בית שמש נפרדה מעוד דמות ותיקה והפעם מרחל מלול ז"ל, בת למשפחה ותיקה בעיר (אוחיון), שמנתה 11 ילדים. הותירה אחריה בעל, שבע בנות, 21 נכדים, 4 נינים (כן ירבו) - ייבדלו כולם לחיים ארוכים. לפני חודשיים מלאו לה שבעים. "יום ההולדת היה בדיוק ביום של ברית לאחד הנכדים", מספרת הבת סמדר. בעלה, יצחק (ג'קי), במקור מנתניה, מספר על ההיכרות ביניהם: "ב-1967 הגעתי לחתונה והיא הייתה שם ומאז אנחנו ביחד. עקב כך עברתי לבית שמש. לפני חודש חגגנו 52 שנות נישואים. חיינו יחד באהבה גדולה ובכבוד הדדי".

הבת לילך מתארת אותה כ"אימא במשרה מלאה, אחת שתמיד הייתה לה נוכחות, תמיד ידעה מה כל אחד צריך, מבשלת ואופה בחסד עליון. תמיד דאגה שבחגים נהיה כולנו ביחד אצלה. לפני שהונשמה והורדמה טרם פטירתה, בקשתה הייתה שתמיד נהיה ביחד. יחד עם אבא שייבדל לחיים ארוכים, עשו איתנו עבודה נהדרת ומוצלחת. היא גם גידלה את הנכדים, לא ידענו מה זו מטפלת".

הבת הבכורה, גילה: "ידעה להעניק לכולם באופן שווה, אם זה ילדים, נכדים וגם חברים. זה המקום לסיים שסבתא שלנו מצד אימא נפטרה רק לפני חמש שנים ואימא סעדה אותה במסירות למרות שהייתה לה מטפלת".

על החוויות המשפחתיות מספרת הבת ירדנה "אני זוכרת טיולים לכינרת, לפארקים באשקלון. אימא דאגה שתהיה לנו ילדות יפה. השבתות תמיד היו אור גדול איתה". לילך מספרת שתמיד הקפידו לחגוג מימונה: "הבית ברחוב היה קטן אבל אבא תמיד אומר שכשהלה רחב יש מקום לכולם. באמת היו באים אלינו הרבה אנשים למימונה".

האחות דליה, שגם שכנה שלה, מספרת "אימא הייתה עבורי החברה הכי טובה. תמיד דואגת לי ומבשלת לי. היינו יוצאות יחד לקניות. היא הייתה יד ימיני. אישה שעשתה יש מאין, באהבה ובנתינה ללא גבולות".

האח משה מספר על הילדות: "גדלנו במשפחה גדולה וזכינו להורים בעלי שקט נפשי שגידלו אותנו בהצלחה וחינכו אותנו לצניעות, משפחה שקטה ורגועה בה כולם דאגו זה לזה. כולנו יצאנו לדרך טובה והקמנו משפחה גדולה. במיוחד בימים קשים אלו אני חש את העוצמות של המשפחה המדהימה הזו, דוגמה למשפחה שעלתה לארץ, תוצאה של הרעיון הציוני שמתקיים על הצד הטוב ביותר".

האחות, אליס: "רחל הייתה אישה שהרימה משפחה ביד רמה. אנו רואים זאת כאן, איך כולם דואגים אחד לשני. רחל ידעה תמיד לגבש בין כולם ולגדל את כולם לתפארת, אישה צנועה שנתנה את כל כולה למשפחה. תמיד אמרה שהבנות הן החברות שלה. תמיד אזכור במיוחד איך עזרה לכולן בהכנות לאירועים".

יהי זכרה ברוך.