גורלו המר והקפקאי של צעיר בן 35 מתואר בתביעה לרשלנות רפואית כפולה שהוגשה לאחרונה ע"י עוה"ד רן שפירא, נגד רשת מרפאות להסרת משקפיים בלייזר (המרפאה, להלן) ונגד אחת מקופות החולים.

בתביעה נטען כי הצעיר, שסבל מגיל 14 מבעיות ראייה האופייניות למשפחתו, פנה בהגיעו לגיל 20 לרופא במרפאה, וזה הציע לו לעבור ניתוח להסרת משקפיים בלייזר בשתי עיניו, וזאת מבלי לבדוק לעומק את ההיסטוריה המשפחתית שלו, ומבלי לערוך לו בדיקה רפואית מקיפה. לדברי פרופ' יצחק בן סירה, מומחה לרפואת עיניים, שחוות דעתו צורפה לתביעה, ניתוח שכזה בגיל כה צעיר, כשברקע המנותח היסטוריה משפחתית של בעיות בקרנית, וכן אלרגיות ואסתמה – מהווה חריגה קשה מהפרקטיקה הרפואית המקובלת. כמו כן, טוען המומחה בחוות דעתו, שהרופא במרפאה לא ביצע מעקב אחר מצבו של הצעיר לאחר הניתוח, מעקב שהיה מאתר את נסיגת הראייה שלו מבעוד מועד, ומאפשר את עצירתה לפני שראייתו נפגמת בצורה כה חמורה.

אך כאן, על פי התביעה, לא תמה הרשלנות בטיפול בצעיר. לדברי עוה"ד שפירא, הצעיר פנה כעבור שבע שנים שוב לרופא שניתח אותו, ודיווח לו על התדרדרות בראייתו. הרופא הציע לו לעבור ניתוח מתקן בתשלום, אך הצעיר נמלך בדעתו, וסירב לעבור את הניתוח. על פי התביעה, כעבור מספר שנים החלה ראייתו של הצעיר מתדרדרת באופן מבהיל, כשהוא מחליף שני מספרים בשבוע, והוא החל סובל מסחרחורות, כאבי עיניים ודלקות עיניים ועפעפיים קשות. הוא פנה לקופת חולים בה הוא חבר, ושם ערכו לו בדיקות מקיפות, שבמהלכן עלה החשד כי הוא סובל מקריסת קרנית, מחלה ממנה סובלים גם חלק מבני משפחתו.

על פי התביעה, חרף אבחנה זו, הצוות הרפואי בקופת החולים לא הזדרז להפנות את הצעיר לניתוח מתקן, אלא הסתפק במעקב וטיפול במשחות, וכך חלפו ארבע שנים תמימות עד שלבסוף בוצע ניתוח מתקן בוולפסון שייצב את קריסת הקרנית וקיבע את מצב ראייתו. לדברי פרופ' בן סירה, אילולא התעכבו הרופאים בקופת החולים בהפניית הצעיר לניתוח מתקן, ניתן היה לייצב את ראייתו בשלב מוקדם בהרבה, בטרם מחלתו עיוותה את קרניתו וגרמה לפגיעה קשה ובלתי הפיכה בראייתו.

המומחה קבע לצעיר נכות בשיעור 10% אך טוען כי נכותו התפקודית והפגיעה הקשה במקצועו חריפות בהרבה. מומחית לפסיכיאטריה שבדקה את הצעיר, קבעה כי הוא סובל מהפרעת הסתגלות חרדתית דיכאונית כתוצאה מהמקרה, והעריכה את נכותו הנפשית על 20% נוספים.

בימים אלה הגיש עוה"ד רן שפירא תביעה נגד הרופא מן המרפאה ונגד קופת החולים בטענה לרשלנות רפואית. התביעה הוגשה על הסכום המקסימלי שבסמכות בית המשפט (2.5 מיליון שקלים), ותידון בקרוב בבית משפט השלום בהרצליה.

עו"ד רן שפירא (בתמונה. צילום: אופיר הייב) https://www.rlaw.co.il הנו שותף מייסד במשרד עורכי הדין אלמוג – שפיראהמתמחה בביטוחנזיקין ורשלנות רפואית.