צילום: pixabay

ביהדות יש מספר תשמישי קדושה אותם מייצרים על פי חוקי דת קפדניים. כאלו הם, בין היתר, ספרי תורה, תפילין ומזוזות. המיוחד בשלושת הפריטים הללו הוא שבכל אחד מהם נכתבים פסוקים קודש שונים וייחודיים. יש את התורה אשר ניתנה לעם ישראל הנבחר ואשר נכתבת על  62 יריעות קלף העשויות מעור בהמה טהורה. יש את המזוזות אשר אותן מניחים בפתח הדלת הראשית, בפתחי דלתות נוספים בתוך הבית ובשערים אחרים. בתוך המזוזה יש יריעת קלף עליה נכתבים פסוקים שונים. יש את בתי התפילין המכילים קלפים שאף עליהם נכתבים פסוקים. ספר התורה מיועד לשירות הקהילה ומוצב בעיקר בבתי כנסת. מזוזות נועדו למבנים פרטיים, ציבוריים ומוסדיים ועוד. ואילו התפילין הן פריטים אישיים שכל יהודי מאמין מחזיק ברשותו.

אופן הכתיבה

הכתיבה עצמה חייבת להיעשות על ידי סופר סת"ם (ראשי תיבות: ספרי תורה, מזוזות ומגילות), מומחה אשר למד את המלאכה לאורך זמן ואף נבחן עליה וקיבל הסמכה ממוסדות רבניים המוסמכים לכך. היא נעשית על פי דינים מיוחדים. האותיות הנכתבות מאופיינות בעיצוב מרובע ועליהן יש תגים וסלסולים שונים. בספרי תורה מוסיפים סימני פיסוק הנקראים טעמי מקרא. אלו הם סימני פיסוק עתיקים אשר תפקידם הוא לסמן לקוראים את אופן הגיית המילה, את האתנחתא הנדרשת במקומות שנים, את נגינת המילים, חלוקת המשפט ועוד. חל איסור חמור לטעות בכתיבה. אסור להוסיף אות, לגרוע, לתקן וכדומה. כל טעות כזאת פוסלת את ספר התורה. נהוג לסיים את כתיבת הספר באירוע חגיגי מיוחד בנוכחות רבנים ואנשי דת חשובים.

תכונות אופי

לצורך הכתיבה משתמש סופר סת"ם בדיו שחור מיוחד העשוי מפיח של להבת נר, גומא שרף אילן ועוד. כתיבת ספר תורה אורכת זמן רב בגלל ההקפדה המרובה על כל אות ותג. סופר סת"ם נבחר למקצוע גם על פי תכונותיו. הוא חייב להיות יהודי ירא שמים וישר הדבק במצוות הדת ומקפיד עליהם באורח חייו. את הכתיבה הוא אמור לעשות מתוך כוונה רבה, בקפידה, במסירות ובמחשבה עמוקה. מעת לעת יידרש הוא לעבור השתלמויות אשר במהלכן הוא יקבל שיעורי רענון ומידע נוסף חיוני המאפשר לו לעסוק הלאה במקצועו. למעשה, הוא יכול לעבוד לאורך שנים רבות כאשר הוותק במקצוע מהווה יתרון עצום.

ידע עצום בכתיבה

הכתיבה נעשית כאשר הוא נמצא בחדר לבדו, ומשום כך, האמון בו חייב להיות גבוה. הוא יכול לעבוד באופן עצמאי ולקבל עבודות מלקוחות או להיות מועסק בחברה המייצרת את פריטי הקודש הללו. בספרי תורה נכתבים ספרי החומש הראשונים. על הקלפים במזוזות נרשמים פסוקים מתוך פרשיות "שמע ישראל" ואחרות "והיה אם שמוע". בתפילין נרשמים ארבעה מפרשיות התורה. כך, שגיוון הכתיבה רב. לאחר סיום הכתיבה נלקחים הקלפים השונים ומהם מייצרים את ספרי התורה, התפילין והמזוזות. מומלץ לקבל שירות מסופר סת"ם בעל מוניטין וידע מצטבר.


* האמור בכתבה כולל תוכן ומידע מסחרי/שיווקי ומערכת "שמשנט" אינה אחראית למהימנותו. פרסום התכנים והמידע המסחרי בכתבה אינו מהווה המלצה או הצעה מטעם "שמשנט" לרכוש ו/או להשתמש בשירותים או המוצרים בכתבה.