צילום אילוסטרציה: PIXABAY

תקופת ההריון והלידה מביאה איתה שלל תופעות לוואי שאינן תמיד נעימות ומצבים שאיתם יש להתמודד כגון פחדים וחרדות בזמן הריון ולאחר הלידה. לעיתים, כשלרפואה המערבית אין כל כך מה להציע על מנת לעזור במצבים אלו, דווקא הרפואה המשלימה היא זו שמציעה שלל פתרונות. כל עוד הטיפול נעשה בתיאום עם הרופא המערבי ועל ידי מטפל מוסמך לטיפול בנשים בהריון – טיפולי רפואה משלימה הם טיפולים בטוחים שיכולים להפוך הריון ולידה מלאי תופעות לוואי לחוויה חיובית וקלה הרבה יותר.

הומאופתיה

הומאופתיה היא נישה ברפואה המשלימה אשר מתמחה במתן חומרים מן הטבע במינונים מאד נמוכים ומדוללים, ופועלת מתוך הנחת היסוד של "דומה בדומה מרפא". דולות רבות נעזרות בכלים מתחום ההומאופתיה לתקופות של הריון ולידה שיכולים לסייע בהתמודדות הן עם מצבי גופניים והן עם מצבים נפשיים: בחילות, עצירויות, חרדות, טחורים ואפילו זירוז לידה. כמו בכל טיפול משלים אחר בתקופה זו – חשוב מאד לבחור מטפלים הומאופתיים אשר מתמחים ומנוסים בטיפול בנשים בהריון.

נטורופתיה

נטורופתיה מתמקדת בטיפול כולל באדם, גוף ונפש כמקשה אחת. הטיפול סובב סביב איזון תזונה שאותה האדם מקבל, ובהריון איכות התזונה והרכיבים שאת מכניסה לגופך, הם, מיותר לציין, חשובים במיוחד. טיפול נטורופתי לרב לא יטפל ישירות בסימפטומים בלבד אך יכול גם למנוע סימפטומים כגון בחילות או עצירות ולשפר הרגשה "על הדרך" דוגמת שיפור האנרגיות. גם כאן, חשוב לקבל טיפול ממטפל מוסמך שעבר הכשרה לטיפול בנשים בתקופת הריון ולידה.

רפלקסולוגיה ושיאצו

שני סוגים של טיפולי מגע שעוזרים להתמודד עם תופעות לוואי בהריון ולידה הם רפלקסולוגיה ושיאצו. רפלקסולוגיה מתמקדת בנקודות לחיצה בכף הרגל, בעוד שיאצו עובדת ישירות על שחרור ואיזון זרימת הצ'י בגוף על ידי לחיצה על מרידיאניים – צינורות האנרגיה בגוף. הטיפול בשיאצו מתבצע ללא שמנים ובלבוש מלא. באמצעות רפלקסולוגיה ניתן לטפל בתופעות כגון בחילות, בצקות, כאבי גב, מיגרנות וחרדות ואף לזרז החלמה לאחר לידה. באמצעות שיאצו ניתן בנוסף לזרז צירים ופתיחה, אם הלידה מתארכת או מתחילה להסתכן, ואף לטפל בטחורים.

דיקור סיני

ענף נוסף ברפואה המשלימה הכולל מענה לבעיות נפוצות בתקופת הריון ולידה הוא הדיקור הסיני. כמו השיאצו – גם הוא עובד על איזון זרימת הצ'י בגוף באמצעות דיקור על ידי מחטים סיניות מיוחדות. הטיפול בדיקור יכול להתבצע במהלך ההריון ולעזור בנושאים כגון בחילות או כאבי גב אך גם בעת הלידה עצמה. למעשה, מחקר שנעשה בביה"ח שיבא הראה כי אצל נשים שעברו דיקור לפני הלידה, משך הלידה התקצר בערך בשעה וחצי בממוצע.

יוגה

פעילות גופנית בתקופת ההריון חשובה, ויוגה בהחלט יכולה למלא משבצת זו. ככל יתר התחומים, חשוב לבחור במדריך אשר הוא בעל ניסיון עם נשים בתקופת הריון ולידה ולהימנע מפעילות אסורה לנשים בהריון. במידה ואשה לא התאמנה לפני ההריון ולא החלה באימון מיד עם תחילת ההריון, רצוי לא להתחיל אימון ביוגה בשלבי ההריון המאוחרים יותר, משום שדבר זה עשוי לגרום לנזק. אך, אם את מתאמנת באופן קבוע, מותר ואף רצוי להמשיך באימוני היוגה משום שהם יסייעו לגוף לשמור על גמישות, נשימה נכונה יותר ולעיתים אף לידה קלה יותר.

רפואה משלימה יכולה לתת מענה לתופעות לוואי רבות בתקופת ההריון והלידה, תופעות מולן הרפואה המערבית עומדת נטולת עצות. בכל בחירת טיפול, חשוב והכרחי להקפיד על בחירת מטפלים מוסמכים לטיפול בנשים בהריון ולוודא כי הטיפולים נעשים בידיעת ותוך שיתוך פעולה עם רופא הנשים או רופא המשפחה שלכן שמאשר את הטיפול.

 


* האמור בכתבה כולל תוכן ומידע מסחרי/שיווקי ומערכת "שמשנט" אינה אחראית למהימנותו. פרסום התכנים והמידע המסחרי בכתבה אינו מהווה המלצה או הצעה מטעם "שמשנט" לרכוש ו/או להשתמש בשירותים או המוצרים בכתבה.