צילום יח"צ

בימים בהם כ-7% ממשקי הבית בישראל מחזיקים אופניים חשמליים, לפי הנתונים הרשמיים שפורסמו ממש לאחרונה על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, רבים מתחבטים בשאלה איך לבחור אופניים חשמליים.

על מה לשים דגש? מה חשוב ומה פחות? כמה עולים אופניים חשמליים ומה המשמעות של התיקונים הממתינים בדרך (במסגרת השימוש השוטף)? השאלות קרבות והתשובות רבות גם כן. לכן, במאמר הקצר הבא נעמוד על כמה מהדגשים החשובים שמרכיבים את התשובה לשאלה איך לבחור אופניים חשמליים, וננסה לעשות זאת בצורה ממוקדת וקלה להבנה. קדימה, בואו נתחיל.

איך לבחור אופניים חשמליים? מתחילים בסוללה

בישראל יש מאות דגמים שונים של אופניים חשמליים, ועל מנת להתחיל את ההשוואה ביניהם צריך להכיר את הסוללה. אם תרצו, הלב והריאות של האופניים החשמליים, והרכיב שיכתיב את מהירות הנסיעה, את ההאצה, ואת המרחק אותו תוכלו להשלים מבלי לפגוש מטען. במידה רבה גם את אורך החיים של האופניים.

הרוב המכריע של הסוללות המולבשות על גבי אופניים חשמליים בישראל כיום הן במתח 48 וולט. סוללות אלה מאפשרות הגעה בקלות למהירות המקסימלית הקבועה בחוק (25 קמ"ש). ישנם גם דגמי אופניים חשמליים אשר נמכרים עם סוללות פחות חזקות (בד"כ 36 וולט), אך הם הולכים ומתמעטים בחנויות.

הנתון השני שעליכם להכיר לגבי סוללות אופניים חשמליים הוא ההספק הנמדד ביחידות של אמפר/שעה, או בשפה מקוצרת – "אמפר". ככל שההספק של הסוללה הוא גבוה יותר, כך הביצועים מבחינת מרחק הם גבוהים בהתאמה. האמפר הוא בדרך כלל פרמטר משמעותי במחיר האופניים כאשר אופניים עם 10-12 אמפר יהיו בדרך כלל אופניים חשמליים זולים יותר מדגמים המאובזרים עם סוללות בנות 14-20 אמפר.

גלגלים, בלמים ועוד

לאחר שהבנו מעט מהי משמעות הסוללה, נעבור לפרמטרים אחרים המשפיעים על מחיר אופניים חשמליים. בראש ובראשונה אנו מדברים על הגלגלים אשר נבחנים על פי שני משתנים מרכזיים – עובי הצמיג (גלגלים סטנדרטיים או גלגלים בעובי 3-4 אינצ' המוכנים גם "גלגלי בלון" או "Fat") וחישורי הג'אנט (שפיצים או יציקת מגנזיום).

לגבי עובי הצמיג, אופניים חשמליים עם גלגלים עבים נחשבים לפופולריים מאד בישראל ויש להם יתרונות רבים מבחינת יציבות, מהירות, מרחק נסיעה ועוד. מצד שני, אלו אופניים חשמליים פחות גמישים בקיפול, כבדים, חשופים לפנצ'רים (בגלל שטח הפנים של הצמיג) ויקרים.

חישורי הג'אנט משפיעים אף הם על חוויית הרכיבה על אופניים חשמליים. בפרט לאור העובדה שאופניים חשמליים משמשים את הרוכב לנסיעות ארוכות ולעתים אף לנשיאת משקלים (הרכבת ילדים, תיקים, תא מטען וכדומה). חישורי מגנזיום הם חישורים ביציקה אחת המאפשרים נשיאה של משקלים גבוהים ללא פגיעה בצמיג או בג'אנט. חישורי "שפיצים" לעומת זאת יכולים גם להתפרק אך חשוב לדעת שתיקונם קל ופשוט.

פרמטר נוסף שיכול להשפיע על בחירת אופניים חשמליים הוא הבלמים. ברוב האופניים האיכותיים בישראל אנו מדברים לפחות על בלם דיסק אחד, וכיום ישנו גם מעבר איטי ובטוח לכיוון אופניים חשמליים עם בלמים הידרואליים. הבלמים הם חלק חשוב בתשובה לשאלה איך  לבחור אופניים חשמליים, וזאת משום שככל שהם איכותיים יותר, כך הם גם יסייעו בעצירה בטוחה, וגם יאפשרו לרוכב ליהנות מקצב שחיקה איטי (החוסך הגעה תכופה לחנות אופניים חשמליים לטובת חיזוקים והחלפת רפידות).

לסיכום

כאשר אתם מתלבטים איך לבחור אופניים חשמליים אתם נהנים ממבחר מרשים של דגמים המאובזרים במפרטים שונים. בישראל פועלים כיום כ-20 יבואני אופניים חשמליים המשווקים כ-150-200 דגמי אופניים. בבחירה בין זוג אופניים חשמליים אחד לאחר, כדאי מאד להתייעץ עם מומחה וכמובן שיש לקרוא מדריכים מקצועיים. ישנם גם גופים המציעים סיוע ממשי בעניין כמו לדוגמה אתר האינטרנט הרוכב החשמלי, המספק לגולשיו מידע לגבי אופניים חשמליים ומאפשר התקשרות להתייעצות חינם וללא עלות.

______________________

המאמר נכתב בשיתוף אתר "הרוכב החשמלי", פורטל האופניים החשמליים המוביל בישראל, המציע מדריך רכישת אופניים חשמליים, סקירת דגמים ואינדקס חנויות אופניים חשמליים ברחבי הארץ.