פרשייה מקוממת הגיעה בימים אלה לפתחו של בית משפט השלום בתל אביב. בתביעה, אותה הגישו עוה"ד רן שפירא (בתמונה למטה. צילום: אופיר הייב) ושמואל קשיוב ממשרד עורכי הדין אלמוג – שפירא, נטען כי שורה ארוכה של כשלים בטיפול  בתושבת הדרום הביאה למותה המיותר.

על  פי התביעה, האישה, כבת 65, סבלה מהשמנת יתר, לחץ דם גבוה ודלקת מפרקים. מספר ימים לפני מותה החלה האישה לסבול משיעול וקוצר נשימה שלא חלף בטיפול אנטיביוטי, ואושפזה במחלקה הפנימית של בית החולים. לאחר שרופאי המחלקה קבעו כי מדובר  במחלת ריאות - שוחררה האישה לביתה עם טיפול תרופתי חלופי.

עקב  אי-שיפור במצבה עברה האישה בדיקות דם בקופת חולים שהצביעו, בין השאר, על ירידה משמעותית במספר הכדוריות הלבנותועל עליה במדדי דלקת. על פי התביעה, רופא המשפחה התעלם מהערכים החריגים – ולא הסביר  את חשיבות התוצאות. 

בהמשך  היום, משהתדרדר מצבה, פנתה האישה למרפאה לרפואה דחופה בעיר מגוריה הפועלת גם בשעות הלילה. רופא המרפאה קבע באבחנה מבדלת – כי הסממנים מהם היא סובלת עלולים להצביע על אוטם שריר הלב, או תסחיף ריאתי, או ספסיס (זיהום דם), או אנמיה, או דימום או התייבשות. 

לדברי  עוה"ד שפירא, למרות שמדובר ברשימה ארוכה של מצבים מסכני חיים – לא טרח הרופא להפנות את האישה לבית חולים באופן בהול וללא דיחוי - אלא רשם לה תרופות הרגעה קלות ביותר. לאחר  שהטיפול התרופתי לא שיפר את מצבה, קיבלה האישה הפניה נוספת מרופא המשפחה למיון, מבלי שהוסבר לה דחיפותה לאור מצבה.   

בעקבות  הפניית הרופא, ולאחר מספר דקות, הגיע אמבולנס של מד"א לביתה של האישה, ולאחר שנבדקה ע"י צוות האמבולנס חל שיפור במצבה - והיא העדיפה להישאר בביתה הואיל ולא הוסברה לה דחיפות הנושא. 

על  פי התביעה, בהמשך אותו היום המשיך מצבה הרפואי להתדרדר, והיא פנתה עצמאית למד"א בקריאה לפינוי דחוף לבית החולים. הפעם,  הגיע אמבולנס מד"א באיחור של כשעה מהקריאה, ועקב קשיים בפינוי האישה מביתה – היא פונתה כעבור חצי שעה נוספת. 

אך  לדברי עוה"ד שפירא וקשיוב, בכך לא תמו הכשלים. הסתבר לצוות האמבולנס שמצבה הקשה מצריך ניידת לטיפול נמרץ, ועל כן עברה רבע שעה נוספת עד אשר נפגש האמבולנס עם ניידת טיפול נמרץ.  לדבריהם, איחור מצטבר זה בפינוי האישה היווה מרכיב קריטי בחריצת גורלה, שכן מצבה התדרדר במהירות ובדרך לבית החולים היא איבדה דופק ונשימה, והפסיקה להגיב לסביבתה.  תוך  כדי החייאה הועברה האישה למחלקת טיפול נמרץ , שם אובחן כי היא סובלת מכשל רב מערכתי, ולאחר פחות מ-24 שעות מעת הגעתה לבית החולים – היא נפטרה. 

על  פי התביעה, האבחנה הסופית שניתנה לסיבת המוות היתה הלם ספטי – מצב בו הגוף סובל מכשל מערכות כללי עקב זיהום קשה הפושה בדם. 

פרופ'  יאיר יודפת, מומחה לרפואת משפחה ורפואה פנימית, שחוות דעתו צורפה לתביעה, קבע כי מדובר  ברצף של התרשלויות מצד רופא המשפחה של האישה מקופת חולים , הצוות הרפואי של המרכז  לרפואה דחופה ושל מד"א.

בימים  אלה הגיש עוה"ד רן שפירא ושמואל קשיוב ממשרד עורכי הדין 'אלמוג שפירא', תביעה בשם בעלה של המנוחה ועיזבונה – נגד מד"א, קופת חולים והמרפאה לרפואה דחופה , בה הם נתבעים לפיצויים בגין נזקי גוף ורשלנות רפואית בסכום המקסימלי הקבוע בחוק (2.5 מיליון שקלים).

התביעה נדונה בימים אלה בבית משפט השלום בתל אביב.