הימים האחרונים לא נותנים לברוח, ומרכזים את מירב תשומת הלב שלנו לנעשה בין כותלי הבית. חיי משפחה הם אומנם אושר גדול, אבל כמו שכל הורה יודע: עיצוב וטיפוח בית עם ילדים הוא גם אתגר גדול. הררי בלגאן שהולכים וגדלים, הוצאות אינסופיות, והורים תשושים מכדי להקדיש תשומת לב למראה הבית בסוף יום מפרך. אז עם זמן איכות ביתי בחסות הקורונה– הדרכים להפוך את הבית המשפחתי לידידותי יותר: מבחינת עיצוב וגם מבחינת תקציב    

צעצועים בסלון: תעשו את זה נכון

שילוב צעצועים בסלון המשפחתי, על אף שלא אידיאלי, בעיננו הוא הכרח המציאות. הורים שמתנגדים לשילוב צעצועים בסלון ימצאו את עצמם, קרוב לוודאי, מבזבזים זמן משפחתי יקר בוויכוחי 'תחזירו למקום!', או, אם להיות ראליים, יפנו את הסלון מצעצועים בעצמם.

על מנת לייצר זמן משפחתי נעים של בילוי ומשחק משותף בסלון, צרו פינות מבוגרים ופינות צעירים בתוך חלל הסלון. חללי המשחק בסלון מתוחמים על ידי שטיח או סידור הרהיטים, ומאפשרים לילדים לשחק בסלון מבלי להשתלט על כולו. דרך נוספת היא אחסון הצעצועים במכלי אחסון דקורטיביים שמשתלבים בעיצוב הסלון מבחינת צבעוניות וסגנון. כך שלאחר שעת השינה – הסלון חוזר להיות ממלכה לבוגרים בלבד.

אל תשכחו את עצמכם

סיפורים על אבות שהקדישו את מקומם במיטה הזוגית לטובת ילד שלא רוצה להיפרד מאמא, או אימהות שפינת העבודה שלהן הופקעה לטובת משחקי מחשב של הילדים, נפוצים מאוד במחוזותינו. גם אם אתם נותנים מעצמכם בשמחה לילדכם, כי כך הורים עושים, חשוב שלא לשכוח את עצמכם. השאירו פינות וחללים בבית שהן חלקות אלוהים קטנות למבוגרים בלבד: חדר שינה של הורים עם ארוניות לספרים ומגזינים, ופינת ישיבה ומנוחה, או חללי עבודה אליהם הילדים לא נכנסים ושם אתם יכולים לפרוס חומרי עבודה בנוחות.

בחרו פריטים ידידותיים לכתמים

במקום לרדוף אחר הילדים שלא יאכלו על הספה, שלא ישרטו את השולחן ושלא ידרכו עם נעלים מלוכלכות על השטיח, העדיפו להכניס לבית פריטים שיוכלו להתמודד עם הכתמים והלכלוך – שללא ספק יגיעו. "שולחן אוכל מעץ מלא יראה אפילו יפה יותר עם סימני שימוש ובלאי, שטיח כהה עם הדפס יסתיר כתמים, וספות וכורסאות מבדים דוחי כתמים – יעזרו לכם להתרכז בשמחה של ילדכם כשהוא מצליח לאכול עם כפית לראשונה, ולא בכתם שישאיר הקוטג' על הספה" מסבירה קרן וברמן דקל מעילית הלבשה לבית.                                                                   

שימרו על 'בית נושם'

הבעיה העיקרית בעיצוב בית עם ילדים היא שהצרכים שלהם משתנים כל הזמן. צעצוע שהיה כל יהבם בחנות – זרוק כעבור יומיים כאבן שאין לה הופכין בפינת החדר. הם מתעניינים בחלל החיצון, אבל עד שאנחנו קונים ספרי חלל ומערכות שמש, הם כבר מרותקים מעולם הדינוזאורים. שלא לדבר על כך שגם פיזית הם גדלים, מה שמשאיר אותנו בקנייה מתמדת של בגדים ונעלים, בניסיון לעמוד בקצב ההשתנות המהיר שלהם.

המפתח לבית משפחתי נעים, מרווח ומכיל, אם כן, טמון בסידור עמוק באופן תדיר. סידור עמוק משמעותו לא רק "להחזיר דברים למקום", אלא לשאול את עצמכם, עם כל בגד או צעצוע שמרימים, עוד לפני החזרתו למקום – האם הוא עוד רלוונטי לילד שלי? ממש כמו שהגוף שלנו פולט כל הזמן פחמן דו חמצני, ולוקח חמצן חדש- כך גם בית עם ילדים צריך 'לנשום' כל הזמן – לפלוט החוצה צעצועים שאינם מתאימים לגילם או כאלו שחסרים בהם חלקים, ולפנות ארונות מבגדים שמידתם כבר קטנה מידי. דבר שיאפשר לכם להימנע מהררי בלגאן בפינות הבית, ומתחושת דוחס ומחנק.

אם אתם מעוניינים שלא להיפרד מהדברים ולהשאירם לסיבוב נוסף, הקצו מקום אחסון (חלק עליון של ארון, קופסאות פלסטיק מתחת למיטות) – אליהם תעבירו את הדברים, תוך הקפדה על שיטת סידור שתאפשר לכם לזכור מה אחסנתם איפה בעת הצורך.

חדרי ילדים במראה על זמני

לקראת הגעתו של תינוק חדש מגיע הביתה, הורים רבים נשבים בקסמם של פריטי עיצוב  "ילדותיים" כאלו שבולטים בציורי דובונים או  הדפסי מוצצים. "הבעיה עם פרטי עיצוב בעלי מראה שכזה היא שכעבור שנתיים –שלוש, כשהתינוק המתוק יהפוך לילד צעיר שמתעניין יותר בגיבורי על מאשר במוצצים, הפריטים הללו יראו לא רלוונטיים ולא מתאימים. לכן, מומלץ לבחור בפרטי עיצוב על זמניים. רהיטים, שטיחים וחפצי נוי שיכולים להתאים לחדר תינוקות, אך יגדלו עם הילד וישרתו אותו נאמנה ככל שהוא משתנה ומתבגר לאורך זמן" מסבירה מעצבת הפנים בר אילטוביץ.

החיים הם לא רק וורד וכחול

כאשר מעצבי על כמו לואי ויטון או דיור החלו לעצב לילדים, הם חוללו מהפכה בתחום שהיה עד אז מנומנם, וכלל שני צבעים בלבד: וורוד לבנות וכחול לבנים. מה שהחל בעיצוב אופנה זלג גם לעיצוב פנים, וכיום, רהיטים, טפטים, שטיחים ופרטי נוי לחדרי ילדים מציעים עולם צבעוני עשיר בהרבה מההפרדה הברורה מאליה, ורוד לבנות וכחול לבנים. גם מנקודת מבט אקולוגית וכלכלית יש פה ערך חשוב: ברגע שאנו קונים מצעי מיטה, וילונות וריהוט בצבעוניות לא מוגדרת הם יוכלו לשמש אותנו הלאה גם לילד הבא – ולא משנה אם יהיה זה בן או בת