עיריית בית שמש הסכימה עם משרד הפנים על  הפעלת תכנית המראה לעירייה, ראש העירייה אפילו התכבדה להודיע על כך בערב ראש השנה כאשר  ציינה את  ההחלטה וועדת ההשקעות לבניית בית העירייה והחלפת  הלדים בעיר.

 במסגרת  התחייבות משרד הפנים להיות שותפים בתכנית ההמראה חוייבה העירייה  לקחת מלווה מקצועי. הנה בשפת משרד הפנים: " על הרשות  לגייס יועץ חיצוני שילווה אותה בתהליך, משלב הכיוון והאבחון ועד שלב היישום".   

העירייה חוייבה ליטול  יועץ חיצוני, לא עובד מתוך העירייה ולא  מקורב כלשהו לעיריית בית שמש או לעובדים בה. יש בדרישה הזו היגיון, כך העבודה תיעשה באופן מקצועי נייטרלי, ללא עקבות אהדה או תמיכה בגוף זה או אחר, מקצועי פרופר.

עיריית בית שמש  לא גייסה מלווה מקצועי, למרות שמשרד הפנים התחייב לממן את עלותו הכספית האפשרית הגבוהה. המשרד העמיד סכום של כ-700 אלף ש"ח לטובת מימון גיוס המלווה המקצועי.

מה עשתה עיריית בית שמש?  לא גייסה כזה.

אז איך הכינה העירייה תכנית המראה בלי אותו מכוון ומאבחן חיצוני?  ולאן העירייה תצעד בתכנית ההמראה שלה אם התכנית לא עברה  את עיניו הבוחנות של איש המקצוע החיצוני?

תוקף ההתחייבות  החתם בחודש מרץ מציין מה בדיוק על העירייה לבצע,  ואכן מדובר בפרויקטים מניבים שאושרו בסכום של כ- 14 מיליון ש"ח.  מדובר כנראה באותה תכנית להקמת בית עירייה .

וועדת ההשקעות שאישרה את ההודעה שנמסרה בידי ראש העירייה בערב ראש השנה  מורכבת מנציגי משרדי הפנים והאוצר ובפניה הציג נציג הרשות את הפרוייקט ואת הבחינה הכלכלית שמצביעה על כדאיותו ותרומתו לתקציבה של העירייה. אין חולק שהקמת בית עירייה תחסוך לעירייה מיליוני שקלים בשנה המשולמים כדמי שכירות.

אלא שאי מינוי יועץ חיצוני עלולה לעכב את מימוש הפרויקטים המבוקשים. יכול משרד הפנים לדרוש בדיקות נוספות שיבוצעו על יידי חברה מטעמו כתנאי להעברה התשלומים.  

העירייה נתבקשה להגיב על הידיעה, אולם עד להעלאתה לא הגיעה כל התייחסות.