צילום:  pixabay

רכב, כבר מזמן אינו רק אמצעי תחבורה להגיע מנקודה לנקודה, כשאנו קונים היום רכב חדש מעבר ליעוד הרגיל של הרכב, אנחנו מצפים ממנו לעמוד בסטנדרטים גבוהים בתחום הטכני, בתחום הבטיחותי, בתחום העיצובי, באיכות הנסיעה וגם  ברמת הפינוקים והאבזור שהם  שבסופו של דבר נותנים את הטאץ' האחרון והופכים את חווית הנהיגה למהנה ומספקת יותר.

אוסף הנתונים והמאפיינים של הרכב בכל הקטגוריות מפורטים במסמך רשמי מטעם היצרן הקרוי מפרט הרכב. כשם שלא תרכשו דירה ללא עיון מעמיק במפרט הדירה, כך יש לשים לב לכל פרט במפרט הרכב. למרבה הצער, היות שהמפרט כולל נתונים טכניים יבשים רבים – מפרט טכני, לא תמיד הצרכן הממוצע מבין את משמעותם, לכן לפעמים נעשות טעויות והצרכן קונה רכב שלא מותאם לצרכיו באופן מלא.

התאמת מפרט הרכב לצרכים האישיים

מפרט הרכב אומנם נותן לנו את כל המדדים והנתונים, אך בסופו של דבר מה שחשוב הוא לבדוק שיש התאמה בין המפרט לצרכים הייחודיים שלנו, זאת ניתן לעשות על ידי בחינתם של המרכיבים הבאים:
1.מהו השימוש העיקרי של רכב חדש שאנחנו רוכשים? האם הוא לצורך נסיעות לעבודה? האם הוא לצרכי טיול ופנאי האם גם וגם?
2. מי ייסע ברכב - האם מדובר על נהג יחיד, זוג, משפחה, מספר הילדים ובאיזה גילאים הם?
3. מספר הקילומטרים הממוצע שהרכב צפוי לעבור בחודש - בהקשר הזה ככל שהרכב עובר מספר גבוה יותר של קילומטרים בחודש, כך נזדקק לרכב עמיד ובעל נפח מנוע גדול יותר ומצד שני מרכיב צריכת הדלק מקבל חשיבות רבה יותר בהחלטת הקניה.
4. גודל התקציב שלנו - צורת המימון ואפשרויות התשלום.

להבין את המפרט הטכני ומשמעותו
אז בואו נרים את מכסה המנוע ונציץ לתוך קרביו של המפרט הטכני במטרה להבין את המרכיבים החשובים שבכל קטגוריה במפרט ואת משמעותם. נציין גם שבהתאם לסוג הרכב - פרטי , פנאי או מסחרי יכולים הדגשים להיות קצת שונים שכן מטרת הרכב והשימוש העיקרי בו קצת שונה. כך למשל, לרכב פנאי בדרך כלל המפרט הכללי, רמת הפינוקים והאבזור יהיו הרבה יותר גבוהים מברכב פרטי ואילו במפרט של רכב מסחרי הדגש יהיה על שטח ונפח האחסון, קלות הטעינה והפריקה וצריכת הדלק.

המרכיבים שחשוב לדעת ולהכיר במפרט טכני
המפרט מחולק לכמה קטגוריות ראשיות עליהן נרחיב מעט:
1. נתונים כלליים:

קטגוריית הרכב - מיקרו, מיני, משפחתית, מנהלים ומכוניות יוקרה.
קבוצת רישוי - זהו נתון חשוב התלוי במחיר רכב חדש והוא גם משפיע על גובה המס שנשלם וכן על גובה אגרת הרישוי השנתית. ככל שקבוצת הרישוי נמוכה יותר המס והאגרה קטנים יותר.

אחריות - לכמה שנים? האם היא עם הגבלת קילומטרים? האם היא על כל מכלולי הרכב או רק על חלקם?
2. נתונים טכניים:

סוג ותצורת המנוע, מספר הבוכנות ומספר השסתומים. אך הנתונים החשובים לצרכן הממוצע הם: הספק המנוע (כ"ס), גיר ידני או אוטומטי ודרגת זיהום המנוע.
3. ביצועים - מהירות מרבית, תאוצה וצריכת דלק בכביש עירוני וכביש מהיר. כמובן שצריכת הדלק המעשית תהיה ממוצע משוקלל של תנאי הנסיעה ומהירות הנסיעה לאורך זמן.
בטיחות- מספר כריות אויר, מניעת נעילת גלגלים abs , תגבור בלימת חירום BAS , בקרת יציבות ,בקרת משיכה ופנסי ערפל.
4. מידות ומשקלים - אורך, רוחב, גובה, בסיס גלגלים, משקל עצמי, קיבולת מכל דלק, נפח תא המטען ונפח התא עם מושבים מקופלים.
גלגלים- רוחב צמיגים ,קוטר חישוק יחס גובה רוחב בצמיג אחורי, חישוקי סגסוגת וכדומה.
5. הנעה - מספר הילוכים, הנעת הרכב וסוג תיבת ההילוכים.
6. היגוי - אפשרויות כיוון גובה ועומק גלגל ההגה לנוחות נהיגה מקסימלית.
7. בידור, תקשורת ואבזור מתקדם נוסף כמו: חלונות חשמל ,נעילה מרכזית, סוג מיזוג  האויר, חלון גג, מחשב דרך, בקרת שיוט ועוד.