המיסה בדו מז'ור מאת בטהובן תעמוד במרכז הקונצרט הרביעי בסדרה '250 שנות בטהובן' בעריכתו של ד"ר רון רגב, באקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים. הקונצרט, בהנחיית פרופ' מיכאל וולפה, יתקיים ביום רביעי, (18.3, 20:00) באולם וייז בקמפוס אדמונד ספרא בגבעת רם. נוסף על יצירתו של בטהובן, יבוצעו בקונצרט מוטטים של המלחין פאול בן-חיים שנכתבו על-ידו כשנקרא פאול פרנקנבורגר, לפני עלייתו לארץ ישראל. בנוסף, תבצע המקהלה יצירות של פאול בן חיים שנכתבו אחרי עלייתו לארץ: אלהי צדקי ורני עקרה.

את המיסה בדו מז'ור, היצירה הדתית המשמעותית הראשונה שכתב בטהובן, תבצע המקהלה הקאמרית שליד האקדמיה בניצוחו של מנהלה המוסיקלי, פרופ' סטנלי ספרבר. לצד המקהלה ישתתפו בביצוע היצירה נגנים מהתכנית הקאמרית למצטיינים על שם נזריאן

רון רגב: "בטהובן כתב את המיסה בדו מז'ור עבור הנסיך אסטרהאזי, פטרונו של יוסף היידן. בכך הוא המשיך מסורת ארוכת שנים של היידן עצמו, מורו של בטהובן, אשר היה כותב עבור הפטרון מיסה בכל שנה. בטהובן היה מודע היטב לנעליים הגדולות שעליו למלא, ואף כתב על כך לנסיך. במיסה שלו אכן ניכרת השפעתה של היידן, ובמיוחד של 'בריאת העולם' פרי עטו".

המוטטים שיבוצעו בהמשך הקונצרט על-ידי המקהלה הקאמרית שליד האקדמיה, נכתבו על-ידי המלחין פאול בן חיים, מהמלחינים הישראליים החשובים ביותר. המוטטים נכתבו על-ידו טרם עלייתו לארץ ישראל ולפני שעברת את שם משפחתו מפרנקנבורגר לבן-חיים. כתבי היד של המוטטים התגלו במקרה לפני מספר חודשים בספרייה הלאומית בירושלים על-ידי פרופ' יהואש הירשברג ורגינה ינטיאן, מנהלת הפסטיבל למוסיקה יהודית בברלין. הגילוי המרעיש הוצג למנהלה המוסיקלי של המקהלה, פרופ' סטנלי ספרבר, דבר שהוביל לביצוע בכורה עולמי של שלושה מהמוטטים הללו על-ידי המקהלה, בפסטיבל בברלין בסוף דצמבר 2019.

מחיר כרטיס: 80 שקלים. מחיר לסדרה כולה 530 שקלים ו-420 שקלים לגמלאים.

לרכישה: מעיין צוק-רן 052-3836601 ובדוא"ל concerts@jamd.ac.il.

לפרטים נוספים: חנה אנגלרד 02-6759907 ובדוא"ל chana@jamd.ac.il.