"אני עוזר בבית, זה לא מספיק?", שואל האב הישראלי, גבר שחוזר בערב מהעבודה, מתיישב לארוחת ערב עם המשפחה, ובדקות הספורות שנותרו לו לפני כיבוי האורות, מקריא לילדים סיפורים לפני השינה. נשיאה בנטל או זמן איכות?

למעשה, התא המשפחתי עבר ועובר שינויים גדולים בדורות האחרונים, ומודל האבהות, ובכלל זה הגבריות, השתנה מן הקצה אל הקצה. בימי קדם, בתקופת אנשי המערות, יצאו הגברים לצוד והנשים ליקטו בשדות תוך שהן נושאות תינוקות בחיקן. המערה הייתה ביתה של האישה, בשעה שהגבר היה יוצא לצוד ולפרנס את המשפחה.

בעוד הגבר התרחק בהדרגה מגבולות ביתו, הרי שהאישה מטבעה נותרה קשורה בחבל טבורה להולדת הילדים ולניהול של ענייני הבית השוטפים מסביב לשעון. בימינו טבע האדם שונה באופן קיצוני. הצרכים שלנו גדלים במהירות, והשינוי בולט גם בתפקודם של הגברים והנשים. כמו התהפכו היוצרות, ונשים קיבלו דחף מהטבע להיות 'מאצ'ואיסטיות', והגבר? כבודו ומעמדו השתנו לחלוטין, הוא כבר אינו מוצא מרחב שבו יפגין את גבריותו העוטה שריון.

העולם השתנה מאוד ובתוך כך השתנו והתערבבו תפקידי הגבר והאישה – הן במשפחה, הן במקומות העבודה ובחברה בכלל. עוד מוקדם לדבר על ההשלכות של השינויים הללו, כי החברה האנושית עומדת בפני שינויים גדולים, כולל נטייה לשוב למצב המשפחה הקדום. הטכנולוגיה המשתכללת תחייב לקיים סדר חברתי חדש. היא זו שלבסוף תיאלץ אותנו לשוב לסדר הקודם. כשהרובוטים והבינה המלאכותית יכבשו את מקומות העבודה שלנו, ומיליוני אנשים יישארו נטולי תעסוקה, אז מאין ברירה נפנה לבנייה מחדש של התא המשפחתי.

חלוקת התפקידים תהיה כמעט שווה. גברים שאוהבים לבשל יבשלו, נשים שאוהבות לצאת ולהתפרנס מחוץ לבית יפרנסו – חלוקה גמישה ושווה. הגבר לא ירגיש אז נשי וחלש, אלא יחוש סיפוק רב; ירגיש מועיל ויפיק מעצמו את המיטב כדי לקיים את משפחתו. כרגע קשה לראות זאת, אבל זו דמות הגבר החדש.

התנוונות הגבר הישן מבליטה את תפקיד 'הגבר של המחר', בהובלת האנושות למימוש תכליתה, להיות משפחה אחת. כאן השוני המהותי בין גבר לאישה. לפי חכמת הקבלה, המילה 'גבר' נגזרת מהמילה התגברות. כלומר, גבר הוא מי שמתגבר על רצונו האגואיסטי, מאמץ אליו את רצון הזולת, מזדהה עימו ואז מיישם את רצונו. לכלל הזה קוראים "ואהבת לרעך כמוך".

אם למשל לאחד יש כיסא וגם חברו רוצה לשבת עליו, והאחד מוותר על רצונו לטובת רצון האחר, זו התגברות. למה? כי אין לאדם רווח נקי מפעולת הוויתור. הרווח הוא דווקא בפעולת הנתינה. אם יש אינטרס סמוי אז זו לא פעולת נתינה, ואין כאן התגברות. בדוגמה הזאת, ובעוד עשרות, מין הנותן אינו משנה. לפי הטבע, בנפש כל אדם, גבר או אישה, יש כוחות גבריים וכוחות נשיים. לכן, אישה שתפעל בהתגברות תיקרא 'גבר', וגבר שאינו מסוגל לפעול בהתגברות ייקרא 'אישה', ולהיפך.

לכן, אם מצד אחד גבר פועל בדאגה לטובת המשפחה ומשלים בשוויון את תפקיד אישה, ומצד שני הוא פועל בהתגברות אמתית ובהתחשבות והבנה כלפי הזולת – אז הוא פועל לפי המודל הקבלי של הגבר החדש.