בית שמש מצויה בהתמודדות להקמת תקציב 2020.  על פי הסדר התקציב חייב שיונח לפני סוף שנת הכספים הנוכחית, לכל המאוחר במליאת חודש דדצמבר. זה אם ראש העירייה  בלוך רוצה לשבור את סדר הנחות התקציב של אבוטבול, שבכל הקדנציות שלו הונח מאוחר יותר מהמועד- סוף שנת תקציב.

מה צפוי לנו בשנת התקציב?  מה יהיה  האם  נצא ממסגרת העניות המאופיינות לעיר או שאולי  סוף סוף מישהו ימצא   כוח  להציג באופן יצירתי  תקציב גדןל נכון ואמיתי שיביא את בית שמש לתנופה אמיתית במעשים ולא רק בדיבורים.

 לפני שנציג לפניכם רעיונות לבניית התקציב העירוני של 2020 בית שמש הנה לכם שתי ערים,  הרצליה ואשקלון, למה שתי אלה? סתם באופן אקראי  עלו בגורל ההשוואה.

תחילה תקציב 2020 הוא נקודת מפתח בעידן בלוך, אם תקציב זה שוב יהיה העתק הדבק של  2019 הרי שלא השגנו כלום במהפך 2018.  עברנו את שלב הלימוד, עכשיו הגיע עת  האומץ להחליט לקבל החלטות נבונות, אמיצות, אולי  קצת מכאיבות, ואפילו קצת דורשות מאמץ.  ממאמץ איש לא מת, גם לא אישה. שאלו אותה  מהי חווית  הלידה לעומת הכנת  תקציב שנה לתפעול עיר.  

 הרצליה, עיר בסדר גודל של כמאה אלף תושבים, עם תקציב של  כמעט מיליארק ₪.

אשקלון עיר בסדר גודל  דומה לבית שמש- כ-140 אלף תושבים עם תקציב  של 1.620 מיליארד שח.

בית שמש עיר עם 130 אלך תושבים עם תקציב של  600 מיליון ₪.

הנתונים האלה מציגים לפנינו את הסיכוי שלנו לצאת ממעגל העוני.  האם יש סיכוי?  האם בכלל אפשר לצאת ממעגל העוני בו העיר מצויה?

שתיש  מי שיאמרו נו, חוכמה להביא שתי ערים, עם מרינות, עם חוף ים, עם ועם....  התשובה לאלה שלכל עיר יש משאבים משלה.  מה שיש לאשקלון או להרצליה יש,  אך גם מה שיש לבית שמש אין לשתי הערים האלה. ובכל זאת למה התקציב העיר=D7נ99 של עיר בסדר גודל אוכלוסיה  דומה תקציב התפעול שלה ממש  שלישי או חצי ? התשובה אי שם בהכנת התקציב או בעיצובו.

 כאשר מלכתחילה מוותרים על גורמי הכנסות, או לא חושבים על הכנסות יזומות, תמיד נדשדש בסביבות החצי מיליארד שח. תגדל האוכלוסייה כמה שתגדל, זה כבר הוכיח שאין  גידול   בתקציב באופן  קיצוני. מה כן? רק יוזמות, גידול בהכנסות ממקורות  יצירתיים כמו משאבי תיירות, שאנחנו עדיין לא חולמים   להקימם,  משאבים כמו טבע ונוף  מצויים כאן בשפע,  אויר  מתאים לחולי אסטמה,  מזג אויר נוח בחורף ונעים בקיץ, בלי הלחות (אה הנה משהו שאשקלון והרצליה מתקנאים בנו) . אם נדע לנצל את המשאבים הטבעיים שלנו אנחנו יכולים לקפוץ מדרגה ולהגיע לפחות לכדי שלוש רבעי מיליארד שח. מתקרבים להרצליה....

 הדברים חשובים להאיר עיני מארגני התקציב. כל עוד השיטה תמשיך להיות כפי שהיא היום, מנהלי מחלקות חושבים על תכניות עבודה,  מציגים צרכים, להבדיל מתפנית פיתוח יזומה בידי מנהיגות העיר, וזו מצער מאוד, מדשדשת בינה לבין עצמה במחשבות הישרדות פולטית במקום לתכנן משהו  יוצא דופן.

שתהיה לכולנו שנת רווחה וכלכלה נבונה.