צילום אילוסטרציה:PIXABAY

מבני ציבור הם הלב של הקהילה

קהילה היא יותר מאשר סך הפרטים המרכיבים אותה, היא ישות בפני עצמה, עם אינטרסים, רצונות ושאיפות אשר אמנם נקבעים על ידי החברים בה, אך הם שונים מאלו של כל חבר בנפרד. כדי לתחזק קהילה חייה וחזקה, לא מספיק להגביר את הקשרים האישיים בין הפרטים החברים בה, חשוב להשקיע בתשתיות ייעודיות. מבני ציבור הם למעשה הלב של הקהילה, הם המקום בו מתקבלות ההחלטות החשובות, המקום בו מעבירים חברי הקהילה את הזמן, בקיצור, המקום בו הקהילה נוכחת בצורה הכי חייה שלה. מאחר ומבני ציבור נועדו למלא צרכים ייחודיים, תכנון מבני ציבור חייב להיעשות על ידי משרד אדריכלים מנוסה בכך.

מה מייחד תכנון מבני ציבור?

הייחוד של תכנון מבני ציבור נובע מכך שהם נועדו לשרת את הקהילה הסובבת אותם. ישנו מגוון של מבני ציבור, כאשר לכל אחד מהם צרכים ייחודיים לו. אדריכלות מבני ציבור חייבת לקחת בחשבון את סל השיקולים השלם, ולהפיק בנייה ציבורית שתמלא עד כמה שניתן את כלל צרכי הקהילה. הדברים שמייחדים תכנון מבני ציבור כוללים בין השאר :

  • תכנון החדרים עצמם: כאשר מדובר בתכנון מבני ציבור, תכנון החדרים הוא בעל משמעות רבה. החדרים במבני ציבור לרוב אינם משמשים אדם או חברה אחת אלא רבים. לכן, תכנון חדרים נקיים ופתוחים הוא בעל חשיבות עליונה, תכנון שיאפשר שינוי של הפונקציה אותה ממלא החדר במהירות במידת הצורך.
  • תכנון מסחרי: כאשר מדובר במבני ציבור, תכנון משרדי חייב להיות אחד מהגורמים בהם מתחשבים, אך לא הגורם המכריע בהחלטות התכנוניות. עיצוב חללים מסחריים של מבני ציבור צריך לאפשר מרחב לפעילות מסחרית עם מינימום פגיעה בפונקציה החברתית והציבורית של המבנה. עיצוב חללים מסחריים צריך להיות עיצוב שניתן להחליף ולשנות בהתאם לצורך ולמשתמש הספציפי העושה בהם שימוש בזמן נתון.
  • גמישות: גמישות תכנונית היא חיונית כאשר מתכננים בנייה ציבורית. הגמישות צריכה לאפשר החלפת שימושים על פי צרכי הקהילה, תוך הימנעות מהפיכת חלק מהמרחבים למחייבים מדי עבור המשתמשים.

בחרו במשרד אדריכלים עם ניסיון בתחום

כאשר בוחרים משרד אדריכלים לצורך תכנון בנייה ציבורית, לניסיון צריך להיות משקל חשוב מאוד בקבלת ההחלטה הסופית שלכם. בנייה ציבורית דורשת רגישות רבה מצד האדריכל, והבנה של פונקציות חברתיות ויחסי אנוש מורכבים ביותר. תכנון ציבורי יהיה שלם רק כשבאים בו לידי ביטוי השאיפות של בני המקום, ורק אדריכל המסוגל לקחת צעד אחורה ולשמוע דעות אחרות יוכל לבצע אותה בצורה נכונה. זכרו שגם אדריכלים מוערכים ומוכרים עלולים לא להשכיל להקשיב לצרכי הקהילה אשר עבורה נבנים מבני הציבור, מה שיכול להוביל לאי שימוש במבני ציבור שהושקעו כספים אדירים בהקמתם. חפשו משרד אדריכלים שיעבוד יחד אתכם לאורך כל הדרך, ויפעל כדי לתפור לקהילה שלכם את התכנון המושלם עבורה.


* האמור בכתבה כולל תוכן ומידע מסחרי/שיווקי ומערכת "שמשנט" אינה אחראית למהימנותו. פרסום התכנים והמידע המסחרי בכתבה אינו מהווה המלצה או הצעה מטעם "שמשנט" לרכוש ו/או להשתמש בשירותים או המוצרים בכתבה.