במסגרת פעילות לקידום בריאות ורפואה מונעת, 'כללית' מנגישה את שירות הבדיקות לאיתור מוקדם של אנמיה בתינוקות באמצעות זימון הורים לערבים ייחודיים במרפאות 'כללית' בבית שמש.

פרופ' אמנון להד, מנהל מערך רפואת המשפחה במחוז ירושלים של 'כללית' מסביר: אנמיה היא תופעה שכיחה בתינוקות המתבטאת ברמה נמוכה של המוגלובין ונגרמת לרוב מחוסר ברזל. שכיחות האנמיה בישראל היא פי 2 ממדינות העולם המערבי ומשרד הבריאות בחר להציב את הנושא במיקוד הן באיתור מוקדם והן בטיפול".

צוותי הכללית במרפאות העיר במתחם ביג, שכונת המשל"ט, יפת השמש ועוד מרכזים מאמצים בגילוי מוקדם ובטיפול באנמיה והנושא הוא חלק מרכזי בתכניות הרפואה המונעת בקרב תינוקות ופעוטות. המטרה היא להסביר להורים את חשיבות המניעה של התופעה ולעודד אותם לבצע את בדיקות הדם מוקדם ככל הניתן.

פרופ' להד ממשיך: "מחקרים רבים מלמדים שאנמיה עלולה לפגוע בהתפתחות התקינה של התינוק, לגרום לו חוסר תיאבון, חולשה, עייפות, ואף לגרום  לפגיעה ביכולות שונות ובהתפתחות השכלית. לכן, חשוב ואף ניתן למנוע אותה באמצעים פשוטים וללא קושי ע"י מתן טיפות ברזל מגיל 4 חודשים וביצוע בדיקת דם בגילאי 9-12 חודשים לאיתור מוקדם. תוסף ברזל חשוב במיוחד באוכלוסיות שאינן צורכות בשר מסיבות שונות או בתזונה המבוססת על פורמולות צמחיות".

בכללית רואים חשיבות רבה בהתאמת השירות לצרכים ולאילוצים של ההורים העובדים ולכן בשיתוף  עם המעבדה המחוזית מתאפשרת נטילת דגימות דם בשעות לא שגרתיות. המרפאות בעיר מייחדות שני ערבים בחודש כדי לאפשר להורים להגיע עם ילדיהם למרפאה בשעות הנוחות להם ולעודד אותם לבצע את הבדיקה. צוות המרפאה יוזם פניה להורים, הכוללת בין היתר הסבר על מהות ומשמעות הבדיקה והמועדים אשר יוחדו לפעילות.

פרופ' להד מסכם: "להורים תפקיד מרכזי ביכולת הילד להתפתח למלוא הפוטנציאל שלו ע"י איתור וטיפול נכון באנמיה. הדבר ישפיע על מהלך כל חייו של הילד. אנחנו מנגישים את השירות להורים וקוראים להם לשתף פעולה ולהגיע עם הילד להיבדק".