היום יתקיימו משחקי המחזור ה-22 במחוז דרום של ליגה ג'. בשעה 12:30 תארח עירוני בית שמש את מ.כ. ערד, מוליכת הטבלה. לשחק מול מוליכה שהפער בינה לבין זו שאחריה עומד על נקודה אחת בלבד, זה בהחלט קשה ובעיקר כשנכנסנו לשליש האחרון של העונה. אם זה לא מאני טיים אז מה כן?

בשעה 13:00, בבאר שבע, תתארח סגנית המוליכה, הפועל מרחבים, אצל 'עוצמה' באר שבע ותצפה מערד למעידה נוסח נתיבות 2013 וקרית מלאכי 2017, שהוליכו בביטחה את טבלת מחוז דרום ב' של ליגה ב' וסמוך לסיום העונה, כאשר הררי ליגה א' נראים באופק, רשמו הפסדים ביתיים מול... עירוני בית שמש (שנלחמה באותן עונות נגד הירידה לליגה ג'....), איבדו את הבכורה ומאז לא הצליחו לשחזר את ההצלחה ולשבור את תקרת הזכוכית של ליגה ב'.

ושוב, זה היה יכול להיות 'עוד משחק' מול טוענת לכתר האליפות כאשר אפילו 'הפסד בכבוד' יתקבל בסלחנות, אלא שעוד בטרם נשמעה שריקת הפתיחה, הפכה בית שמש ב-180 דקות את כל הכיוון ב-180 מעלות. זה קרה בשני משחקים שנערכו לאחרונה: במחזור הקודם עם 10:1 בחוץ מול מכבי אשקלון ובמחזור שלפני עם 11:0 ביתי מול מכבי דימונה. ולא מדובר ביריבות מהתחתית. דימונה אמנם ממוקמת בתחתית של מרכז הטבלה, אך אשקלון הייתה במצב סטטיסטי ערב המשחק די דומה לבית שמש ועוד בביתה. יתרה מכך, לו היה מדובר ביריבות תחתית של ממש, הרי ששתי תוצאות אלו הן שניים מתוך שלושה אירועים בלבד שקרו העונה במחוז זה של כיבוש דו ספרתי. קדם להן הניצחון של המוליכה והיריבה היום, ערד, מול ירוחם במחזור ה-17 - 11:0.

עם שני ניצחונות אלו, הפכה בית שמש להיות סגנית המוליכה מבחינת מאזן התקפי - 79 שערים, כאשר לערד שער אחד יותר ולמרחבים שלושה שערים פחות. אך מה שקובע הוא שקלול סך התוצאות - ניצחונות, הפסדים, כיבושים וספיגות. כאן בית שמש בבעיה. בעוד ערד היא לא רק הכי התקפית, היא גם הכי הגנתית עם 15 שערי חובה בלבד (ומרחבים כנ"ל). ערד טרם הפסידה העונה (למרחבים הפסד בודד). לבית שמש לעומת זאת 39 שערי חובה.

אך ה'אבל' הגדול הוא בית שמש של הסיבוב השני, עם מאזן של חמישה ניצחונות, תיקו אחד, אפס הפסדים ומאזן שערים אימתני של 34 שערי זכות אל מול שישה שערי חובה בלבד. לשם השוואה, בששת המחזורים של הסיבוב הראשון צברה בית שמש שלושה ניצחונות ושלושה הפסדים ומאזן שערים 14:14. אם בכל הסיבוב הראשון אחוזי ההצלחה שלה עמדו על 56.7%, הרי שעד כה בסיבוב השני הוא עומד על 91.1%. אם בסיבוב הראשון ממוצע הכיבושים למשחק עמד על 3 שערים ומאזן הספיגה על 2.2. הרי שהמספרים של הסיבוב השני עומדים על 5.67 שערי זכות ושער חובה אחד בלבד פר משחק.

ובשורה התחתונה, למכבי ערד יש בהחלט ממה לחשוש. במשחק הקודם בין השתיים, כאשר ערד כבר אז נאבקה בצמרת ובית שמש דשדשה, ניצחה ערד בקושי 3:2. בית שמש הוליכה פעמיים - 1:0 ו-2:1 משערים של יהונתן 'קיקי' חדד וגל סנדורי, אך ערד השוותה עד ל-2:2 במחצית ורק שער אחד שלה במחצית השנייה הכריע את גורל המשחק. אך אין מקום לשאננות, ערד עדיין במומנטום הטוב שלה. מנגד, בית שמש בקו עלייה פראי, אין ייאוש.

וכמובן, נפרגן לאנשים שמאחורי המספרים הללו - הכובשים המצטיינים של עירוני בית שמש. יצוין כי עד כה רק 20 שחקנים מכל 16 קבוצות המחוז כבשו במאזן דו ספרתי - 10 שערים ומעלה. נפתח בכבוד לאורחת הבכירה מערד, לה נציגות כפולה ברשימה זו עם סגן מלך השערים נתנאל פיקדו, שכבש 23 שערים עד כה, ומור בן חמו, שכבש 14. אלו השניים אגב שכבשו מול בית שמש במשחק הקודם. מן העבר השני, לבית שמש ארבעה נציגים ברשימה המכובדת. במקום השלישי - לידור כהן עם 19 שערים, במקום הרביעי - נמרוד דוד שמש עם 16 שערים, במקום ה-13 - יהונתן 'קיקי' חדד עם 13 שערים, ובמקום ה-14 - גל סנדורי עם 12 שערים. יחד, כבשו הארבעה כ-75% מסך שערי הזכות של בית שמש - 60 מתוך 79.

ולסיום, האם חלום העלייה לליגה ב' עדיין ריאלי? תיאורטית, עדיין אפשר לעלות מן המקום הראשון האוטומטי אך מדובר בחלום יומרני בלשון המעטה. מאידך, יש את האפשרות להשתלב במקומות 2 ו-3 ולנסות לעלות דרך הפלייאוף. יש עוד 27 נקודות בקופה והפער של בית שמש מן המקום השלישי הוא 7 נקודות בלבד (ממוקמת שם שגב שלום שתפגוש היום את מטה יהודה). במושגים של ליגות נמוכות זה פער שקשה לסגור בפרק זמן כזה, אך אם בית שמש תמשיך בתנופת המשחקים האחרונים, יש עניין שיתהפך הכול לטובה...

אז... בהצלחה לך עירוני בית שמש!