במהלך השנים אנחנו יכולים לראות שינוי הולך וגובר בכל היחס לטיפולים במחלות ותופעות רפואיות שונות. השינוי מתבטא במעבר מטיפול בתרופות רגילות, טיפול קונבנציונאליים לטיפולים טבעיים, טיפולים אשר מתבצעים באמצעות חומרים שאינם מכילים חומרים כימיים שונים.

דוגמא טובה לכך אנחנו יכולים לראות בכל הקשור לטיפול במחלות עור בכלל, ובמחלת הפסוריאזיס, בפרט. אם בעבר היה נהוג להשתמש בתרופות ומשחות שונות, כאלה הכוללות מרכיבים כימיים שונים, כולל סטרואידים, אזי שכיום אנחנו יכולים לראות הפחתה משמעותית בשימושים בחומרים אלו, בין היתר בגלל הכרה שמדובר בחומרים שהם פחות טובים לגוף, פחות טובים לעור ועלולים לגרום נזקים אחרים, קרי תופעות לוואי שונות. לכך יש להוסיף את העובדה, שעם הזמן הטיפול האיכות של הטיפול יורדת.

איך זה נראה?

הטיפול במחלת הפסוראיזיס יכול לבוא לידי ביטוי בצורות שונות. בין היתר הוא יכול לבוא על ידי שימוש בשמנים ובמשחות טבעיות, הוא יכול לבוא לידי ביטוי באמצעות צמחי מרפא שונים, בנוסף הוא יכול לבוא לידי ביטוי באמצעות חשיפה לחומרים טבעיים מסוימים, בין אם זה חשיפה לשמש באזורים מסוימים או חשיפה לבוץ טבעי, כמו זה שיש בים המלח ועוד.

כשאנחנו מדברים על טיפול טבעי לפסוריאזיס, הרי שמעבר לשאלה באילו חומרים אנחנו יכולים להשתמש, אזי שאנחנו יכולים להיעזר בין היתר בחומרים כגון, שמן קוקוס, אשר עוזר להעלים את היובש ולהזין את העור בחומרים אשר עוזרים לרפא אותו, לשלב גם דיקור סיני, תוספי תזונה מותאמים יחד עם תפריט תזונתי אישי ועוד. כל אחד מהדברים הנ"ל, חייב להתבצע, אך ורק באמצעות מטפל שמכיר את התחום, יודע לאבחן את רמת המחלה, יכול לקבוע בצורה ברורה, אילו חומרים כן יכולים לעזור ואילו לא.

מה חשוב לעשות לפני שבוחרים בטיפול טבעי

ראשית, חשוב לבחון מי המטפל איתו אנחנו בוחרים לעבוד. חשוב לבחור מטפל בעל ניסיון ברפואה משלימה ושמתמחה בנושא של מחלות עור ובפרט בטיפול טבעי למחלת הפסוריאזיס, כמו כן, אנחנו צריכים לבחון מה ההתמחויות שלו באופן כללי במסגרת טיפול טבעי. לא כל מטפל יודע להעניק גם טיפול טבעי באמצעות קרמים ומשחות טבעיות וגם טיפול באמצעות דיקור, להתאים צמחי מרפא או תוספים אחרים.

שנית, חשוב לבחון מאילו חומרים מורכבים אותם קרמים ומשחות. כל קרם ומשחה, כולל הטבעיות שבהן, מכילות רכיבים שונים, אשר ייתכן מאוד שהגוף שלנו יושפע מהם בצורה מסוימת. כאן המקום להדגיש, לא כל מטופל יכול לקבל את אותו טיפול. בדומה למחלות אחרות, גם כאן כל מטופל צריך לקבל תוכנית טיפול שתתאים לו על פי צרכיו, על פי סוג הפסוריאזיס שיש לו, אופי התקדמות המחלה וכדומה.

שלישית, מלבד הטיפול בקרמים ומשחות, יש לבחון היטב גם דברים נוספים, למשל, שינוי באורח החיים, תזונה נכונה, הגנה מפני חשיפה לשמש ועוד. אלה דברים שיכולים להשפיע על העור כך או אחרת. לכן חשוב לדעת שלא רק הטיפול משמעותי אלא גם הדברים מסביב.

צילום   LaCameraChiara