לא פעם, אנחנו יכולים לשמור על חברים וחברות, בעיקר מבוגרים, אשר עוברים בדיקת FNA  בבלוטת התריס. מדובר על בדיקת ניקור שמיועדת לוודא שהגוש אשר יש לנו בבלוטת התריס, איננו ממאיר, זאת בהנחה כמובן ויש לנו גוש כזה.

מדובר בבדיקה פשוטה מאוד, יש המתארים אותה כבדיקת דם ואכן המחט איתה נהוג לבצע את הבדיקה, מזכירה מחט של בדיקת דם רגילה שכן היא עדינה וקטנה. אך לבדיקת FNA יש עוד כמה דברים שחשוב לדעת עליהם.

לפני שאנחנו נסביר על אותם דברים וכן על הבדיקה, נסביר בקצרה מדוע בכלל עוברים אותה. כאמור, אנחנו יכולים לראות שיש ללא מעט אנשים קשריות בבלוטת התריס, תופעה שיכולה להתפתח לגושים אשר עלולים להיות מסרטנים.

העניין הוא, שלא ניתן לאתר את סוג הגוש עד אשר מנקרים אותו. ניקור FNA בבלוטת התריס הוא שלב חובה, מאחר והבדיקות המקדימות, בין אם מישוש רגיל ובין אם זה בדיקת אולטרסאונד שמבצעים בשביל לבחון אם יש גושים, אינן מספיקות בשביל לדעת מה אופי הגושים. בדיקת ניקור בלוטת התריס, מאפשרת לדעת, בזכות העובדה שכל מה שצריך לעשות, זה למשוך דגימה מהמקום, דבר שמתבצע במשך כמה שניות באמצעות המחט, החומר שנמשך אל המזרק, מועבר למעבדה ואחרי שבוע מתקבלות תוצאות בנושא.

מה צריך לדעת על הבדיקה

כאמור בדיקת FNA היא בדיקה מאוד פשוטה שמבצעים אותה באמצעות מחט עדינה וקטנה מאוד. הבדיקה מתבצעת בעור הצוואר, כאשר המטופל שוכב על הגב וראשו נוטה לאחור. בצורה כזו מאוד פשוט ונוח לבצע את הבדיקה. בדרך כלל נהוג לבצע בין ניקור אחד לארבע ניקורים זה תלוי בסוג העור ועד כמה באמת אפשר למשוך בניקור הראשון חומר שיספיק לאבחון הבעיה.

חשוב להדגיש, על מנת לנקר את המקום בצורה נכונה, הרופא משתמש במכשיר אולטרסאונד בשביל לוודא שהמחט מגיעה לגוש ולא מקום אחר. על מנת שהמחט לא תגיע לאזור אחר ותגרום נזק, אז המטופל גם נדרש לא לזוז, לא לדבר ולא לבלוע רוק. צריך לומר, שאם המטופל מתמודד עם חרדה או מפחד, אפשר לתת לו חומר נגד חרדות לפני, טיפול משכך כאבים וכן ניתן למרוח חומר אלחוש באזור, במטרה למנוע היווצרות של תחושת כאב. מה שכן, אין צורך להשתמש בחומר הרדמה לפני הטיפול.

אין לבדיקה תופעות לוואי מסוכנות או מיוחדות. התופעה העיקרית יכולה להיות שטף דם, הוא יכול להיווצר אם המחט לא מנקרת במקום הנכון, זו עוד סיבה מדוע משתמשים במכשיר אולטרסאונד.

לפני סיום חשוב להדגיש, מדובר בבדיקה רגילה לגמרי ולכן גם לא נדרשת הכנה מיוחדת. מה שכן, אם משתמשים באופן קבוע בתרופות מסוימות, רצוי לפנות אל רופא המשפחה ולברר כיצד לנהוג בסיטואציה זו, לפני ואחרי הבדיקה.

צילום pixabay