בשבוע שעבר, לראשונה אי פעם, ציינו בישראל את יום הרוקח הבין לאומי שמטרתו קידום המודעות לתפקיד המשמעותי של הרוקחות בשירותי הבריאות. מקצוע הרוקחות מלווה בצורה כזאת או אחרת את החברה מאז ומתמיד ועם השנים הלך והשתכלל עד שהפך למה שאנחנו מכירים כיום. הרוקחות היא מומחיות בתרופות והרוקחים הם אלו שמכירים את מגוון התרופות הקיימות, האינטראקציות הבין תרופתיות, תופעות הלוואי, ההתוויות ועוד. הם רואים את מכלול התרופות שרשמו רופאים השונים למטופל ומוודאים כי נוטלים אותה נכון וגם שאין התנגשות בין התרופות השונות  ב'כללית' הרוקח אינו רק גורם שמנפק מרשמים, אלא חלק בלתי נפרד ממערך הטיפול של החולה. הרוקח הינו דמות דומיננטית ומקדמת בריאות בסביבתו של המטופל.
הרוקח הוא חוליה משמעותית במעגל הטיפול. הוא זה שפוגש את המטופל המעגלכחלק אינטגרטיבי מהמרפאה הראשונית והעובדה שהרופא לרוב נמצא בסמוך אליו מאפשר לו לדון איתו על הטיפול שניתן למטופלים.
לרוקח המרפאה השפעה מכרעת על יחס המטופל לטיפול התרופתי שניתן לו ועל הרגלי צריכת התרופות שלו. בשל כך בשירותי בריאות כללית הרוקחים,  שהם חלק מהצוות הטיפולי, מבצעים הדרכות למטופלים- פגישות אישיות בהם מקבל המטופל הסברים מפורטים אודות נטילה נכונה של התרופות, הייעוד שלהן וזמני הנטילה המומלצים. רוקחות קלינית מבטיחה שהטיפול התרופתי שמקבל החולה הוא היעיל, הנחוץ והבטוח ביותר.
הגר כהן, רוקחת מתמחה ברוקחות קלינית במחוז ירושלים של כללית מסבירה על התהליך: "בדרך כלל מדובר במטופלים שנוטלים תרופות כרוניות. אנחנו שואלים אותם האם הם מעוניינים שנבחן את התיק שלהם ולאחר הסכמתם אנחנו נחשפים לאבחנות, בדיקות הדם, התרופות שהם נוטלים ומצליבים מידע. לא פעם הם עצמם פונים אלינו כי שמעו על השירות ומבקשים לקבל הדרכה".
בשלב הבא מתבקש המטופל להגיע עם כלל התרופות והתוספים שהוא נוטל באופן קבוע. "אנחנו מתייחסים לכל דבר שהמטופל צורך".

בבית שמש לא פחות משישה בתי מרקחת של כללית (רמת נוף, יפת השמש, בית, משלט, רמה ג' וחפיצבה) ובכל אחד מהם ניתן לקבוע תור עם רוקח להדרכה רוקחית. עדי חיון, רוקחת אחראית בבית מרקחת 'המשלט' מספרת על הדרכה שזכורה לה במיוחד- "הגיעה אליי מטופלת חולת סכרת שלא הייתה מאוזנת. בשיחה קצרה עימה היא סיפרה לי שהיא בחרה שלא להזריק אינסולין למרות שזה נרשם לה כי היא הבינה שתופעת לוואי אפשרית של הזרקה היא השמנה. עברנו יחד על תופעות הלוואי של התרופה והראיתי לה שהשמנה היא לא אחת מהן. לעומת זאת, הראיתי לה את בדיקות הדם שלה והסברתי לה מה תופעות הלוואי הצפויות לה אם לא תתחיל עם האינסולין ולמזלה היא  הבינה את הנושא והחלה להזריק אינסולין . אותה אישה הייתה גם מטופלת עבור כולסטרול ולחץ דם. בשיחה איתה התברר לי שהיא נוהגת לצרוך אשכוליות, דבר שאסור בשילוב התרופות שהיא נוטלת. לולא ההדרכה האישית, הייתה ממשיכה לסכן עצמה באי נטילת אינסולין ולא הייתה יודעת שאסור לה לצרוך אשכוליות בכמויות בהם נהגה"

עידית לוי, מנהלת הרוקחות במחוז ירושלים: "ברצוני לאחל לרוקחי מחוז ירושלים של 'כללית' יום הרוקח שמח ולהוקיר להם תודה על העבודה המקצועית והחשובה שהם עושים לאורך כל השנה על עבודה ללא לאות מתוך תחושת מחויבות קהילתית, שירותיות ומקצועיות.  אני קוראת ללקוחות 'כללית' בבית שמש  אשר נוטלים תרופות באופן קבוע לפנות בהקדם אל צוות המרפאה ולקבוע תור להדרכה רוקחית עם רוקח האישי שלהם "