יום רשותי הוא פרויקט של מנהל חברה ונוער שפועל כבר בכמה ערים בארץ. ביום זה מדריכי של"ח צעירים (משצ"ים) מדריכים את תלמידי היסודי בסיור עירוני שמטרתו הכרות עם העיר, חיזוק הקשר והגאווה המקומית וטיפוח מנהיגות צעירה. 
השנה ,בפעם הרביעית ,התקיים יום רשותי בעיר בית שמש. כ640 תלמידי כיתות ד מ15 בתי ספר שונים בעיר השתתפו ביום בהדרכת 25 משצ"ים ובנות שירות .
קודם לכן, הגיעו המדריכים לפגישת הכנה בבתי הספר, והעבירו רקע לסיור.

התלמידים הכינו שלטים וכרזות, שירים וסרטים להתקשט בהם. 
בתי הספר שביקשו הרחבה נוספת ,קיבלו סדרת העשרה בכיתות ממדרשת בית שמש.
בבוקר יום רביעי , יצאו התלמידים בשני מסלולים- אחד ממדרשת בית שמש דרך שכונת הוותיקים והשני מהאנדרטה לחללי צהל דרך שכונת רמת לחי. התלמידים שמעו על בית שמש בתקופות שונות :תקופת התנ"ך, מלחמת השחרור, המעברה ועוד, הכירו את סמל העיר ומעט גם על אוכלוסייתה כיום. בין השאר ביקרו גם בחצר בית הכנסת "שערי תפילה", בית הכנסת הראשון בעיר, גן גולן, גן המייסדים ובקיבוץ העירוני "תמוז". המדריכים הצעירים הוכשרו לקראת היום הרשותי, צברו ידע רב והעבירו בהצלחה מרובה את ההדרכות השונות.
בסיום היום התקיים כינוס הסיום באולם "שייבר" .התלמידים נהנו מסיפוריו המרתקים של יהודה גובני .רה"ע ד"ר עליזה בלוך הגיעה לברך .הארוע הסתיים בחידון על החומר אותו למדו התלמידים, וכיתה ד1 מבי"ס בגין זכתה במקום הראשון. התלמידים קיבלו ניקוד גם על השתתפות, הליכה נאותה ומורל.
לקיום היום חברו גופים רבים בעיר- מדרשת בית שמש , שהכינה את ההדרכות והייתה שותפה בהכשרות ובהדרכות , קיבוץ תמוז שפתח את שעריו ואירח את התלמידים, היחידה לאכות הסביבה ,החווה החקלאית , אורי בן חמו האחראי על החינוך היסודי, הרן זיו האחראי על החינוך העל יסודי ,קב"ט העירייה ומנהל מחלקת האירועים בעירייה.בתי הספר שהשתתפו ואולפנת גילה שהדפיסה את העזרים לפעילות, מורי ,בנות ש"ל וש"ש של של"ח ובמיוחד איציק אבישר .
וכמובן יוסי כהן, מורה של"ח בעיר ורכז היום הרשותי, האיש שדחף לביצוע היום, ארגן ,עמל ושבלעדיו היום לא היה מתקיים. 

היום הרשותי זכה לתגובות נלהבות, והיווה חוליה נוספת ברצף פעילויות לחיזוק הקשר בין התלמידים לעירם. החיבור המשמעותי אל עברה של העיר ואל האנשים שהקימו אותה הגביר את תחושת השייכות ואת הרצון להמשיך ולבנות את העיר, בכל המובנים גם היום.

היום הרשותי מתקיים אחת לשנה.