מערכת הביוב הינה מורכבת ודורשת שמירה ותחזוקה שוטפת במטרה להבטיח את תפקודה התקין. אולם, תקלות ובעיות ביוב הינן עניין שבשגרה וזאת ממגוון סיבות, כאשר העיקריות מבניהן:

 • עומסים כבדים - כיום לתשתית הביוב חלק חשוב מאוד באיכות חיינו ובאורח החיים המודרני, כתוצאה מכך תדירות השימוש בביוב הינה גבוהה ביחד לתשתיות אחרות. עומסים אלו מן הסתם שוחקים את המערכת עם הזמן ומעלים את הסבירות לתקלות במערכת הביוב.
 • בלאי טבעי והתיישנות החומר – הצנרת הולכת ומזדקנת, בד"כ מערכות הביוב מתוחזקות בשיטות אחזקת שבר רק כאשר יש תקלה מתקנים את קטע הצינור הבעייתי. כמעט ולא מתבצעת החלפה יזומה של צנרת בשונה מתשתיות אחרות כדוגמת כבישים שנסללים מחדש. הסיבה לכך היא שמערכת הביוב איננה גלויה לעין ולכן התמריץ להחלפתה נמוך יותר, כמו כן החלפת קווי הביוב דורשת משאבים רבים.
 • שימוש לא אחראי במערכת הביוב – השלכת מגבונים ופסולת אחרת למערכת הביוב די נפוצה, מערכת הביוב איננה מסוגלת להתמודד עם פסולת זו ולכן נגרמות תקלות ביוב רבות.
 • השפעות הסביבה וחוקי הטבע – לחוקי ותופעות הטבע השפעה רבה על מצב מערכת הביוב.
  • טמפרטורות קיצוניות גורמות לשינוי בנפח החומר וכתוצאה מכך הצנרת מתרחבת או מתכווצת ונגרמים פיצוצי צנרת.
  • סחף קרקע פוגע קשות בתקינות במערכת הביוב, מסיט צינורות וגורם לשברים רבים בקווי הביוב.
  • שורשים בביוב – שורשי עצים וצמחיה מתפשטים סביב ולתוך מערכת הביוב עקב המזון האורגני הרב שנמצא בה והתנאים הנוחים להם הקיימים בסביבת הביוב. הלחץ שמפעילים השורשים על צנרת הביוב גורם לתקלות רבות החל מסתימות ביוב ועד שברים וסדקים בקווי הביוב.
    
 • מיקום הצנרת – מכורח המציאות אחוז נכבד מהצנרת מונח תחת כבישים, כאשר עוברים כלי רכב כבדים מעל הכבישים נגרמות תנודות בקרקע אשר מזעזעות את צנרת הביוב ועשויות לפגוע בתקינותה.

על מנת לספק מענה יעיל ומקצועי לבעיות השונות אשר עלולות להתעורר במערכת הביוב יש להסתייע באנשי מקצוע מיומנים ומנוסים וכן בציוד ייעודי מתקדם. אחד מהשירותים וכלי העבודה היעילים והחשובים בתחום הביוב הינה הביובית אשר מספקת מענה לפתיחת סתימות ולסילוק פסולת ממערכת הביוב. הביובית היא למעשה משאית עליה מורכב מיכל גדול לאיסוף של מי שופכין, צינור לחץ מים גבוה, משאבה עוצמתית וכן מצלמת סיב אופטי המשמשת למיפוי ואיתור של מקור התקלה בעומק צנרת הביוב. המרכז לשירותי ביובית מעניקה פתרונות לכל בעיות הביוב באזורים רבים בארץ, ובין היתר מעניקה שירותי ביובית במודיעין.

יתרונותיה ושימושיה של ביובית חירום

הביובית משמשת הן לתחזוקה שוטפת בעת שגרה והן כמענה למצבי חירום הדורשים טיפול דחוף ומיידי. הביובית יכולה להגיע במהירות לכל מקום ולספק מענה למגוון מפגעים תברואתיים המהווים סכנה לבריאות התושבים או לפגיעה באיכות הסביבה. ביובית חירום משמשת כמענה למצבים בהם יש צורך בשאיבת כמויות מים גדולות בדחיפות לדוגמא בשל הצפות בחניונים, מרתפים או פירי מעליות. המשאבה העוצמתית המותקנת על גבי הביובית מספקת יכולת שאיבה בעלת הספק גבוה ובכך היא מונעת היווצרות נזקים חמורים ובלתי הפיכים לתשתיות. נוסף על כך, הביובית משמשת לשאיבה של בורות רקב, בורות ספיגה, בורות שומן ודלקים המצויים הן בסביבה פרטית והן במתחמים ציבוריים ותעשייתיים דוגמת מפעלים, מסעדות, בנייני משרדים ועוד.

חובה חוקית על התקנת מפריד שומנים

משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה פרסמו תקנות אשר מחייבות עסקים בתחומים מסוימים להתקין מתקן מיוחד להפרדת שומנים ממערכת הביוב העירונית.
מערכות הביוב העירוניות נועדו להוביל שפכים. הן אינן מיועדות להוביל שומנים, שאריות אוכל ופסולת מטבח.
לא לחינם פורסמו תקנות אלו, שומנים אשר חודרים למערכת הביוב מצטברים סביב דפנות צנרת הביוב גורמים לפגיעה חמורה באיכות הסביבה וכמובן לנזקים כלכליים לרשויות האחראיות על תחזוקתן ולמכוני טיהור שפכים הנאלצים להתמודד עם פסולת שונה משפכים.
להלן מספר תחומי עיסוק בהם החוק מחייב התקנת מפריד שומן:

 • מפעלי מזון
 • מפעלי קוסמטיקה
 • מפעלי תרופות
 • תחנות דלק
 • מסעדות, חברות קייטרינג וגני אירועים
 • בתי מלון
 • מוסכים
 • מאפיות

 

הקפדה על נהלי בטיחות

מערכות הביובית וסביבת העבודה נחשבות למסוכנות מאוד. עבודת צוות הביובית כוללת בין השאר עבודה בגובה, עבודה עם כלים מסוכנים וחשיפה לגזים רעילים.
צוותי הביובית עוברים הדרכות מקיפות החל מעבודה בגובה ועד לעבודה בחלל מוקף.
עם זאת גם כאשר העבודה תבוצע עלי פי כללי הבטיחות המחמירים ביותר מטבע הדברים קיים פוטנציאל לתאונות עבודה חלילה. לכן מומלץ לשמור מרחק סביר מסביבת העבודה של צוות הביובית. אל תשכחו מה הסקרנות גרמה לחתול....

 

חשיבות תחזוקת מערכת הביוב בשגרה ובחירום

סתימת ביוב, הצפת ביוב ובעיות ניקוז מהוות מטרד קשה ומפגע בעל השלכות שליליות על איכות הסביבה. כמו כן, תקלות אלו מהוות סכנה בריאותית חמורה. סתימה במערכת הביוב עשויה להוביל למפגעים אסתטיים, סביבתיים ובריאותיים בעלי השלכות חמורות על איכות חיינו ובריאותנו. הצפה של מי ביוב מלווה באי נוחות רבה בשל הריחות הבלתי נעימים העולים וכן מי השופכין עלולים להוביל לנזקים חמורים ובלתי הפיכים בקרקע ובמי התהום. ועוד לא דיברנו על כל החרקים והיצורים שיצוצו החוצה ממערכת הביוב..

את כל הבעיות האלו יכולה לפתור ביובית החירום אשר מספקת פתרון מהיר ויעיל לכל תקלה בתשתיות הביוב והניקוז. ביובית החירום תענה באופן מיידי לקריאה ובזכות נגישותה גם למקומות בעייתיים, היא תאפשר את שאיבת הביוב העולה על גדותיו ובכך תביא לפתיחת הסתימה ולהחזרת המערכת לתפקודה התקין.

יש לכם בעיה במערכת הביוב? המרכז לשירותי ביובית פותרים לכם כל תקלה
צילום יח"צ

* האמור בכתבה כולל תוכן ומידע מסחרי/שיווקי ומערכת "שמשנט" אינה אחראית למהימנותו. פרסום התכנים והמידע המסחרי בכתבה אינו מהווה המלצה או הצעה מטעם "שמשנט" לרכוש ו/או להשתמש בשירותים או המוצרים בכתבה.