בשבועות האחרונים פועלים בני ובנות הנוער במושב נחושה במגוון פעולות התנדבותיות במסגרת תוכנית הממי"ם (מנהיגות. מחשבה. מעש). לאחר שבשנה שעברה הקים הנוער במושב את פרויקט "בשביל העשרה", לזכרם של עשרת הנספים באסון מכינת "בני ציון" בנחל צפית, הוחלט למסד את התנדבות בני הנוער באמצעות תוכנית רב שנתית שמכילה כ-100 בני נוער מכיתות ט'-יב'. כל שכבת גיל בחרה נושא בוער בחברה הישראלית ולאורו בנתה תוכנית התנדבותית שנתית. מעיין זייטמן (14), שקבוצתו בחרה להתמקד בגווניה של החברה הישראלית, מתאר את הפעילות של קבוצת הגיל שלו במרכז קליטה בקרית גת: "הפרויקט לא תורם רק לילדים במרכז הקליטה. הוא תורם לנו. אנחנו מצליחים לקחת את הזמן והיכולות שלנו ותורמים אותו באהבה גדולה למען הילדים ובכל פעם שמסתיימת פעילות כולנו מחכים כבר לפעם הבאה".
במסגרת התכנית, נוצר שיתוף פעולה גם בין בני נוער מכיתות י"א לבין מועדונית של משרד הרווחה והחינוך. לפני כשבועיים, בני הנוער הגיעו ל"לילה לבן" במועדונית, בו הם שיפצו, צבעו וריהטו במו ידיהם את המועדונית לרווחת הילדים שהתרגשו לראות את המהפך שחיכה להם כשחזרו מסופ"ש. לילדים חיכתה במועדונית הפתעה מרגשת נוספת שהשאירו עבורם בני הנוער: צמד שערי כדורגל גדולים לחצר!
בני הנוער של שכבה זו הקדישו את הפרויקט שלהם (פרויקט "ואהבת" – קידום סובלנות ומיגור האלימות בחברה הישראלית) לזכרו של מתן שפיר ז"ל, ילד בן 13 מהמושב עם צרכים מיוחדים, שנפטר לאחרונה. אניעם טהורי (16) סיפרה על הבחירה שלהם להתנדב במועדונית. "הגענו עם המון חששות, אבל הצוות קיבל אותנו בזרועות פתוחות ובאוירה ממש משפחתית. הרגשנו חיבור מיידי לילדים ולמקום וממש לא רצינו לעזוב. הבנו שכשבאים עם כוונות טובות, אין סיבה לחשוש ורק טוב יוצא מזה". בשבוע הבא תצא הקבוצה לבילוי משותף עם ילדי המועדונית בספארי ברמת גן.
הוריו של מתן ז"ל, אוריאל ומוריאל שפיר, תיארו את התרגשותם הגדולה מהפרויקט. "אנחנו גאים בנוער הנפלא של היישוב ובהרתמות שלו לעשיית חסד. עבורנו זה סוג של נחמה".
קבוצת גיל אחרת, בני נוער מכיתה י', חונכים ילדים עם צרכים מיוחדים (במסגרת צוות נחשון, בני עקיבא) ונפגשים עמם על בסיס שבועי. לצד זאת, הם פועלים במישורים נוספים בהתנדבויות בקהילה.
השמיניסטים מצדם החליטו להתמקד בתושבי עוטף עזה. לפני מספר שבועות, כשהמצב הביטחוני היה מתוח בדרום התארחו בני נוער מהעוטף בנחושה כדי להתאוורר ולהפיג קצת את המתח. במסגרת הפרויקט שלהם, "עוטפים באהבה", קבוצת השמיניסטים החליטה גם לפנק בסיס חיילים בעוטף בפריסה מושקעת לרגל חג החנוכה, לסייע לחקלאים, לתמוך במרכזי החוסן ולשפץ בתים של אנשים מבוגרים.
את פרוייקט ה"ממים, אימץ משה סוויסה, ראש אגף ביטחון, רישוי עסקים ותחבורה, במסגרת מדיניות ראש המועצה לקדם מעורבות חברתית וערבות הדדית בשדרת הנהלת המועצה. משה התרגש מאד לשמוע על העשיה המרובה של בני הנוער, הן בתוך מטה יהודה והן מחוץ לגבולות המועצה והחליט לאמץ את הפרויקט. יוזמי הפרויקט במושב נחושה שוקלים עתה להרחיב את המיזם למקומות נוספים במטה יהודה.
ראש המועצה, ניב ויזל: "בני ובנות הנוער שלנו במטה יהודה הם מקור להשראה בכל הקשור לנתינה והתנדבות. כבוד גדול שאלו הם בני ובנות הנוער של מטה יהודה".