בימים אלו מתקיימת בגלריה 'משרד' בתל אביב תערוכת היחיד המרתקת של האמנית הרב תחומית אלינור רותם. אוצרת ראשית: רחל סוקמן. אוצרת: אילנה כרמלי.

אלינור רותם מציירת משחר ילדותה בעיר הולדתה חיפה. בית הוריה, שהוא כור מחצבתה, הקיף אותה בספריית אמנות ובין יתר הספרים משכו את ליבה בעיקר ספרי תחריטים בשחור ולבן. מכל סגנונות האמנות אליהם נחשפה, לבה הלך אחרי התחריט.

בין השנים 2010 ל-2015, בשנות שהותה בלונדון, יצרה רותם תחריטים על נחושת או על פולימר המבוססים על ארכיונים ישראליים כמו קק"ל והארכיון הציוני, המתעדים את ראשית ההתיישבות בארץ. הגעגועים שלה לארץ היו פתח לסדרה של עבודות המשלבות בין הצילומים לעבודות תחריט שלה.

בתערוכה הנוכחית יוצגו כ-50 תחריטים המצדיקים את שם התערוכה – 'איזון שהופר'. הם מבטאים את חוסר שביעות הרצון של האמנית ממצב השבר החברתי והפוליטי בארץ ובעולם. בתערוכה ניתנת הרשות לקהל המבקרים להתרשם מהביקורת הנוקבת שיש לאמנית על מהלך חיינו, כאשר בכל שעה מופר איזון אחר אליו הורגלנו. אנו נחשפים שלא מרצוננו החופשי למצב בלתי נסבל, וכמהים לחזור לאיזון שהופר.

אלינור רותם: "שנים רבות ציירתי ציורי נוף בשמן ותחריטים בקוויים ובקומפוזיציה תואמת את 'חתך הזהב' שמסמל עבורי איזון, שקט והרמוניה - אולם לאחרונה אני מרגישה בעוצמה חזקה שהאיזון בעולמנו הופר. אי היציבות והכאוס הפוליטי והחברתי בארץ ובעולם, גורמים להפרת האיזון. אני מעבירה את תחושות התסכול, הכעס והעצב למדיום האמנותי. את ההתפוררות, הפריעה, השברים והסדקים שאני מרגישה בהם במציאות, אני מנסה להעביר לצורת ביטוי ויזואלית אישית. אני מנסה לבטא את שבירת הסדר בכלים שלי שמדברים בקווים חדים ומתפרצים, באינטנסיביות ובאקספרסיביות של המשטחים המחורצים ובצבעוניות החזקה של התחריט".

 

האמנית בפייסבוק: Elinor Rotem Art.

שעות פתיחה: שלישי-חמישי, 12:00–18:00; שישי, 11:00–14:00.

גלריה 'משרד', רח' זמנהוף 6, תל אביב. טל': 03-5254191 , 054-4527052.

נעילת התערוכה: 16.4.