רק בחודשים האחרונים התפרסמו עוד כמה מקרים קשים של תאונות עבודה באתרי הבניה ובמפעלי תעשייה. אבל תאונות עבודה בדרגות כאלה או אחרות של חומרה, עשויות להתרחש בכל מקום עבודה, בכל שעה. נהגי מלגזות, פקידים, מזכירות, מוכרים בחנויות, כל אחד יכול למעוד ולהיפצע או להיקלע לתאונה בדרך לעבודה (מה שהופך אותה לתאונת עבודה לכל דבר). וכעת שימו לב, קרתה לכם תאונת עבודה? הטיפים שלהלן הם בשבילכם.

וודאו שהמעסיק מודע לתאונה

אל תניחו שאם נפגעתם במשרד או במפעל, ברור לכל ומאליו שאירעה לכם תאונת עבודה. כפי שמסביר עורך דין לביטוח לאומי ותביעת תגמולים בגין פגיעה בעבודה, חשוב ליידע את המעסיק על פגיעה בעבדה. הוא אף אמור לחתום ולאשר זאת.

מדוע כדאי להיבדק בהקדם

גם אם נדמה לכם שהפגיעה לא כל כך חמורה, אינכם רופאים. אם חוויתם פגיעה אפילו בתאונה קלה במסגרת העבודה, כדאי להיבדק על ידי רופא. כדאי להיבדק בהקדם קודם כל מסיבה רפואית. כמו כן, יתכן ויופיעו לאחר זמן נוסף עוד סימפטומים שונים הקשורים לפגיעה ולתאונה שחוויתם. וודאו כי הרופא מציין שהגעתם לטיפול או לאבחון בשל פגיעה בעבודה.

שמרו אבחון ותיעוד רפואי

חשוב לשמור תיעוד רפואי, החל מהפעם הראשונה שבה הגעתם לחדר המיון, לבית החולים או לכל רופא אחר. התיעוד הרפואי בהמשך הדרך יסייע להראות לפקידי הביטוח הלאומי או לגורמים נוספים, שהפגיעה או המגבלות שנוצרו לכם קרו בגלל תאונת העבודה שבה הייתם מעורבים.

האם רק שכירים זכאים

שאלנו עורך דין לביטוח לאומי האם רק שכירים מוכרים כנפגעי תאונות עבודה וזכאים לתגמולים או קצבאות מביטוח לאומי, בהתאם. באופן חד משמעי, גם עצמאים יכולים להגיש תביעה לביטוח לאומי בגין תאונת עבודה. יתר על כן, גם מתנדבים שנפגעו במסגרת הפעילות ההתנדבותית יכולים לקבל הכרה כנפגעי תאונות עבודה, על כל המשתמע מכך. יש לקבל אישורים בעניין זה או חתימות מהגוף שדרכו מתנדבים (הוא נחשב למעסיק לצורך העניין).

תאונת דרכים יכולה להיחשב לתאונת עבודה

גם תאונת דרכים יכולה להיחשב לתאונת עבודה במידה והנפגע היה בדרכו לעבודה או ממנה. גם אם הנסיעה הייתה במסגרת העבודה, מדובר בתאונת עבודה לכל דבר. במקרה של תאונת דרכים, כאשר מגישים תביעה לביטוח לאומי קיימת דרישה להציג אישורים רלוונטיים כגון מהמשטרה או מחברת הביטוח.

את מי תובעים בגין תאונת עבודה

בדרך כלל, תביעה בגין תאונת עבודה תתבצע בשלב הראשון מול ביטוח לאומי. המטרה היא לקבל תגמולים שנקראים דמי פגיעה בעבודה. במידה והפגיעה יחסית חמורה ונגרמה נכות, בהמשך הדרך תיתכן תביעה להכרה בנכות מביטוח לאומי, הקשורה לפגיעה בעבודה. יש אפשרות לתבוע גם גורמים נוספים, על פי הנסיבות, כגון חברת ביטוח של הנפגע או של המעסיק.

מה חשוב לציין בביטוח לאומי

ביטוח לאומי דורשים לקבל את מלוא המידע לגבי תאריך הפגיעה, התנאים ותיאור המקרה. מומלץ לציין אם היו אנשים אחרים שראו את המקרה. לביטוח לאומי יש להגיש מסמכים רפואיים על בדיקות, טיפולים. כמו כן, ביטוח לאומי גם דורשים ויתור סודיות ובמקרה של נכות, נדרשת וועדה רפואית.

 ישנם מעסיקים, בדרך כלל מעסיקים גדולים, אשר יכולים לטפל בחלק מהדברים באופן ישיר מול ביטוח לאומי. כלומר, אלה מעסיקים שישלמו לעובד את דמי הפגיעה ויגישו את התביעה לביטוח לאומי. כדאי לבדוק זאת עם המעסיק.

מדוע כדאי לפעול מהר

דמי פגיעה מביטוח לאומי ניתן לקבל עד מקסימום שנה לאחר מועד התאונה. יש חשיבות לכך לא רק מבחינה כספית אלא גם לאפשרות של תביעה מאוחרת יותר, בעניין נכות בשל תאונת עבודה.