צילום אילוסטרציה:PIXABAY

ההבדל בין תביעה אזרחית לפלילית

אדם אשר נפגע מעבירה פלילית יזכור זאת לכל ימי חייו. הטראומה שחווים קורבנות פשע יכולה להשפיע ולשנות את כלל מסלול החיים שלנו. כאשר ניגשים למאבק המשפטי שנועד לגרום לנאשם לשלם על מעשיו, יש שני סוגי תביעה. תביעה פלילית היא תביעה אשר הביצוע שלה הוא באחריותה של המדינה.

משפט פלילי קובע כמה שנים בכלא או בעבודות שירות יבלה הנאשם. תביעה אזרחית לעומת זאת היא תביעה במסגרתה אתם יכולים לתבוע פיצויים כספיים מהנאשם על הפגיעה בכם. הפיצוי שלכם ייקבע על פי מספר גורמים, פגיעה פיזית שעלייה הייתם צריכים לשלם, ימי עבודה שהפסדתם, ירידה ביכולת העתידית שלכם להרוויח כסף, עלות משפט וכמובן פגיעה פסיכולוגית. ייצוג נפגעי עבירה חייב להתבצע על ידי עורך דין ברמה גבוהה.

איך נבחר עורך דין ברמה גבוהה?

ייצוג קורבנות עבירה הוא אחד מהאתגרים הגדולים ביותר בתחום עריכת הדין. הקושי נובע מהצורך לתמוך רגשית בקורבן עבירה, ולסייע לו לעמוד בקשיים ולתבוע את כל המגיע לו מהנאשם. חשוב שנבחר עורך דין נפגעי עבירה ברמה גבוהה, שיוכל לסייע לנו לעבור את כלל התהליך המשפטי המתיש בשלום. הבחירה של עורך דין איכותי צריכה להתבצע על פי מספר דגשים עיקריים:

  • קשר אישי: פעמים רבות, התהליך המשפטי עלול להוביל את התובע אל קצה גבול היכולת. הקושי של קורבנות פשע לגייס משאבים רגשיים מספקים כדי לעמוד בשעות וימים ארוכים של חקירה צולבת ובירוקרטיה משפטית הוא ניכר. לכן, חשוב שיהיה לכם עורך דין שיידע לתמוך בכם בשעת הצורך, עם יכולת לייצר קשר אישי משמעותי שיסייע לכם לצלוח את כל האתגרים של המשפט בשלום.
  • ניסיון: ייעוץ משפטי לנפגעי עבירה דורש היכרות עמוקה עם תחום המשפט הפלילי, בין אם מבחינת החקיקה ובין אם מבחינת המשפטים שהתנהלו בעבר. עורך דין עם ניסיון יוכל להכווין אתכם מראש בנוגע למה תוכלו להשיג בתביעה שלכם, וכך יוכל לצמצם עיסוק מוגזם ולחסוך עבורכם כסף. לעיתים, תביעה של סכום כסף מחייבת אותנו לשלם אחוז מסוים ממנו כהוצאות משפט, כך שהניסיון של עורך הדין יוכל למנוע מאתנו לתבוע על סכום מופרז אותו לא נצליח לקבל בחזרה.

חשוב להגיע מוכנים לפגישה עם עורך הדין 

כאשר אתם קובעים עם עורך דין לייצוג נפגעי עבירה, חשוב מאוד שתגיעו לפגישה מוכנים ככל שניתן. נסו לחזור ולשנן את כלל הפרטים של המקרה, גם אלו הזניחים ביותר. פעמים רבות דווקא הפרטים הקטנים הם אלו שקבעו את הצלחת התביעה או כישלונה. לאחר מכן, נסו לשבת ולחשוב מה המטרה העיקרית של המשפט הפלילי מבחינתכם. האם המטרה היא להוכיח את אשמתו של הנאשם מעבר לכל ספק, או שהפיצוי הכספי הוא הדבר העיקרי מבחינתכם. הגדרת המטרה היא חשובה, מאחר ולעיתים תוכלו להתפשר על הסדר טיעון ולקבל פיצוי כספי וכך לחסוך זמן יקר.


* האמור בכתבה כולל תוכן ומידע מסחרי/שיווקי ומערכת "שמשנט" אינה אחראית למהימנותו. פרסום התכנים והמידע המסחרי בכתבה אינו מהווה המלצה או הצעה מטעם "שמשנט" לרכוש ו/או להשתמש בשירותים או המוצרים בכתבה.