מה שמצער הוא שאת הטרגדיה הזו ודאי היה ניתן למנוע – כך נטען לפחות בתביעה לרשלנות רפואית אותה הגישו עוה"ד דוד פייל ועוה"ד ליהיא גולדמן נגד אחד מבתי החולים  ומשרד הבריאות -  בשם אב לשניים בשנות ה-40 לחייו. לדברי עו"ד פייל, אילו היה הצוות הרפואי שועה להמלצת הרדיולוג אשר הבחין בגוש חשוד בכלייה בבדיקת CT  שנערכה לתובע עוד ב-2012 – היו ניצלים חייו בסבירות של למעלה מ-90%.

האב הצעיר פנה אל רופא המשפחה שלו, כשהוא מתלונן על כאבים בבטן המקרינים אל המפשעה. הרופא הפנה אותו לבית החולים. בבדיקת אולטרסאונד ראשונית שנערכה לו, לא הבחינו הרופאים בממצאים חשודים, והפנו אותו לבדיקת CT. בבדיקת ה-CT התברר כי בחלק העליון של הכליה השמאלית נראה ממצא חשוד בקוטר של 4 ס"מ, ולשם בירור – המליץ הרדיולוג על עריכת בדיקה אולטרסאונד מכוונת לאזור.  

לדברי עו"ד פייל, הרופאים לא שמו לב ככל הנראה להפנייה, או ייחסו אותה לבדיקת האולטרסאונד הראשונה אותה עבר הגבר – ושחררו אותו לביתו, ללא הנחיות וללא ביצוע כל מעקב.

כעבור יותר משנתיים, הגיע הגבר לבית חולים אחר עם תלונות על כאבים, או אז התגלה כי בכלייתו ובריאותיו פשה סרטן גרורתי בדרגה 4.

על פי התביעה, בשל השלב המתקדם בו התגלה הסרטן, לא ניתן היה לטפל בתובע בכימותרפיה או בהקרנות, והוחלט לבצע בו ניתוחים רבים שכללו כריתה של הכליה ואונה של הריאה - אך חרף כך הסרטן האלים המשיך להתפשט בגופו.

אל התביעה צורפה חוות דעת של פרופ' עמוס שפירא, מומחה לאורולוגיה, אשר קבע כי בעת הבדיקה הראשונית הסרטן היה עדיין בשלבים ראשוניים (דרגה 1) שבהם סיכויי ההחלמה עומדים על 91% ל-5 השנים הבאות. לדברי פרופ' שפירא, בגלל האיחור הקריטי באבחון, צנחו סיכויי ההחלמה של התובע ל-8% בלבד.

לדברי עו"ד פייל, בעקבות הבשורה הקשה, ותחושת הסתמיות בהחמצת המחלה - נקלע הגבר למשבר נפשי עמוק המשפיע בצורה קשה על איכות חייו ומשפחתו. המומחה לפסיכיאטריה ד"ר אלון אשמן קבע כי בעקבות הבשורות הקשות, החל הגבר לסבול מחרדות, דיכאון וקשיי שינה, ונזקק לטיפול תרופתי ופסיכולוגי. הוא העריך את נכותו הנפשית בשיעור של 20%.

בעקבות ארועים אלו הגיש עוה"ד פייל תביעה לבית משפט בתל אביב, לפיצויים על סך 8 מיליון ₪. התביעה הוגשה נגד בית החולים ומשרד הבריאות המפעיל אותו.

משרד עו"ד דוד פייל (בתמונה: צילום: רן כליף) ושות' http://www.df-law.co.il  מתמחה ברשלנות רפואית, נזקי גוף ובתביעות מול חברות ביטוח ומוסדות רפואיים.