צילום pixabay

מכירים את המצית, את הזיפו או את חבילת הגפרורים ששולפים לפני שמציתים סיגריה? אז נכון, סיגריות, סיגרים, טבק או מקטרות אינם דבר משהו חדש או שונה בנוף, אבל אלה לא הדברים היחידים. אותם מוצרי עישון, אלה מוצרי עישון וותיקים שמלווים את הציבור הרחב מזה עשרות אם לא מאות בשנים (בצורה כזאת או אחרת). אך הקדמה וההתפתחות שהפכו לחלק מהנוף במוצרי טכנולוגיה וגדג'טים לא עוצרים שם. אם עדיין לא שמעתם על הלהיט התורן שנקרא סיגריית juul (בארצות הברית זה קיים כבר מלפני שנתיים, בארץ זה מתחיל להגיע בימים אלה ממש), זה הזמן להשלים פערים. להלן נכיר כמה חידושים בתחום העישון של השנים האחרונות.

וופורייזרים, במקום לעשן – מאדים

לפני שנדבר על החידוש ששמו סיגריית juul, נתחיל במה שבא קודם לכן ונקרא וופורייזר. הוופורייזרים הם מכשירי אידוי מעוצבים שנועדו להחליף לחלוטין את חווית העישון הרגילה שאין מה לומר – בריאה היא לא. מכשירי אידוי מבוססים על תמציות (ולפעמים על חומרים צמחיים גרוסים) שמתחממים בתוך תא בעירה או סליל בעירה. החימום הוא עדין ומדויק, באופן שנועד לא ליצור בעירה או לאדות את הנוזל. מבחינה המסתכל, המעשן נראה כאילו פולט עשן. מבחינה המעשן, הוא מרגיש כאילו הוא מעשן כרגיל אולם בעצם הוא "מכניס לריאות" אדים ולא עשן. אין ספק כי במקום לעשן ולהכניס לריאות את כל אותם הרעלים (ויש לא מעט כאלה), עדיף לאדות באמצעות מכשיר שמבוסס על סוללה נטענת. זה תחליף מספק לעישון ובארצות הברית, אם אתם אוהבים סטטיסטיקה, נספר כי הוופוריזרים והסיגריות האלקטרוניות הביאו לצניחה של עשרות אחוזים במספר המעשנים. 

סיגריה ושמה ג'ול

וכאת נעבור לג'ול. אולי נדמה לכם כי השם של הסיגריה החדישה juul מבוסס על החברה של הממציא, שאולי שמה ג'ולי או ג'וליה. אבל למעשה, זהו מותג שפשוט הזכיר לממציאים יהלום, לפחות מבחינת הקונספט. מדובר באחד הפיתוחים הכי הכי חדישים בענף של הסיגריות האלקטרוניות שמוכיח שוב כי אין גבול לחדשנות. מדובר בסיגריה קטנה יחסית, היא בעלת מראה צר וארוך אך שונה מאוד מהסגנון הגלילי שמאפיין לא מעט מוצרי עישון. זהו מוצר מלבני ונקי למראה, שמזכיר די במכוון, דיסק נייד. הסיגריה הזאת ניתנת להטענה באמצעות USB והיא כמובן לא פולטת עשן אלא אדים. זה בדיוק מה שהופך אותה לפתרון שמחליף את הסיגריות הרגילות שהן במידה רבה "פסה".

בארצות הברית, מדווחים על לא מעט בני נוער שהחליטו להתנסות בעישון מסוג זה. אנו מקווים כי בארץ, סיגריית juul תהיה מוצר שמדבר בעיקר אל הגילאים היותר מבוגרים. זהו תחליף טבק שמוצע בטעמים שונים, על בסיס ניקוטין. זו דרך נהדרת לסיוע לגמילה מסיגריות וחווית עישון יותר בריאה ולא פחות חשוב – לא מזיקה לאחרים. ללא עישון פסיבי, ללא ריחות של סיגריות, זה הרבה יותר נעים, נחמד ובריא.

טבק מעשנים? מעכשיו דווקא לועסים!

ממוצר שהוא שיא השכלול והחידוש למוצר שהוא שונה לחלוטין ובכל זאת חדש. טבק, כידוע, זהו הבסיס למוצרי העישון הוותיקים למיניהם. בארץ, כמעט ולא מכירים את הטבק כמוצר ללעיסה, אבל מביני דבר מספרים כי לאחרונה החל לעלות הביקוש לדבר הזה גם בארץ. בחנויות וותיקות המשווקות מוצרי טבק וסיגריות אלקטרוניות כדוגמת סמוקר ניתן למצוא קופסאות מעוצבות שבהן טבק לעיסה יוקרתי. בשוודיה, למשל, זהו מוצר נחשק ופופולרי וכיום הוא זמין למעוניינים גם בארץ. זה אולי לא סיגריה אלקטרונית אבל זה בהחלט מוצר ללא עשן וללא ריח.