמעת עצמית גבוהה, וכך זה מסייע להם לפתור בעיות מתמטיות או בעיות ומטלות לוגיות מורכבות למדי, שאדם רגיל יתקשה לבצעם. בכך ניתן לראות שיש גם יתרונות לא מעטים לתסמונת אספרגר, למרות הקשיים הרגשיים והחברתיים, הרי שהסובלים מלקות זו, הינם בעלי יכולות וכישורים לוגיים יוצאים מן הכלל.

במכון דרור תוכלו לקבל שירותי אבחון וטיפול בתסמונת אספרגר, ואם יש לכם חשד שילדכם או אדם אחר לוקה בתסמונת זו, יש לבחון את הסוגיות הבאות האם באות לידי ביטוי: קושי בקשר עין מול אנשים אחרים כן קשיים חברתיים וקושי להביע מחוות פיזיות. בנוסף, יש לבחון קשיים מוטוריים הנלווים לקשיים החברתיים, כגון קושי באחיזת חפץ כלשהו במקביל לריכוז יתר ואובססיביות בביצוע משימות ומטלות מגוונות בחיי היומיום. אם יש ביטוי של מספר מאפיינים שתוארו לעיל, אז מומלץ לפנות לאבחון, למשל במכון דרור, כדי לאבחן את סוג הלקות, אם זה תסמונת אספרגר או לקות אחרת, שיש לטפל בה. אבחון מוקדם של הלקות יסייע להעניק דרכי התמודדות וטיפול יעילים למטופלים, כדי להקל עליהם את ההשתלבות בחברה התקינה, ככל האפשר, ולהיטיב את איכות חייהם, מול סביבתם, משפחתם ומכריהם.

 


* האמור בכתבה כולל תוכן ומידע מסחרי/שיווקי ומערכת "שמשנט" אינה אחראית למהימנותו. פרסום התכנים והמידע המסחרי בכתבה אינו מהווה המלצה או הצעה מטעם "שמשנט" לרכוש ו/או להשתמש בשירותים או המוצרים בכתבה.