צילום: pixabay

 

בהיסטוריה הרחוקה של ארץ ישראל נחשב הצבי לחיה שמסמלת את המדינה ובתנ"ך היא אף כונתה "ארץ הצבי". אולם, לנוכח מצבם של הצבאים בארץ כיום, נראה שדרושות מגוון רחב של פעולות הצלה על מנת לשמור על  הצבי הישראלי בטרם יהיה מאוחר מדי. מעל ראשו של הצבי הארץ ישראלי, מרחפת סכנה ממשית של הכחדה, החל מציד לא חוקי, טריפה של כלבים וצבועים וכלה בהריסה וקיטוע של כל מרחב המחייה שלהם. מכמות שכללה כ - 10,000 צבאים לפני עשרות שנים, קטנה הכמות משמעותית וכיום יש פחות מ - 3000 צבאים שהוכרזו זה מכבר כחיות מוגנות וכמין שנמצא בסכנת הכחדה ממשית.

הכירו את הצבי הישראלי                            

הצבי הוא יונק אוכל עשב שמגיע ממשפחת הפריים. צבי ארץ ישראלי הינו אחד משלושה מינים של צבאים שיש בישראל והוא מפוזר ברחבי הארץ, באזור הצפון, במרכז הארץ ובמדבר יהודה. בנוסף לצבי "הנגב" שמצוי יותר באזור המדברי וצבי "השיטים" ששוכן בשמורה בדרום ביטבתה וממנו נותרו מספר בודד של צבאים. הצבאים אוהבים להימצא במרחבים פתוחים גדושי עשב והם ניזונים לרוב מצמחים שמגיעים ממשפחת הדגניים. הצבי הישראלי מסוגל  לזנק לגובה של שני מטר ולרוץ במהירות 80 קמ"ש. הצבי הזכר גדול יותר מהנקבה והקרניים שלו גדולות וישרות. הצאצא של הצבי נקרא עופר והוא מתחיל לעמוד וללכת מיד לאחר שהגיח לעולם.  

קיטוע בית גידולם של הצבאים                                                                                            

אחת הסיבות העיקריות שגורמות למין זה להיות בסכנת הכחדה היא קיטוע בתי גידול של חיות הבר ולרבות בקרב הצבאים. זה נובע כתוצאה של בחירה בהקמה של כבישים, בניית שכונות, הצבה של גדרות וכל תשתית אחרת שאמורה לשמש את בני האדם, היא הגורם העיקרי לפיצולה של אוכלוסיית הצבאים ודילול המספר שלהם. בזמן שלתתי-האוכלוסיות לא קיימת אפשרות ליצירת קשר, הדבר באופן טבעי מגביל את הרבייה של המין, מה שמוביל להפחתה במגוון הגנטי שלהם והידרדרות עד כדי הכחדה מלאה.

הכירו לילדכם את הצבי הישראלי                                                                        

  יש חשיבות גדולה במפגשים של ילדים ומשפחותיהם עם הצבאים בארץ. בזכות בתי גידול וצפייה באורח החיים שלהם, יכירו הילדים את הצבי הישראלי שחי בארץ כבר מאות שנים. הילדים יגלו בעל חיים אצילי ונבון שהוא גם אחד מסמלי הארץ ומתפרש לאורכה ולרוחבה של ישראל.  צבי הוא חיה  ידידותית וחברותית מאוד שמתקרבת לילדים ומאפשרת להם ללטף אותם. חשיפה של הילדים לחיה הייחודית ולהבנה שהיא מצויה בסכנת הכחדה, עשוי לעזור לגלות בהם הרבה אמפתיה ולהפנים את הצורך והחשיבות בשמירה עליה, דרכה הם ילמדו את חשיבות קיומם של בעלי החיים ובתי הגידול שלהם וכמה חשוב לשמור על אזורי גידול צחיחים בארצנו שמיועדים לטבע ולבעלי חיים.

איפה ניתן לראות את הצבאים בארץ?               

היום תוכלו ליהנות מצפייה בצבאים בספארי ברמת גן ובמקומות הגידול הטבעיים שלהם בצפון הארץ בגולן ובדרום באזור המדבר, במתחם יטבתה ועוד. אך משום שאוכלוסייתם דוללה עד מאוד, הסיכוי שתפגשו בהם הוא נמוך. לעומת זאת, עמק הצבאים שנמצא בירושלים, הוא המקום האידיאלי שבו תוכלו באמת לפגוש אותם ולהתרשם מהם.

עמק הצבאים בירושלים                                                                                            

 עמק הצבאים הוא אתר הטבע העירוני הגדול בארץ שמציע חווית צפייה קסומה בחיה האצילית ביותר, הצבי. עמק הצבאים הוא אחד המקומות הנפלאים שבו תוכלו לצפות בהתנהגות שלהם ובאורח חייהם כשמדובר ביותר מ - 47  צבאים שחיים בתנאי טבע כמעט אידיאליים. העמק מקיף שטח של 250 דונם בלב ליבה של העיר ירושלים. הכל התחיל בשנות התשעים כשסללו כביש באזור וכך למעשה נותק הקשר של אוכלוסיית הצבאים של העמק לבין העדר שנמצא מחוצה לו, הדבר יצר חשש כבד מאוד להמשך קיומו של העדר. אך החששות התבדו ועיריית ירושלים בשיתוף עם החברה להגנת הטבע בנתה את העמק ודאגה לתנאי גידול ולמערכת אקולוגית איתנה של החיות. כיום המקום נחשב לאטרקציה קסומה עבור מבקרים מכל הארץ. מלבד הצבאים, המקום מכיל עוד מינים של בעלי חיים ומיני צמחים שאופייניים לאזור מרכז הארץ ולירושלים. עוד תוכלו ליהנות ממבחר של אטרקציות ופעילויות שמתאימות לכל עונה, ממסיק זיתים, פסטיבלים למיניהם, הצגות,  סיפורים והדרכות מפי מדריכים מנוסים של המקום ועוד.