בשנים האחרונות נחשף כל אחד מאיתנו לנושא הקנאביס. חברות שעניינן גידול קנאביס וייצור מוצרים שונים ממנו צצו בעולם בכלל ובישראל בפרט, כפטריות לאחר הגשם. מיזמים רבים עוסקים בפיתוח מוצרים בריאותיים שונים מהקנאביס, תוך שהם מגייסים משקיעים רבים ואת מיטב המוחות בתחום. מהו בעצם הקנאביס? אילו מוצרי לוואי מיוצרים ממנו? מדוע החשבת התמכרות לצמח הקנאביס למסוכנת, נפשית ובריאותית כאחת? כל התשובות בהמשך המאמר.

קנאביס – מה זה בעצם

הקנאביס הוא צמח המוכר לבני האדם מזה עידן ועידנים. השימוש בצמח הזה איננו בהכרח השימוש המוכר לנו כיום, קרי עישון מצד אחד או ייצור שמנים וחומרים רפואיים מצד שני. למעשה, זרעי הקנאביס בצורתם הגולמית שמשו בעיקר למאכל. זרעים אלה הם מזינים מאד, עשירים בחלבון וצריכה שלהם בצורתם הגולמית איננה מזיקה כלל ועיקר. ההפך הוא הנכון – מדובר בהחלט בחומר שיש לו ערך מוסף בריאותי גבוה מאד.

עם השנים, למדו בני אדם במקומות רבים שבהם הצמח הזה נפוץ, את ההשפעות הפסיכולוגיות האפשריות של השימוש בקנאביס, לאחר העיבוד שלו ולאחר שהופקו ממנו החומרים הנמנים כיום עם רשימת החומרים המסוכנים והאסורים בשימוש. במדינות רבות, ובהן ישראל, נלחמות הרשויות נגד התופעה ההולכת ומתפשטת של התמכרות לקנאביס, על כל ההיבטים השליליים שלה. מדובר הן בנזקים לגוף כתוצאה משימוש לא נכון והן בנזק נפשי, שהוא בעיקר תוצאה של ההתמכרות לחומר הזה ושימוש ארוך טווח בו.

מוצרי הלוואי של הקנאביס

מוצרי הלוואי של הקנאביס מיועדים במרבית המקרים לשימוש בצורת עישון. גם סוגים מסוימים של שמן קנאביס נצרכים באמצעות עישון, כאשר לצורך כך הומצאו והותאמו אמצעים שונים. כל המוצרים הללו נחשבים ממכרים, וכאשר מדברים על התמכרות לקנאביס מדברים בדיוק על המוצרים הללו. במדינת ישראל, כמו גם במדינות רבות בעולם, חל איסור על הגידול וההפקה של סוגים מסוימים של קנאביס. מדובר בעיקר בזנים של קנאביס שמהם ניתן להפיק חומרים הנחשבים לממכרים, ואשר התועלת בשימוש בהם מוטלת בספק. משטרת ישראל והגופים האמונים על שלטון החוק, מנסים להילחם במכירה ובהפצה של חומרים כאלה, בכל האמצעים העומדים לרשותם.

עם זאת, חשוב להדגיש גם את העובדה שיש זנים מסוימים של קנאביס המכילים כמות קטנה יחסית של חומרים מזיקים. מנגד, הולכת וגדלת כמות הגופים והיזמות המעוניינים לפתח ולהגדיל את ייצור החומרים שיש להם היבטים רפואיים מצמחי הקנאביס. בגלל האיכויות הגבוהות של הצמח הזה, ניתן ככל הנראה גם להפיק ממנו חומרים, שמנים ותכשירים שאכן יסייעו לחולים ולסובלים מבעיות בריאותיות שונות, להתגבר עליהן או לכל הפחות לזכות בהקלה בסימפטומים שלהן.

 

 

* האמור בכתבה כולל תוכן ומידע מסחרי/שיווקי ומערכת "שמשנט" אינה אחראית למהימנותו. פרסום התכנים והמידע המסחרי בכתבה אינו מהווה המלצה או הצעה מטעם "שמשנט" לרכוש ו/או להשתמש בשירותים או המוצרים בכתבה.