שנת 2019 נפתחת עם התחזקות משמעותי של הכוח הנשי ברוב הרשויות המקומיות בסובב ירושלים. הנציגות הבולטת ביותר של התחזקות זו היא בחירתה של ד"ר עליזה בלוך לראש העיר בית שמש. נציגות נוספת היא בחירתה הצפויה של יעל אברמן-טאובמן למנכ"ל המועצה האזורית מטה יהודה.

במשך יותר מ-50 שנה הייתה הנציגות הנשית בפוליטיקה של הרשויות המקומיות באזור סובב ירושלים מצומצמת עד אפסית. עד הבחירות האחרונות המצב היה כדילהלן: בשתי רשויות מקומיות לא היה ייצוג לנשים במליאה (קרית יערים ואבו גוש), במטה יהודה - 3 נשים מבין 61 חברי מליאה (4.9%), בבית שמש - אשה אחת מבין 19 חברי מליאה (5%), במבשרת ציון - 3 נשים מבין 15 חברי מליאה (20%), ובהר אדר 2 נשים מבין 9 חברי מליאה (22%).

קרוב ל-125 אלף נשים המתגוררות במרחב של יישובי סובב ירושלים (מחצית מהאוכלוסיה) היו מיוצגות על ידי תשע נשים. 125 אלף גברים המתגוררים במרחב זה מיוצגים על ידי 105 גברים. פער בלתי נתפס של פי 11 (!).

שבועון "בקיצור" קרא במהלך השנים האחרונות לתושבות סובב ירושלים להתמודד בבחירות ולפעול באופן אקטיבי לשילובן במסגרות הפוליטיות המקומיות. הבחירות האחרונות הוכיחו כי הקריאה נפלה על אוזניים קשובות.

בבחירות 2018 התמודדו נשים רבות על הזכות לייצג את הציבור במוקדי קבלת ההחלטות ברשויות המקומיות, והנוכחות שלהן בזירה זו זינקה במאות אחוזים.

מספר הנשים במליאת המועצה אזורית מטה יהודה הוכפל פי 3 (10 נציגות), מספר הנשים במליאת המועצה המקומית מבשרת ציון כמעט והוכפל (5נציגות), מספר הנשים במליאת המועצה המקומית הר אדר הוכפל (4 נציגות). תוסיפו לכך את ההישג החסר תקדים של ד"ר עליזה בלוך בבית שמש ואת מינויה של אשה לתפקיד מנכ"ל המועצה האזורית מטה יהודה – והנה המהפך הוא כאן ועכשיו.

שנת 2019 היא שנת מבחן להשפעה של הנציגות הנשית על המדיניות של הרשויות המקומיות באזור. עתה, עליכן לגלות כיצד תצליחו למנוע חלוקה תקציבית מעוותת, כיצד תשפיעו על כך שהרשות המקומית תראה את הצרכים שלכן, וכיצד תגרמו לריצה במעגל של הורות/עבודה/משפחה להיות נוחה ונעימה יותר בעזרת גיוס הרשות המקומית למתן מענה מתאים.

קרדיט לכתבה ולתמונה: "בקיצור" - יובל רובין