אם תהיו כנים, תודו שגם אתם מכורים, והעובדה שאתם קוראים את המאמר הזה עשויה להוות הוכחה, העובדה שאתם בוחרים להשקיע את הזמן הפנוי שלכם בבהייה במסך (בהייה מושכלת כמובן), מעידה שהתרגלתם לפתוח בכל רגע נתון את הנייד, את המחשב ובאופן כללי התרגלתם למצב שבו זמן חופשי שווה זמן מסך, כך שלמרות שבאמצעות הרשת הדיגיטלית ניתן ללמוד הרבה דברים חשובים, לשמור על קשר עם חברים ולהתעדכן בנעשה בעולם, עדיין יש להודות שלפני כמה שנים המצב היה שונה, ועל כן רצוי לשאול שאלה אמיצה: "כיצד כן להמשיך לגלוש באינטרנט מבלי להתמכר אליו"? פעולה כה פשוטה ושממזמן יצאה משליטה, לפחות אצל הרוב הגדול.

שילוב בעייתי

הבעיה העיקרית נעוצה בשילוב הבא: הזמינות של האינטרנט ומגוון אפיקי מידע. למה הכוונה? ובכן לאן שלא נביט יימצא אותנו מסך דיגיטלי (בעבודה, ברכב, בשירותים וכדומה) ובו זמנית התוכן הנרחב שמציעה הפלטפורמה, פשוט מייצר מצב שמושך אותנו להתעדכן בחדשות ולהציץ עוד דקה במסך. ומה אחר כך? אנחנו רוצים לאתר עוד פיסת מידע שנוגעת לתחום שמעניין אותנו ואף להגיב במיידי למגוון פניות שמופנות אלינו מהרשתות החברתיות. כיצד נלחמים בכך? להלן שורת טיפים:

5 טיפים ברי ביצוע

1.       סדר חשיבות - על מנת לגלוש באינטרנט מבלי לשקוע בו, מומלץ מראש להגדיר אלו תכנים חשובים עבורכם, ועל אלו אתם מוותרים. כך למשל ניתן להחליט שכן מתעדכנים בחדשות, אך לא מתפתים לגלישה במדור "רכילות". ניתן להחליט שפותחים את המחשב עבור חיפוש חומר חיוני, אך לא פוזלים למאמרים נוספים, שכן מבצעים במחשב את הפעולה הנחוצה, אך לאחר מכן סוגרים אותו מבלי להישאב לתכנים נוספים.

 

2.       הגבלת זמנים - הגדירו לעצמכם מראש זמני גלישה. כך למשל תחליטו שבבוקר אתם מקציבים כעשר דקות מול המסך ובאמצע היום עוד כעשר דקות, ללא קשר לצרכים מהותיים ומשתנים.

 

3.       הרחקה מודעת - התרחקו באופן מודע מהמסך. כך למשל אם מחכים בתור, נוסעים ברכבת, או הולכים לשירותים, אל תפתחו באופן אוטומטי את הנייד (השאירו אותו סגור ומרוחק).

 

4.       חיזוקים חיוביים - שימו לעצמכם מטרה ואם תעמדו בה תעניקו לעצמכם "פרס" – חיזוק חיובי. כך למשל אם תעבירו שבוע שלם מבלי להישאב לאינטרנט, תצאו לארוחה טובה, תפנו לכם זמן לסרט טוב ופשוט תהיו גאים בעצמכם שעמדתם במשימה.

 

5.       שליטה בצריכת התוכן - היום בעידן בו השיווק הדיגיטלי מאוד מתקדם, קשה שלא להתפתות לקפוץ מכתבה אחת לשנייה, וזאת כי רובוטים חכמים מזהים את תחומי העניין שלנו ובהתאם מפנים מידע (בעיקר תוכן שיווקי). אי לכך עליכם להוכיח שאתם יותר חזקים, משמע רצוי לגלוש באינטרנט רק עבור המטרה המקורית, ופשוט לעמוד בפיתויים השונים, אם כי מראש ניתן להקל במעט, למשל לאשר גלישה יומית לשתי כתבות שאינן מתוכננות.

עמידה איתנה מול מקור הסכנה

חשוב לציין שלא רק מבוגרים מתמכרים לאינטרנט ולמסכים, אם כי גם את הילדים לא קל לנתק מהמסך. מסקנה? בקלות ניתן לעמוד בפיתוי, אם כי החוכמה היא להיות מודעים לנזק - לזמן הפנוי שההתמכרות "מבזבזת" ולעובדה שההתמכרות מרחיקה בינינו לבין אנשים שאוהבים, פשוט כי מתייחסים אליהם פחות מבעבר - קמו להם מתחרים דיגיטליים.