האם עיריית בית שמש בשיתוף עם המועצה האזורית מטה יהודה עומדים להקים משרפת פסולת משותפת? לדברי אחד התושבים המובילים את המאבק, מתכוונת העירייה בשיתוף המועצה האזורית מטה יהודה להקים  משרפות פסולת איזוריות, בהם יישרפו במשך השנה מאות טונות של פסולת.

שריפת הפסולת  בכמויות המדוברות  פולטות דיאוקסינים, פוראנים וכימיקלים רעילים רבים לאטמוספירה ומייצרות אפר ותוצרי לוואי אחרים. לדעת  אנשי מדע  שחקרו את הנושא נמצא קשר בין מגוון רחב של השפעות בריאותיות לבין מגורים בקרבת משרפות פסולת או עבודה בהן. השפעות אלה כוללות סרטן (בילדים ובמבוגרים כאחד), השפעות שליליות על מערכת הנשימה, מחלות לב, השפעות על המערכת החיסונית, ריבוי אלרגיות ופגמי לידה.  

המצב היום הוא שעיריית בית שמש ומטה יהודה מפנות חלק מהפסולת (פסולת בנין) לאתר חרובית ליד מושב שדות מיכה ואילו את הפסולת האחרת (כולל גזם) לאתר המרוחק בדודאים בצפון הנגב. עלות שינוע הפסולת  מרוקן מהקופה הציבורית עשרות מיליוני שקלים ולכן הגו ראשי הישובים האלה  רעיון של שריפת  הפסולת באתר קרוב  במטרה לחסוך את הכסף.

רעיון הקמת משרפות עורר בזמנו מאבק ציבורי נרחב בו נתקלו ראשי הרשויות והסמכויות כולל המשרד להגנת הסביבה. המאבק אז שכנע את ראשי העיר לדורותיה, פדידה, וקנין, ואבוטבול, לתמוך במאבק התושבים  ולהתנגד לשריפת פסולת. הרעיון עתה עולה שוב לסדר היום במגמה לחסוך בקופה הציבורית. מנגד עומד וניצב לו וועד פעולה איתן המתנגד בכל תוקף להקמת המשרפות.

נזכיר כי דיון בסוגיה הזו התקיים בעיר במשך שנים רבות, ביניהם עלה רעיון שריפה בכבשן מפעל המלט, אז דובר על שריפת צמיגים כתחליף לאנרגיה, ותמיד כמו שזה עלה כך מהר ירד.    

הפעם שוב  יש מי שרוצה להחיות את היוזמה  שנודע על קיומה בדרך מקרה לתושבים.