רבים משוכנעים שהכניסה אל עולם ההייטק חייבת להיות קשה ומאתגרת מאוד, התאוריה הזו הייתה יכולה להיות נכונה אילו היינו בשנות ה-90. אבל כיום? המצב השתנה לחלוטין, המון אנשים נכנסים אל עולם ההייטק בדרכים שונות ממה שהיה מקובל בעבר, כשהם בוחרים בתחום בדיקות תוכנה או לימודי QA.

אז מה זה בכלל התפקיד הזה? מה בודק תוכנה עושה בכל יום ויום? והאם אפשר להגיע אל התחום ללא ניסיון? כל התשובות בכתבה הבאה.

מה זה בודק תוכנה בכלל?

אני משוכנע ששמעת על המקצוע הזה בעבר, בין אם זה החבר ההוא מהצבא שעכשיו עובד בזה, בבן דוד שלך שחי ועובד בהייטק בתור מתכנת או אפילו סתם בקבוצות שונות בפייסבוק, ידוע שמדובר בתפקיד שמהווה את הצעד הראשון בעולם ההייטק, בחלק גדול מהמקרים, בודקי תוכנה משדרגים לעצמם את הקריירה אל עולם האוטומציה או בכלל על תחום הפיתוח.

אבל רגע לפני שאני מציין את האופציות אליהן ניתן לשדרג, אני אספר קצת על התפקיד של בודק התוכנה, תחום ה-QA קיים עוד משנות ה-40, הרעיון שעומד מאחוריו, הוא שאיש אחד (או קבוצה מסוימת) יבדקו תקינות של מוצר מסוים, החל מהמחשבים העצומים שנוצרו באותן תקופות, עד לחפצים, בובות או כל דבר אחר.

ברגע שתחום התכנות התפתח מאוד בשנות ה-90, כיום, אין כמעט חברת הייטק, ארגון או סטארט-אפ שמוציא אפליקציה, תוכנה, או כל מוצר אחר, מבלי שאנשי ה-QA המוכשרים שלו יבדקו אותו, דמיין שאי-פעם תצטרך להשתמש באפליקציה ויהיו בה המון בעיות, החל מרמת התפעול שלה ועד לבאגים שונים שעלולים לצוץ בה.

מה בודק התוכנה עושה בפועל?

·  חווית משתמש -
בשנת 2019, חווית משתמש היא חלק בלתי נפרד מכל פריט דיגיטלי שאנחנו מוציאים, החל מאתר אינטרנט, משחקי מחשב ועד לאפליקציות או תוכנות מאוד כבדות, חשוב למשתמש או הגולש, להגיע בנוחות אל כל הפיצ'רים באפליקציה, ויתרה בכך, שזה ייעשה בצורה המקצועית והטובה ביותר, לפעמים, גם כפתור קטנטן בתוך האפליקציה שממוקם לא נכון, יכול להשפיע רבות על התוצאה הסופית שלה.
ולפיכך, אנשים יהיו פחות מרוצים ממנה, פחות יאהבו אותה ובסופו של דבר ימחקו אותה, כך שהמון מהעבודה של המתכנתים, המעצבים ושאר הצוות תלך לפח.
בשנה האחרונה, יש דגש אצל לימודי QA בכל מה שקשור לחוויות משתמש.

·  בדיקות באגים/פיצ'רים -
אפליקציה יכולה לעבוד בצורה נהדרת לפעמים, בעיקר מבחינת חווית משתמש, אבל תנסו להיזכר מתי בפעם האחרונה ניסיתם להפעיל איזשהו פיצ'ר או לחצתם על כפתור בתוכנה מסוימת וזה גרם לבעיות, סתם לדוגמה, כתיבת קובץ WORD כשבאמצע הוא נתקע או אפילו פעמים שנכנסתם לאתר מסוימים, לחץ על טאב מסוים והוא הוביל אתכם למקום אחר לגמרי.
למשל: הגעתם לאתר משלוחי סושי, הזמנתם את הסושי האהוב עליכם, כשניסיתם להגיע אל דף התשלום, העמוד קפא והפסיק לעבוד.
כל מקום שעוסק בתחום או לימוד QA, יודע שזהו הנושא החשוב ביותר עבור מעסיקים כשהם בוחנים בודקי תוכנה עבור המקום שלהם.

·  קודים:
כל תוכנה או פיתוח מסוימים בנויים משורות על גבי שורות של קודים, לפעמים, בעיות מסוימות יכולות לקפוץ שם, לכן, צריך בודק תוכנה מספיק מומחה על מנת לוודא שהכל פועל ומתפקד כמו שצריך.

איך הופכים לבודק תוכנה?

ניתן להגיע לתחום בכמה דרכים, אבל הטובה ביותר מהן, נכון לשנים האחרונות, היא להגיע אל מכללת הייטק עם ניסיון עשיר, כזאת שתוכל ללמד אותך בצורה המקצועית ביותר, בין אם אתה חייל משוחרר, אחד שחי בין עבודות זמניות או אפילו בן אדם עם מקצוע שמעוניין בהסבה. חשוב לציין, שגם אנשים חסרי רקע בכלל, מסוגלים להגיע אל המקצוע הזה.

הכרתי כמה אנשים, שעסקו במקצועות שמנותקים לחלוטין מעולמות ההייטק, ולאחר סיום לימודי QA הם מצאו לעצמם מקום עבודה חדש, עם משכורת מכובדת, כשלאחר מכן הם אפילו הצליחו לשדרג לעצמם את הקריירה אל עולמות התכנות או הפיתוח.