השבוע נכנס לתוקף מתווה ההסעות החדש שיחסוך באופן מצטבר, בתוך חמש שנים, משאבים כספיים רבים, שיושקעו בהעצמת מערכת החינוך והפעילות החינוכית בכל המסגרות במועצה. בשנים האחרונות, למעלה מ 2,000 תלמידי המועצה האזורית מטה יהודה הוסעו אל מוסדות לימוד מחוץ למועצה. בכל יום כ-1,300 קווי קבלן ו-400 קווי מועצה הכוללים אוטובוסים, מיניבוסים ואף מוניות עשו דרכם למוסדות לימוד מחוץ לתחומי המועצה. המשמעות – מיליוני שקלים הופנו לתחזוקת מערך הסעות מורכב אל מחוץ לתחומי המועצה.

לפני כשנה וחצי, הוקמה ועדה ציבורית שבחנה את הסדר הסעת התלמידים למוסדות החינוך ובחזרה. הוועדה, בראשות פרופ' אמיר אל-עמי, תושב רמת רזיאל וחבר מליאת המועצה היוצאת, המליצה כי את התקציבים המופנים לטובת הסעת תלמידים מחוץ לתחומי מועצה, יש להפנות לטיפוח מערכת החינוך במטה יהודה, קידומה וחיזוקה. הצגת מתווה ההסעות הוצג במליאת המועצה ואושר פה אחד.

על פי המתווה, ההסעות אל מוסדות החינוך מחוץ למועצה האזורית מטה יהודה יופסקו באופן הדרגתי עד לביטולן בתוך חמש שנים. במשך חמש השנים הבאות ישתתפו ההורים בחלק מעלות הסעות התלמידים מחוץ לאזורי הרישום. יחד עם זאת, תלמידים הלומדים במוסדות חינוך בתוך המועצה ימשיכו להיות מוסעים כרגיל.

 "ראש המועצה, ניב ויזל, חרט על דגלו את נושא ההשקעה בחינוך. כל שקל שהמועצה חוסכת כתוצאה משינוי מתווה ההסעות יושקע בחינוך בבית ובקידומו. אנחנו מברכים על השבת מיליוני שקלים שיתווספו לקופה הציבורית ושיושקעו בחינוך ובקידומו", אומר שלומי מגנזי, סגן ראש המועצה.

"התקציב יאפשר לנו גם פיתוח משמעותי של מסגרות החינוך הבלתי פורמליות. לתנועות הנוער ומסגרות החינוך הבלתי פורמליות תפקיד משמעותי בעיצוב הדורות הצעירים וכעת נוכל להעצים תחום זה", אומר ניב בר גיא, מנהל אגף החינוך במועצה ומוסיף, "האתגר שלנו אותו אנו נוטלים באהבה הוא בהענקת מענה חינוכי ראוי ומקיף לכל התלמידים שיצטרפו בשנת הלימודים הקרובה למערכת החינוך של המועצה. ברור לי שאת החינוך הכי טוב עושים בבית ולא בשדות זרים. אנחנו מכירים טוב מכולם את צרכי התלמידים שלנו ונעשה הכול כדי למלא את כולם באופן הטוב ביותר".

תושב כפר אוריה, דורון אגמון, אב לארבעה ואיש חינוך, התייחס למתווה החדש ואמר: "מערכת החינוך היא מנוע הצמיחה של קהילת מטה יהודה ויש במהלך שיזמה המועצה אמירה ברורה מאד - את צעירינו, דור העתיד, יש לחנך בבית, בתוך הקהילה ועטופים באנשי המקצוע הטובים ביותר. מעבר להפניית התקציב העצום לחינוך מדובר במהלך שיגבש ויאחד בין התלמידים שלא עוד ייפרדו בבוקר איש איש לאזור לימודיו. אני מכיר מקרוב את הקושי של ילדיי עם אי חלוקת 'חוויית בית הספר' עם חלק מחבריהם הקרובים שלומדים הרחק מהם, ביישוב אחר - בקהילה זרה. החוויות המשותפות במערכת החינוך ויצירת קשרים חברתיים עם בני הקהילה שלך כל כך חשובות לילדינו ואני בטוח שהמהלך יעודד זאת".

גם יאנה נאכט ממושב טל שחר ואם לילדים הלומדים בבית הספר 'השחר' מתייחסת למתווה ההסעות החדש: "אני מברכת על המהלך שיזמה המועצה באשר לרפורמת ההסעות החדשה. זהו מהלך אמיץ ולא פשוט אך הכרחי בכדי לחזק את החינוך של הילדים שלנו, קרוב לבית. על אף הקושי, עלינו כהורים, לחשוב על טובת הכלל ולראות את הערך העצום בחיזוק מערכת החינוך המועצתית. אני מאמינה, כי הגיעה העת להחזיר את ההון האנושי והכלכלי לתוך המועצה. רק כך ניתן יהיה להצמיח ולהעצים את בתי הספר ולהצעיד את מערכת החינוך קדימה".

ראש המועצה האזורית מטה יהודה, ניב ויזל: "מדובר בהחלטה אמיצה וחשובה מאין כמותה לעתיד החינוך במועצה האזורית מטה יהודה שתאפשר את העצמת מערכת החינוך המקומית. אני בטוח שהשינוי יורגש במהרה ובדרך זו נחזק עוד יותר את החינוך בבית ואת דור העתיד במועצה האזורית מטה יהודה".